Elazığ’a yenilik lazım

Elazığ’a yenilik lazım.

Elazığ şehir olarak gelişti, değişti, büyüdü.

Nüfusu göç vermemeye başlayan iller arasına girmeye çalışıyor.  

Göç vermemenin temelinde işsizlik yatıyor. İşsizlik azalınca göç de durur. İşsizlik devam ettiği sürece göç vermeye devam eder.

Bu seçimde bir şey dikkatimi çekti; Hemen hemen bütün belediye başkanı adayları, projelerden bahsederken, park bahçe, ağaç, ulaşım ön plandaydı.

Eskiden beri böyle devam eder. Kim daha iyi yaşama alanları yaratıyorsa başarılı bir başkan sayılıyor. Bu gelişmiş ülkelerde de aynıdır. Ama onlar gelişmiş.

İşsizliğe çare bulmuş, herkes az çok standart bir hayatı var.

Yani onların yeni yaşam alanları yaratması normaldir.

Bizde normal değil. Yaşam alanları yaratmak, ağaç dikmek, çöpleri toplamak, şehir içi yolları yapmak zaten her belediyenin asli görevidir. Bunları bir proje diye sunmaları biraz göz boyama kurnazlığı olarak algılıyorum.

Göç veren bir il, işsizliğin diz boyu olduğu bir şehir ormanlarla çevrili olsa  nolur.

Koşu yolları, büyük parklar olsa ne yazar. İçinde yaşayanın iş derdi geçim derdi olduktan sonra kimin umurunda yeni parklar…

Bu konuda Bilal Çoban’ın bir çok  projeleri var. Özellikle işsizlik üzerine yaptığı çalışmaları takdir ettim. Seçimde kazanır ya da kazanmaz bilemem ama ben toplumu rahatlatacak projelere bakarım. Gençler işsiz kahvehanelerde zaman öldürüyorken, Elazığ’a deniz getirsen nolur. Bir yerde sosyal refah olmazsa, ne yaparsanız yapın insanlar mutlu edemezsiniz. Çünkü onun aklı ekmekte…

 Herkes çocuğunun geleceğinin derdinde... “İş bulacak mı, bulamayacak mı? Bulamazsa ne yaparız?” Diye düşünüyor.

Yıllarca çocuğunu okula gönderiyorsun, bin bir zahmetle okutuyorsun, bir servet harcayarak üniversiteyi bitiyor ama iş yok...

Bence belediyecilik şehrin insanlarına yalnız gezmek için, eğlenmek vakit geçirmek için alanlar açmakla kalmamalı. Önce şehrin insanlarına istihdam sağlamalı. Ekonomisini canlandıracak çözümleri seçimlerde halka sunmalıdır. Bunun için bir ilin basınına büyük görev düşüyor. Elazı basını da bu konuda üzerine düşeni yapmalı… Yapmaya başlamalı desek daha iyi olur. Çünkü bu güne kadar yaptığına inanmıyorum.

Hiç unutmam, daha yakın zamana kadar, Elazığ’ın yalaka basını mahallelerde çöp toplamayı haber yapardı. Asfaltın yama yapılmasını manşet atardı.

 Akla zarar…

Çöp toplamayı, yollara yama yapmayı haber yapıyorsa o basında kimseye fayda gelmez.

Bir fakire yiyecek vermeyi baş sayfaya taşırdı. Hiç utanmadan yardım alan garibanı rencide ederek fotoğraflarını yayınlarlardı.

Umarım bu yalaka kesim aklını başına almıştır. Belediyeye yaranacak diye, bazı şeylere kör bakan, basın inşallah artık yoktur, desem de ben inanamıyorum, okuyan nasıl inansın!

Bütün bunlar bir yana; inşallah kazanan artık park bahçeler müdürlüğünün faaliyetleriyle övünmeyi bırakır, Elazığlı gençlere iş alanları yaratmaya çalışır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ercan aydoğdu
ercan aydoğdu - 3 ay Önce

merhaba Bilal bey.gazetenizi takip eder ancak makaleleri okumazdım.sizin makale başlığı dikkatimi çekip baktığımda işte bu dedim...Öncelikle Mevcut iktidarın,elazığımızı garanti görüp,görmezden gelmesi bu şehre en büyük zararı vermiştir..vekillerimizde dahil. Bilal çoban bey için çok umutlanmıştık,projeleri olumlu ve üstesindende gelebilecek donanıma sahipti. ama gördük ki insanlarımızda sorunları görmezden geliyor.yada işine gelmiyor.ne diyeyim bir fırsatı daha kaçırdık. esen kalın,Erzincandan selamlar.

Mustafa kaya
Mustafa kaya - 3 ay Önce

Bilal civelek Kardeşim ÜZGÜNÜZ senin gönlünden geçenler olmadığı için Daha Yaşadığın Şehrin Siyasi Görüşünü yakalamamış san yazı yazmayı bırak boşuna buraları İşgal etmeyiniz Belediyenin Birinci Görevi İşsizliği Önlemek değildir 25 Bin Kişiye İş İmkanı Milletin Bunlara Karnı tok GEÇMİŞLER OLSUN ......