YÜKSEK FİYAT, TALEBİ AZALTTI

Tamer ÖREN - Kuyumcular olarak talep noktasında sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret ÇAKMAKÇI “Düğün alışverişlerinde önceden yarım kilo verdiğimiz ürünler şuan dörtte birlere düştü. Bunun en büyük nedenini gram altının yüksek seyri olarak görebiliriz” dedi.

Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret ÇAKMAKÇI, altın piyasasının güncel seyri ve piyasadaki durağanlık hakkında değerlendirmede bulundu. Güncel piyasaların  yatay bir gelişim sürecinde olduğunu belirten ÇAKMAKÇI “Malumunuz önümüzde bir seçim süreci var. Bu yatay süreç seçimler bitene kadar devam edecek gibi görünüyor. Altın fiyatlarında çok fazla yükseliş ya da düşüş beklemiyoruz.  Amerika’da yaşanan hükümetin kapanma riskiyle karşı karşıya kalması, Meksika sınırına duvar örülmesi,  Amerika’nın Venezuela’ya karşı tutumu altın piyasasını ve gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir. Özellikle altının onsunu çok çok etkilemektedir. Amerikan hükümetinin kapanması demek piyasalara yükseliş olarak yansıması demektir. Şu ana kadar bu hareket herhangi bir olumsuzluğa neden olmadı” dedi.

31 Mart Seçimlerine kadar aşırı yükseliş ya da düşüş beklemiyoruz

İç piyasada seçim sürecinde olunması nedeniyle  yükseliş veya düşüş beklemediklerini kaydeden ÇAKMAKÇI “ Seçim sonrası ne olacak diye sorulabilir. Özellikle piyasalarda şuan olan sıkışma tamamen seçimle alakalı. Seçim sonrası Ak Parti’nin alacağı oylar, şuan projelerin durma aşamasına gelmesi ve özellikle ödenek anlamında şuan firmalara bildiğimiz kadarıyla ödenek verilmiyor. Bu da ister istemez bir sıkışıklığa sebep oldu. Talep noktasında ise şuan sektörümüzde bayağı sıkıntı çekiyoruz. Düğün alışverişlerinde önceden yarım kilo verdiğimiz ürünleri şuan dörtte birlere düştü. Altının yüksek seyri bunun etkenlerinden biri. Özellikle altın yatırımından kaçmasınlar diyorum. Her halükarda kendilerine bunun dönüşü var. Özellikle halı, kilim ve mobilya da hiç dönüş yok. Alışveriş yaparken bunları da hesap etsinler” diye aktardı.

Günübirlik kâr hiçbir sektörde yok!

 Vatandaşlardan yatırım altını ile aksesuar altınını ayırt etmelerini isteyen ÇAKMAKÇI “ Alacağı bir alyansın zararını düşünen bir toplum olduk. Bir gelinliğe tek gecelik 5 bin Lira para veren ve alyansın zararını hesaplayan vatandaşımıza diyoruz ki alyans yerine cumhuriyet altınını parmağına taksın. Hiçbir sektörde günübirlik kâr düşünmesinler. Altın uzun vadede yatırım yapılabilecek bir araçtır. Altından yatırımcı hiçbir şekilde kaçmasın. Önceden yarım kilo sattığımız malın şimdi dörtte birini satmamızın sebebi altın fiyatlarının yüksek oluşu. Eskiden en iyi düğün alışverişi 50 bin liraya geliyordu, şuan dörtte birlik oranı 50 bin liraya denk geliyor. Vatandaşta da para olmadığı için mecburen kısmaya çalışıyor. Önümüzde bir kış sezonu var yani düğün mevsimi olmadığı için de işler iyi değil. Talep olayı arttığı anda piyasalarda da hareketlilik oluyor. Vatandaş Euro ve doların yeniden yükselmesini bekliyor. Parayı o zaman çıkartacaklar diye bekliyorum. İnşaatı veya evliliği fiyatlar o rakama çıkınca yapacaklarını düşünüyorum” diyerek  sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER