ELAZIĞ STK PLATFORMU NE YAPAR!

Elazığ’da sivil toplum kuruluşlarının bir kısmını şemsiyesi altında tutan bir STK platformu var. Kaç yıl öncesinde oluşturulduğunu bilmiyorum. Ama 2017 Kasım ayında Yazılım ve Siber Güvenlik Derneğini kurunca, bu platforma ilgi duymuştuk. Mademki biz de bir sivil toplum örgütüyüz, neden bu oluşum içerisinde yer alamayalım dedik.

Sivil Toplum Kuruluşu Platformunun amacının, şemsiyesi altında bulunan STK’lar ile güç birliği oluşturarak, STK’ların amaçları doğrultusunda faaliyetlere destek sağlamak olduğuna inanıyoruz. Bu STK platformu, kendi şemsiyesi altına girmek isteyen STK’ları bünyelerine kabul etmeleri beklenir. Çünkü STK’lar toplum yararına faaliyet gösteren derneklerdir. Dernekler Kanunu ile faaliyet alanlarının ne olabileceği mevzuat ile belirlendiğine göre, eğer bir STK, bu platforma katılmak istiyorsa, memnuniyetle hemen kabul edilmelidir.

Derneği kurduktan sonra üye olmak için dilekçemizi 2017 yılında STK Platformu başkanına elden vermiştim. Ama üyeliğe kabul edilmemiz, 2019 Dönem Sözcüsü Sayın Prof. Dr. Kenan Peker döneminde gerçekleşti. Sayın Peker’e platforma üye olmayı arzuladığımızı söylediğimde, çok memnun olacağını ve birlikte diğer üyelerle güzel projeler yapılabileceğini vurgulamıştı.

Sayın Peker görüşleri ve paylaşımcı yönü ile farkındalık yaratan bir şahsiyettir. İşbirliği yapmayı seven, takım çalışmasına önem veren, Konya ovası ile ilgili ilginç projeleri olan hocamızın kendi Platform Sözcülüğü döneminde, STK Platformuna bir dinamizm getireceğine inanıyorum. Kendileri, iklim değişikliğine adaptasyonda kapasite oluşturulması, tarım, orman ve su ürünleri alanlarında Elazığ-Malatya-Bingöl ve Tunceli illerini kapsayan TR-1 bölgesi için güzel bir proje çalışmasını yürütmektedir. Yeni bir proje için de girişimlerini duyunca, STK Platformu çalışmalarını da motive edeceğine inanıyorum. 

Platformun görevi; kendi şemsiyesi altında bulunan STK’lar ile ortak projeler hazırlamak, kamuoyu oluşturarak başta Elazığ olmak üzere ülkemizin bazı sorunları için çözüm önerileri geliştirmek ve STK’ların faaliyet alanları ile ilgili etkinliklerde bulunmak olmalıdır.

Yazılım ve Siber Güvenlik Derneği olarak farkındalık yaratmak için çaba sarf ediyoruz. Kuruluşumuz üzerinden 1,5 yıl geçmiş olmasına rağmen, önemli etkinlikleri gerçekleştirdik. 2018 yılında Antalya’da 6. Uluslararası Adli Bilişim ve Güvenlik Sempozyumu yaptık. Bu sempozyuma geçen yıl 20’nin üzerinde yabancı bilim insanının katılmasını sağladık. Aynı etkinliği 2019 yılında Haziran ayında Portekiz’de dernek aracılığı ile yapıyoruz. Bu sayede derneğimizin uluslararası tanınırlığını da sağlamış oluyoruz.

Yazılım ve Siber Güvenlik Derneğinin faaliyetlerini çoğaltmak için atağa geçtik. Bütün faaliyetlerimizi http://www.softcyberse.org adresindeki web sayfamızdan takip edebilirsiniz. Derneğimiz 6 Mart 2019 tarihinde hazırladığı bir projeyi, Belediye Konferans salonunda STK başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda İl Başkanı Ramazan Gürgöze’ye elden teslim etti. Aynı gün Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında bendeniz (Asaf Varol), Doç. Dr. Murat Karabatak ve Doç. Dr. Fatih Özkaynak birlikte bir sunum yaparak Dijital Dönüşüm, Veri Güvenliğinin Korunması ve Kriptolojinin önemi anlattık.

Dijital dönüşümü sağlayabilen uluslararası şirketlerin son yıllardaki atılımlarını gözler önüne serdik. Elazığ’da faaliyet gösteren şirketlerin mutlaka dijital dönüşüm projesi kapsamında kendi şirketlerinde bir yenileme yapmaları gerektiğinin önemini vurguladık.

Dernek olarak biz her türlü işbirliğine hazırız. Özellikle dijital dönüşüm ile ilgili olarak şirketlere gerekli yazılım desteğini sağlayabiliriz. Bazı ortak projeleri gerçekleştirebiliriz. Bu tür faaliyetlerimizi Elazığ STK Platformu altında diğer STK’ların katılımıyla çok daha hızlı bir şekilde yapabileceğimize inanıyoruz. Biz işbirliğine hazırız, yeter ki diğer STK’lar, Elazığ’daki sanayiciler, Teknopark’daki şirketler bize kapılarını açsınlar.   

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Yaşar Özdemir
Servet Yaşar Özdemir - 2 ay Önce

STK platformumuzun calisma grubu uyesi olarak ETSO 'daki sunumunuza geç de olsa katılmıştım hocam. Aramızda olmanızdan onur duyduk. Birlikte Iyi işler yapacagiz insAllah. Projelerinizi bekliyoruz.

Asaf Varol
Asaf Varol @Servet Yaşar Özdemir - 2 ay Önce

Servet bey
Sizlerle işbirliği yaparak güzel projelere imza atabiliriz. Selam ve sevgiler.