05.12.2018, 15:15 975

Elazığ Yerel Basınında Değişim

Hani zaman zaman deriz ya ecdat mirası olan cennet misali ülkemiz, anavatanımız, değerlerin çokça var olup  milli ve manevi noktada zenginliği tartışılmaz coğrafyaya sahip şehitler yatağıdır TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ diye..
 Takdir edersiniz ki aziz bir millet olarak, asırlardır tüm unsurlarıyla üzerinde oynanan her türlü oyun ve tezgaha rağmen birlik-beraberlik ve bütünlüğünü bozmadan kardeşçe bir arada yaşayan ve yaşamakta olan Aziz Türk Milleti olarak birçok alanda zenginliğe sahip olduğumuz ve bu zenginliğin tartışılmaz olması yanında yoksunu olduğumuz yan ve yönlerimiz de yok değil.
 Sahip olduğumuz zenginlik ve yoksunu olduğumuz yan ve yönlerimizden kastımız; derin tarihimiz ve zengin (Birçok alanda) kültürümüz ve ekonomik alanda var olan ancak değerlendirmesini başaramadığımız potensiyelimizden öte milli ve manevi alanda ki hasletlerimizdir.
 Nedir, yoksun olduğumuz yan ve yönlerimiz ne olabilir diye bir soru akla gelebilir.
Zaten zaman içerisinde insanın kendi kendini sorgulamaması, sorup sorgulaması gereken bir takım sorular gelmiyorsa aklına, o insan veya insanlar düşünemiyor demektir.
Düşünmeyen, düşünemeyen insan bir kere insan değil fiziken insan görünümlü olsa da.
O nedenle diyoruz ki; her zaman olmasa bile zaman zaman da olsa düşünmeli, düşünebilmeli ve de sorgulamada bulunabilmeli insan.
İster kabul görsün ister görmesin gerçek şu ki; millet olarak yoksunu olduğumuz toplumsal hasletlerden biri değişimi pek bilmiyor ve beceremiyor olmamızdır. Bunun sebebi cehalet olduğu gibi kişi ve kişilerin tatminsizliği, insanların birbirlerini çekememesi ve nefislerine yenik düşmesidir diye düşünüyoruz.
Tabi bu düşünceyi ortaya atarken bazı hasletlerden yoksunluğumuzun genel anlamda var olduğunu ve de kişi ve kişileri itham etmek anlamında değil bazı hasletlerden yoksunluğumuzun azda olsa var olduğunu ifadeye çalışmaktı.
Değişim; bir yenilik ve bir zenginlik olduğu gibi insan olanın nezdinde en büyük zenginlik olan bir erdemdir de aynı zamanda.
Evet, geçen hafta 01-12-2018 tarihinde varlığımızı idameye çalıştığımız tarihi derin ve kültür zenginliği tartışılmaz ilimiz Elazığ Yerel Basınınca (Sn. Nafiz Koca’nın öncülüğünde olan)sözünü ettiğimiz erdem içeren bir haslet, bir değişim zenginliği yaşanmış ve bizlere yaşatılmış olundu.
Söz konusu olan Elazığ Yerel Basınında gerçekleşen bu değişim; ülkemizi karanlık günlere sürükleme gayretinde olan zevatların ortaya attıkları densizce bir görüş ve çıkardıkları bir kanunla ülke genelinde olduğu gibi ilimiz Elazığ’da da var olan 12 yerel gazetenin 4 gazeteye düşürülmesi sonrası Cumhuriyet tarihiyle eş olan TURAN GAZETESİ’ i kapatılmış, diğer birçok gazete de 3’er-4’er halde bir araya getirilmişti.
Birleşen gazetelerden biri de 1997’de eğitimde ve ekonomi noktasında katkısı tartışılmaz eğitimci ve iş adamı İbrahim Taşel Bey’in yayın hayatına kazandırıp usta ve keskin kalemlerden Murat Kuşçubaşı Bey’in Yazı işleri Müdürlüğü yaptığı ve sonrasında ortağı olduğu Günışığı Gazetesi ile yine usta ve sivri kalemlerden olup aynı zamanda Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı olan Sn. Nafiz Koca Bey’in 2000’li yıllarda yayın hayatına kazandırdığı Yeni Ufuk Gazetesi ve Günebakış Gazetesi idi.
Zaman içerisinde gelişen bazı sebeplerden dolayı söz konusu ortak gazete sahipleri arasında beklenmedik bir değişim söz konusu oldu. 1997’de yayın hayatına girmiş bulunan ve şahsımın da hem bulmaca yaptığı hem de kültür-sanat sayfası düzenlediği Günışığı Gazetesi el değiştirerek değişim yaşadı. Gazetenin hem ortağı hem de Yazı İşleri Müdürü olan Murat Bey hissesini Nafiz Bey’e devrederek ayrılmış oldu.
Her iki gazetenin sahibi ve yeni patronumuz olan Nafiz Koca Bey Elazığ’da çok alışık olunmayan değişimde güzel bir şey yaptı. Değişimi; sade değil genel anlamda örnek teşkil ederek gelenek haline gelmesini arzu ettiğimiz her kesimden insanların katılımının sağlandığı yemekli bir tanıtım toplantısı ile gerçekleştirmiş oldu.
Bu tanıtım toplantısı biraz olsun hüzünlü gibi göründüyse de aslında birçok insanın arzuyla beklediği ve yaşanmasından mutlu olduğu bir toplantı oldu.
Söz konusu erdem içeren değişimin kaynağı olan bu toplantı birçok insanın beklemediği güzel değişim ve gelişmenin yaşandığı bir toplantıydı.
Öncelikle Cumhuriyetimizle eş tarihte olan şahsımın da 97 öncesi Elazığ’ımızın medarı iftiharı olan Eğitimci-Şair ve yazar merhum Şeref Tan Ağabey’in yazı işleri müdürlüğünü yaptığı dönemde bulmaca yapıp yazı yazdığım Turan Gazetesi’nin yeniden yayın hayatına başlatılacağı,
1N-1K adlı organizasyonun da içinde bulunduğu bir Tv. nin dijital yayın yapacağı,
Günışığı Gazetesinin dik duruşundan taviz vermeden daha kapsamlı ve zengin bir şekilde basın ve yayın ilkelerine sadık kalarak ancak başı öne eğik değil dik duruşuyla yayın hayatını erdemli bir şekilde devam ettireceği müjdesinin verildiği,
Gazeteyi devraldığı eski ortağı Murat Kuşçubaşı’na hizmetleri karşılığında takdir mahiyetinde bir plaket sunumu yapılarak insan emeğinin bilinmesine vurgu yapıldığı,
Toplantıya katılım sağlayan ve sağlama imkanı olmadığı gibi imkanı olduğu halde katılım sağlamayanlara yönelik ülkenin ve dolayısıyla Elazığ’ın gelişmesi noktasında herkesin üzerine düşeni yapması, yerel basının daha etkin hizmet sunması için şartsız desteklenmesi mesajının verildiği çok ama çok anlamlı bir değişim toplantısı idi bu toplantı.
Öyle inanıyorum ki o toplantıya katılan birçok insan veya canlı yayında izleyen insanlar Nafiz Bey’in tertiplediği bu anlamlı toplantıda yaşanan güzelliklerden ve çok ama çok cesurca yaptığı konuşmadan dersler çıkarmışlardır vefa ve hizmet anlayışı gereği yazar ve çalışanların sahneye çağrılıp misafirlere takdim edilmeleri ile Murat Bey’e plaketin verilmesi gibi…
Bu tanıtım toplantısında eksikler yok muydu?
Elbette ki vardı.
Birilerin; teşekkür konuşması yapmaması, hizmetleri karşılığında vefa gereği birilerine plaket sunmaması ve de birilerinin sudan sebeplerle katılım sağlamamaları gibi…
Biz, noktayı koyduk kim ve kimler ne ve nasıl anlar ve yorumlarlarsa yorumlasınlar.
Biz, ilimizde pek yaşanmayan bu tür erdemli bir değişim toplantısı tertip ederek güzel örnekler sergileyip kalıcılığını sağlayan özellikle Elazığ’da ki yerel basın ve medyanın usta ve sivri kalemlerinden, aynı zamanda Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Sn. Nafiz Koca Bey ve nezdinde ekibine teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.
Günışığı Gazetesinin eski ortaklarından O’ da usta ve sivri kalem olmanın yanında iyi bir şair olup uzun yıllar yol arkadaşlığı yaptığımız Murat Kuşçubaşı Bey’e de hizmetlerinden ve bize karşı olan saygı ve nezaketinden ötürü teşekkür ederiz. 
Yukarıda ifadeye çalıştığımız gibi değişim yenilenmedir, bayrağın daha üst katmanlara yükselişinde olmazsa olmazdır, bir zenginliktir ve gerektiğinde yaşanması gerekendir. İlimizde yaşanan bu değişimin birçok kurum ve kuruluş amirlerine, siyasi ve idari yetkililere örnek olması temennisiyle nokta diyoruz…

Ayetler

*De ki; Üstün delil Allah’ın delilidir. O isteseydi hepinizi doğru yola iletirdi. En’am:149
 
                                                                 Güzel Sözler

*Engelli kardeşlerimiz hayata tutunma mücadeleleriyle her türlü takdir ve övgüye ziyadesiyle layıktır. Parti olarak engelli kardeşlerimizle ilgili atılacak her adımın yanında ve arkasında ön şartsız duracağız. Devlet Bahçeli

*Kimileri, vatanım veya sılam doğduğum yer değil doyduğum yerdir deseler de öyle değildir gönüllerinden geçen.  Öyle diyen insanların gönüllerinden geçen asıl vatan ve sıla denilen yer doğduğu yerdir doyduğu yer değil. M. Dursun Aksoy
 
   Beyim

Çalışmadan yorulmadan para olur mu beyim
Gidilmeden gezilmeden yöre olur mu beyim
Dilerim ki Hak vermesin hiç kimsenin başına
Çaresiz dertlere ilaç çare olur mu beyim
     Yüce dağ başında olur kışın kar ile bora
     Ham kelam edersen elbet seni düşürür zora
     İnsanın kendisi eğer istemedikten sonra
     Dostlar arasında açık ara olur mu beyim
Dilerim ki bu Gürkani bir gün murada erer
Özlediği her şey gelir yine rayına girer
Bir düşün ki sevdiklerin terk etmiş birer birer
Bu yaradan daha büyük yara olur mu beyim
Aşık Enver Gürkani/Kars
 
Gün Akşam Oldu

Gün akşam oldu Türk illerinde.
Vatan nağmeleri aşk dillerinde.
Gönüller huzurlu can ellerinde.
Vatan nağmeleri aşk dillerinde.
     Gül kokan vatan imana karışmış.
     Öyle bir iman ki özde aşk varmış.
     Allah demiş canlar şehadete yarışmış.
     Öyle bir yarış ki, özde hasret varmış.
Ne pareler gitti vatan uğruna.
Ezdirmedi canlar kendin boşuna.
Acımadı hiç vurdu düşmanına.
Ya hak dedi düştü Allah yoluna.

H. Çağdaş BATMAZ/Elazığ-Karakoçan
 
Beniâdem

Hele şöyle dön bak beniâdeme
Dünyanın ipini tutmuş gidiyor
Çilenin içinde yaslanmış gama
Derdi kasaveti yutmuş gidiyor
     Hesap yapan mı yok; zararı kârı
     Bitmez ki dünyanın derdi kederi
     Öylece durup da bir baksa geri
     Yılları peşine katmış gidiyor
Sevdası uğruna deli olanlar
İki rekât kılıp veli olanlar!
Okumamış lakin çok şey bilenler!
Çıkıp da kürsüye ötmüş gidiyor
     Şakir soğan bulmaz yine şükreder
     Gürbüz deve yutar doymadım ki der
     Mazlum’a bir başka gülüyor kader
     Adalet yan gelip yatmış gidiyor
Zenginin fakirden farklıdır hali
Sıcaktan soğuğa değmemiş eli
Serveti ganice Karun misali
Malını mülkünü satmış gidiyor
     Bir türlü tükenmez dünya hevesi
     Yakından duyulur ölümün sesi
     Gerçek bir hayat var bundan ötesi
     Ecrini sırtına atmış gidiyor
Vedat YILMAZ/Elazığ
 
Öğretmenim

Okumayı ve yazmayı,
Çıkarmayı, toplamayı,
Sevgiyi ve saygıyı.
Öğretensin öğretmenim.
     Harfleri, rakamları,
     Kelimeleri, cümleleri,
     Bilinmeyen bilgileri,
     Öğretensin öğretmenim.
Türkçeyi, matematiği, 
Resim, müzik ve trafiği,
Bize en güzel dersleri, 
Öğretensin öğretmenin,
     Gönüllerin tercihini,
     Bilginin efendisini,
     Çalışmanın önemini
     Öğretensin öğretmenim.

Özgür SARIKAYA /Elazığ 
Namık Kemal İlkokulu 4/C

ÖĞÜT
Allah sebep verir kula.
Kazandıran emek olsun.
İyi çalış, çok çabala,
El attığın altın olsun.

Rızkın için eyle gayret
Çalışmaktadır marifet.
Doğru çalış, çaba sarf et.
El emeğin helal olsun.

Geçim için, et ticaret.
Helâlı, haramı gözet.
Yaradan verir bereket.
Gittiğin yol, yol olsun

Geliyor  bak, saat beşe. 
Koyulasın hemen işe.
Selam söyle, dosta eşe.
Haydi, yolun açık olsun.

İyi dinle, sözünü tut.
Yaşam için, ol sen umut.
Benden sana bu son öğüt.
Tut ki; ufkun açık olsun.
                      Gıyasettin GÜNEŞ 
                       ELAZIĞ /Palu

 

Dostlarım- Şair ve yazar(Edebi çevrece) ağabey- kardeş ve arkadaşlarım- yakınlarım tarafından şahsıma gönderilecek veya elden teslim etmeleri gereken her türlü koli veya paketi, kitap veya davetiyeleri bundan böyle; 

Piar Fotoğrafçılık Ofisi

Bosnahersek Bulvarı PTT Meydanı karşısı Cihangir İş Merkezi 2. Noterin üstü Kat-3/11 Elazığ adresine göndermelerini veya teslim etmelerini önemle rica ederim. TLF: 0505 776 8435
 

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:34
Güneş 05:58
Öğle 12:23
İkindi 15:54
Akşam 18:39
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@