Zam şampiyonu ama vazgeçilemiyor

Yemek çeşitliliği il Türkiye’de Gaziantep’ten sonra ikinci sırada yer alan Elazığ’da 100 TL’ye ulaşan salçalar yemeklerin olmazsa olması. 

Zam şampiyonu ama vazgeçilemiyor

Elazığlı, söz konusu damak zevki ve özellikle de bu zevkinin bir parçası olan salçanın yüksek fiyatına aldırış etmiyor.
Elazığ’da ev yapımı salça yeme ve üretimini yapıp satma alışkanlığı ve tutkusu dinmiyor. Yemeklere lezzet veren en belirgin katkı maddesi olan salçası ise fiyatıyla dudak uçurtuyor.
Elazığ’da 40 TL iken yaklaşık 100 TL’den satışa sunulan salça sadece Elazığlıların değil, Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşın da vazgeçilmezi.
İklim itibarıyla Türkiye’de şehirlerde üretimi yapılan ve en revaçta olanının Elazığ’da işlem göreni kabul edilen salça acı, tatlı ve karışık olarak üç çeşit ile alıcısına hitap ediyor.
Yemek çeşitliliği il Türkiye’de Gaziantep’ten sonra ikinci sırada yer alan Elazığ’da salçalar yemeklerin olmazsa olması.
Elazığ’da evlerde  acı, tatlı ve domates salçası karıştırılarak tüketilen salça, damak zevkine ve acısına dayanabilme oranına göre ayarlanıyor. Acıyı daha çok sevenler domates ve tatlı biber salçasından karışımlarına daha az ilave ediyorlar.
Elazığ yemeklerinin sırrı gibi görülen bu karışım salça ise tezgahlarda çok nadir yer alıyor. Çünkü tüketici kendi damak zevkine göre ayrı ayrı alıp evinde karıştırıyor.
FİYATLAR YÜKSEK AMA SATIŞ İYİ
Şehrimiz sebze halinde salçalık acı biber 2,50 TL’den satılırken, salçalık tatlı biber ise 3,50-4 TL’den müşteriye sunuluyor.
Ev yapımı acı biber salçasının kilogramı ise yaklaşık 20-22TL’den tezgahlarda yer buluyor. Ev yapımı domates salçasının kilogramı ise 18.00.-TL civarında seyrederken, saf tatlı biber salçasında fiyat ise 28.00.-TL’ye kadar yükseliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER