Yeterlilik belgesi olmayan çalıştırılmayacak

ASRİAD Elazığ Şubesi iş geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gürkan Bulut, Mesleki Yeterlilik Kanunu ile ilgili işverenlere ve çalışanlara uyarılarda bulundu.

Yeterlilik belgesi olmayan çalıştırılmayacak

İş dünyasını yakından ilgilendiren 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kanununda önemli değişiklik yapıldı.
Gürkan Bulut, işverenlere ve çalışanlara uyarılarda bulundu.
Bulut yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılamayacağını anlatarak, kanunun 33 meslek grubunu ilgilendirdiğini söyledi.
33 MESLEK BELİRLENDİ
12 aylık geçiş süresi dolan 33 meslek şöyle: “Bitim işlemleri operatörü, boyama operatörü, iplik bitim işleri operatörü, iplik eğirme operatörü, makine montajcısı, makine montajcısı, metal kesimci, metal kesim operatörü, metal levha işleme tezgâh işçisi, metal levha işleme tezgâh operatörü, motosiklet bakım onarımcısı, motor testçisi, motor testçisi, otomotiv boyacısı, otomotiv boyacısı, otomotiv boya onarımcısı, otomotiv kaportacısı, otomotiv kaportacısı, otomotiv montajcısı, otomotiv prototipçisi, otomotiv prototipçisi, otomotiv sac şekillendirmecisi, otomotiv sac şekillendirmecisi, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, ön iplik operatörü, ön terbiye operatörü, pvc doğrama montajcısı, refrakterci (3. seviye) refrakterci (4. seviye), takım tezgâhları elektrik-elektronik servis görevlisi, takım tezgâhları mekanik servis görevlisi, takım tezgâhları uygulama ve servis görevlisi, tren makinisti.”
TOPLAM SAYI 81 OLDU
Belge zorunluğu olan meslek sayısı 81’e çıktığına dikkat çeken Gürkan Bulut, “33 meslekte yere alan kişiler belge olmadan çalışamayacak ve çalıştırılamayacaktır. Çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak, üretimde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, iş kazalarının asgariye indirilmesi amacıyla tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiş ve böylece belge zorunluğu olan meslek sayısı 81’e çıkmıştır. İş yerlerinde gerçekleştirilecek denetimlerde belgesi olmayan ve tespiti yapılan işyerlerine idari para cezası uygulanacaktır. Belge zorunluğu ücretleri şuanda işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. İşverenlerin herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamaları için işsizlik fonundan sağlanacak desteklerden yararlanmaları için şubemize, mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlara müracaat etmeleri gerek; üyelerimize gerekse tüm kamuoyuna tarafımızdan duyurulur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER