Elazığlı Olmanın Ayrıcalığı 26/06/2009

Geçen hafta yazdığım yazımı okuyanlar hatırlar. Hani HAYALİ BİLE ÇOK HOŞ başlıklı yazımı.Bu yazı o kadar çok ilgi gördü ki sormayın. İlk satırlarında biraz Elazığ spordan bahsetmiş,geri kalan kısmı ise ilimize Avrupa dan yapılması planlanan uçak seferleri ile ilgiliydi. Meğer bu konunun ne kadar meraklısı varmış, demek ki direk uçmak ne kadar önemliymiş.

Yazının arasına Elazığ sevdalılarından biri iki isim de koyunca, ismi zikredilenler o kadar mutlu olmuşlar ki tarif edemem.Benim insanım işte bu. Mahalli gazetedeki bir köşe yazısında isminin geçmesi, kendisinden Elazığ sevdalısı diye bahsedilmesi bile onu fazlasıyla mutlu ediyor ya ne anlamlı bir duygudur bu. Benim gakgoşumun kendisine has özellikleri meşhurdur.
Bir adım git o sana koşarak gelir, sen ona elini uzat,o seni canı gönülden kucaklar, bir merhaba deme, seni ikramsız göndermez. Bana da anlatıldığı gibi; batı illerinden tayinle gelen memurların ilk izlenimlerini çoğunuz da işitmişsinizdir.Elazığ a tayini çıktığını duyan pek çok tayinci, tanımadıkları veyahut yanlış anlatılan Elazığ a ürkerek geldikleri gibi, Elazığ’ı ve Elazığlıyı tanıyıp o samimi ortamı yaşayınca, süreleri dolduğu halde bir türlü gitmek istemediklerini,hatta bir kısmının da emekli olup Elazığ a yerleştiklerini çok duymuşuzdur.İşte bu mübarek şehir böyle bir Şehir. Şair, şiirinde elbet boşuna dememiş, VATANIN ELLERİ ÇOK GÜZEL AMMA;GAKGOŞLAR DİYARI ELAZIĞ BAŞGA...

İşte bu güzel şiir de Elazığ insanının bambaşka olduğunu çok veciz şekilde ifade ediyor.Bizler vatan toprağında yaşadığımız halde Elazığ a bu kadar büyük sevgi duyuyorsak,gurbette bu topraklardan binlerce kilometre uzakta olanların sevgi ve o kadarda hasretini varın bir düşünün.İşte bir önceki yazımızda bahsettiğimiz direk uçak seferinin önemi bu sevgiden ve sevgiden doğan hasretten kaynaklanmaktadır.İzin vakti gelip de, gurbetten sılaya yola çıkılınca,yolcu bir nefes de varacağı menzile kavuşmak ister.
Onun için, hayırlısıyla bir an önce doğup büyüdüğü yere ve orada yaşayan sevdiklerine kavuşmak çok önemlidir.Çünkü ziyaret sürelidir ve bu süre çok çabuk bitecektir.Yıllardan beri türlü zorluklarla ve aktarmalarla Elazığ a gelmeye çalışan gurbetçilerin,sağlanacak imkanlarla Elazığ a daha çabuk ve rahat gelmeleri ve izin sonunda yine aynı rahatlıkta dönmeleri geçmişte çektiklerinin telafisi olacaktır,işin kısaca hülasası budur.

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI….
Yıllardan beri organize edilen hazar şiir akşamlarının 17.si 25,28 Haziran 09 tarihlerinde gerçekleştiriliyor.Ünü ülke sınırlarını aşan bu şiir şölenine ülkemizin ünlü şairlerinin yanı sıra Türkiye dışından da çok sayıda şair katılıyor.Böyle önemli bir organizede emeği geçenlere teşekkür ederken ilimizi onurlandıran tüm misafir şairlere hoş geldiniz diyorum.Ayrıca Elazığlı sanatseverlerin bu şiir şölenine gereken ilgiyi göstermelerini istiyor ve bekliyorum.

YARIN KONGRE VE YİNE ADAY YOK…..
Köşem için yazımı hazırlarken saat 00.15 gösteriyordu.Yani 24 Haziran 09 Çarşamba gününün ilk dakikalarıydı.Biraz soluklanayım dedim ve o arada günışığının sayfasına daldım.Sayfaya yarının taze haberleri girmiş ve Elazığ spor kongresine bir gün kala yine adayın olmadığından bahsedilmişti.Yine kafam allak,bullak oldu.Bir anda yazacaklarımı unutuverdim.Pek çok takım transfer peşindeyken biz henüz kongre yapamıyorduk.Bu haber neşemi kaçırmıştı.Daha başka konulara değinecekken bir anda bu haber yazı yazma şevkimi de kırdı.Perşembeyi merak ve umutla beklerken çarşambadan gelişi belli oldu.Dilerim biz yanılırız,dilerim o gün güzel gelişmelere şahit oluruz,yoksa bu gidiş bence iyi bir gidiş değil,hayırlısı….
YORUM EKLE