YGS başvuruları 5 Ocak'ta başlıyor

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvurularının 5-19 Ocak tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

YGS başvuruları 5 Ocak'ta başlıyor

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvurularının 5-19 Ocak tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

İstanbul Dersanesi Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "15 Mart 2015(Pazar-Saat:10:00) YGS  Başvuruları 05-19 Ocak 2015 Tarihleri Arasında Yapılacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar,

2015-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır.

Öğrenim durumları aşağıdakilerden birine uyanlar 2015-ÖSYS’ye (sınavsız geçiş dâhil) başvurabilirler:

• 2014-2015 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi)

son sınıfında okumakta olan öğrenciler

• Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar

• Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar

• Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

2015-ÖSYS’de, YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2015-ÖSYS başvurularını başvuru süresi içinde yapmak zorundadırlar.

*ADAYLARIN ;ÖSYM’NİN internet sayfasında yer alan ‘ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabileceği gibi ,ZİRAAT BANKASI, HALK BANKASI,AKBANK,KUVEYT TÜRK,TEB,ve TÜM PTT ŞUBELERİNDEN BİRİNE SINAV ÜCRETİ YATIRMALARI GEREKMEKTEDİR.(ÜCRETLER T.C KİMLİK NO. İLE YATIRILACAKTIR).YGS’YE GİRECEKLER 50 TL (05-20 ocak 2015 tarihleri arasında yatırılacaktır.),(Sadece SINAVSIZ GEÇİŞ için başvuru yapan adaylar 05-20 OCAK 2015 tarihleri arasında 15 TL YATIRACAKLARDIR.                       

*LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİ, BAŞVURULARINI KENDİ DEVAM ETTİKLERİ OKULLARINDA YAPACAKLARDIR. (Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar okul müdürü tarafından ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecektir.) 

*MEZUN ÖĞRENCİLER, BİREYSEL OLARAK ÖSYM İNTERNET ADRESİNDEN (https://ais.osym.gov.tr) TC. KİMLİK NO- VE İNTERNET ERİŞİM ŞİFRESİ İLE KENDİ BAŞVURULARINI KENDİLERİ YAPABİLECEKLERDİR. İSTERLERSE DE AYRICA İL ÖSYM TEMSİLCİLİKLERİNDE ya da herhangi bir BAŞVURU MERKEZİ’nde 3 TL. HİZMET ÜCRETİ KARŞILIĞINDA BAŞVURU YAPABİLECEKLERDİR. ADAYLARIN BAŞVURU ÇIKTILARINI MUTLAKA ALMALARI GEREKMEKTEDİR.BAŞVURU SÜRESİ İÇERİSİNDE ADAYLARIN BAŞVURULARINI YAPMALARININ ve BU SÜRENİN KESİNLİKLE UZATILMAYACAĞI ADAYLARA HATIRLATIRIZ..

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden şifre edinme ücreti:5 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme ücreti:10 TL"

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER