28.09.2020, 15:32 1523

ELVEDA FIRAT, MERHABA MALTEPE

30 Eylül 2020 tarihi itibariyle Fırat Üniversitesinden emekli oldum. Öğrenci olarak 1973 yılında Fırat Üniversitesine (EDMMA) girdikten sonra 1977’de mezun oldum. Sonrasında iki yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) yüksek lisans yaptım ve 1979 yılında Araştırma Görevlisi (Asistan) olarak Fırat Üniversitesinde çalışmaya başladım. Öğrencisi olduğum tarih göz önüne alınırsa, Fırat Üniversitesi ile tanışmam ve muhatap olmam 47 yıl öncesine dayanmaktadır. Yani hemen hemen yarım asır.

Bu yaşam süresinin bir bölümü yurt dışı ülkelerde geçti (Almanya, Amerika, İngiltere). Ama o ülkelerde kaldığım sürelerde bile görev kadrom hep Fırat Üniversitesinde kaldı. Maksimum emeklilik süremin dolmasına daha 1 yıl varken, kararımı vererek Türkiye’nin seçkin vakıf üniversitelerinden biri olan Maltepe Üniversitesinde 1 Ekim 2020 tarihinde göreve başladım.

Ömrümün çok önemli yılları Fırat Üniversitesinde geçti. Gün oldu mutlu ve sevinçliydim, gün oldu üzüntülüydüm. Gün oldu “Bu haksızlık bana yapılmamalıydı” dediğim oldu. Gün oldu birlikte çalıştığım mesai arkadaşlarıma gereksiz tepkiler verdiğim oldu. Gün oldu, bana karşı yapılan entrikaların içerisinde kendimi buldum. İşte hayat böyle bir şey! Üzüntü, keder, mutluluk, sevinç hep bir arada ömür geçiyor…

Fırat Üniversitesinin benim üzerimdeki hakkı fazla idi. Beni bağrına basmıştı. 1979’da Asistanlık sınavımı yapan ve beni Üniversiteye kazandıran Sayın Prof. Dr. Ziya Aktaş, iyi bir eğitim alabilmem için kazandığım Alman DAAD burs imkânlarını kullanmama müsaade eden Rahmetli Prof. Memnune Bildik, Saygıdeğer Prof. Kerim Sunguroğlu’nun akademik yaşantımdaki desteklerini nasıl unutabilirim?

Fırat Üniversitesinin ilk rektörü Sayın Prof. Dr. Arif Çağlar, akabinde Prof. Dr. Eyüp Günay İsbir ve Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl ile Fırat Üniversitesinin gelişimi için verdiğimiz mücadeleleri unutmam mümkün mü?  Ama diğer bazı rektörler ile bir türlü barışmayan yıldızımın olumsuz etkilerini de unutamıyorum. Ücretsiz yıllık izin talebimi dahi bana çok görüp beni Amerika’dan geri çağıran ve beni üniversiteden uzaklaştırmak isteyen zihniyeti unutabilir miyim? Rektörlük seçimi yüzünden beni ötekileştiren, başkanlığını yaptığım bölümü çökertmek için keyfi tasarrufta bulunan rektörlerin isimlerini burada zikretmeye dahi gerek duymuyorum. Çünkü bu guruba giren rektör ve yönetim ekibinin birincil vazifeleri, ötekileştirdikleri personelin özlük hakları ile oynamak, bazı elemanlarının önünü kesmek, onların üzüldüğünden zevk almaları olmuştu. Gel de bunlara hakkını helal et…

Akademik yaşantımda hep Fırat Üniversitesinin ismini farklı yerlerde, ortamlarda, ülkelerde büyük bir gurur ile tanıttım. Sempozyumlarda, konferanslarda sunu yapmaya başlamadan önce birkaç dakikalık Fırat Üniversitesi görsel tanıtımını hiç ihmal etmedim. Bazıları gibi bu tür ortamları sadece gezme, seyahat etme imkânları olarak değerlendirmedim. Bunun en güzel örnekleri de kendi gayret ve çabalarımla Fırat Üniversitesine kazandırdığım uluslararası düzeydeki anlaşma ve bölümlerdir.

Fırat Üniversitesinde yöneticiliğini yaptığım her birim, üniversitenin en önemli dışa yansıyan penceresi olmuştur. Bazı yeni bölüm ve birimler kurmak bana nasip olmuştur. Bu bölüm ve birimler kuruldukları yıllarda öğrenci tercihlerinin gözbebeği olmuştur.

Çok farklı alanlarda elemanlarla birlikte çalıştık. Adeta Fırat’ta bir ekol olmuştuk. Birlikte çalıştığımız elemanlar ister istemez birbirimizin karakterleri ve alın terleriyle ile hamurlaşmıştı. Dolayısıyla bu hamura şekil vermek daha kolaylaşmıştı. Benimle birlikte çalışanlar şunu gayet iyi biliyorlar ki tembellik yapan, işten kaçan elemanlara taviz yoktu. Gene çok iyi biliyorlar ki verilen görev ve işini hakkıyla sonuçlanmaması durumunda Asaf huzursuz oluyordu. Hatta zaman zaman sesini yükseltip kızmışlığını da o personele hissettiriyordu. Ama birlikte çalıştığımız herkes gene çok iyi biliyordu ki Asaf personelini dışarıya karşı hep savunuyordu. Personelinin özlük hakları ile asla oynamadı. “Kol kırılır, yen içinde kalır” misali, aile düzenini korumaya çalıştı. Kızgınlıklarının çok çabuk sönümlediğini, sanki de hiçbir şey olmamış gibi ilişkilerini sürdürüyordu.

Fırat Üniversitesine yeni Rektör Sayın Prof. Dr. Fahrettin Göktaş atandı ve yeni atamalar yapıtı. Bu yazıyı kaleme aldığım tarihe kadar Sayın Rektör tarafından yapılan atamaları olumlu buluyorum. Sorumluluğunu bilen ve işten kaçmayanların oluşturduğu bir yönetici ekibi işin başına geçmiştir.

Ben kendimi emekli görmüyorum. Zaten öyle görseydim, köşeme çekilir, bahçemde uğraşırdım. O kadar işkolik olmuşum ki bugüne kadar elde ettiğim deneyim ve kazanımlarımı farklı bir üniversitede değerlendirmek istedim. Maltepe Üniversitesini tercih ettim; çünkü değer bulduğum bir üniversitedir. Akademik çalışmalarımın takdir edileceğini, çalıştığım sürece mağdur edilmeyeceğimi, yeniliklere açık bir üniversite olduğunu biliyorum.

Maltepe Üniversitesinde yabancılık çekmeyeceğime inanıyorum. Çünkü başta Sayın Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar ve Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Belma Akşit ile İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi (İLDEK) çalışmalarında birlikte uzun yıllar çalışmıştık. Tanışıklığımız 20 yılı aşkın bir sürece yayılıyor.  Önceki YÖK Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Durmuş Günay hocam ile YÖK’de başkanlığını yaptığı çeşitli komisyonlarda görev almıştım, kendileri Teknoloji Fakültelerinin kurulmasının sağlayan kişidir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Sayın Prof. Hasan Ceylan ile DAP Projesinde birlikte çalışmıştık, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yapmamı sağlamıştı. Ardahan Üniversitesi önceki Rektörü Sayın Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Fırat’a hizmetleri ile bilinen ve en önemlisi de Fırat’ta lojman komşum idi. Bu hocalarımı eskiden beri tanıdığım için isimlerini burada bilerek yazmak istedim. Ama eminim ki birlikte çalışacağım diğer personel ve yöneticilerle de kısa süre iyi diyaloglar kurabileceğiz ve Maltepe Üniversitesi için omuz omuza mücadele edeceğiz.

25 Eylül 2020 gecesi, COVID-19 nedeniyle kontenjanı sınırlı tutulan ve veda yemeğini düzenleyen Dekan Sayın Prof. Dr. Bahar Demirel’e, yemeğe katılan yeni Rektör Yardımcıları Sayın Prof. Dr. Soner Özgen’e ve Prof. Dr. Mehmet Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Diğer taraftan veda yemeğine katılan ve bu güne kadar birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarım ve bu yeni dönemde önemli görevler üstlenen sevgili öğrencilerime (şu anda birçoğu Profesör, Doçent, Dr. Öğr. Üyesi) ve idari personele kalbi duygularla teşekkür ediyorum. Yazıyı çok uzatacağından ve de bazılarının isimleri zikretmeyi unutabileceğim endişesini taşıdığımdan, burada isimlerini tek tek yazmak istemediğim. Çok katılmak istedikleri halde kontenjan sınırlamaları ya da COVID-19 durumları nedeniyle diğerlerini riske atmamak için bizzat telefon ederek maruzatlarını bildiren ve etkinlikten haberi olmayan can dostlara da selam olsun. İyi ki varsınız, iyi ki bir vesile ile yollarımız kesişti, iyi ki bir kısmınız öğrencilerim oldunuz.

Allah’a ısmarladık. Haklarınızı helal ediniz. Benim haklarım sizlere helal olsun. Ben fiziksel olarak Fırat’tan ayrıldım, ama ruhen hala Fıratlıyım. Yeni görev yerim Maltepe Üniversitesi ailesinin de mensubu olarak tüm gücümle hizmet vereceğime inanıyorum. Eminim ki Maltepeliler de beni ailelerine kazandırdıkları için pişman olmayacaklar…     

Yorumlar (13)
Suat Yuğmatepe 4 hafta önce
Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum Hocam . Yeni görev yerinizde başarılar diliyorum . Yalnız dikkatimi çeken bir şey oldu Fırat Üniversitesinin ilk Rektörü rahmetli PRF.Dr.Mustafa Temizer Hoca değil mi ? Selamlar saygılar .
Tunay ALKAN 4 hafta önce
Yeni üniversitenizede büyük katkılar yapacağınıza eminim. Başarılar dilerim sayın hocam.
Mustafa 4 hafta önce
Hocam yazınızı gerçekten üzülerek okudum. Bölüm başkanlığı yaptığınız TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ öğrencileri 2 yıldır TEKNOFEST'de farklı katagorilerde Türkiye dereceleri elde ediyorlar. Size ne kadar teşekkür etsek az. Fırat Üniversitesi için yaptığınız uluslararası antlaşmalar sayesinde TEKNOLOJİ FAKULTESI YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ öğrencileri Amerikanın en iyi şirketlerinde, silikon vadesinde çalışıyorlar. Sizin Fırat Üniversitesine, Türkiye'ye ve öğrencilerinize kattığınız değeri, vizyonu hiç bir zaman unutmayağım. Yolunuz bahtınız açık olsun ve Allah sizden razı olsun.

Üzülerek şunu söylemek isterim ki, Fırat Üniversitesi gerçekten ufku ve vizyonu okyanus kadar geniş bir akademisyeni kadrosundan kaybetti.
Prof.Dr.Eyyüp Gülbandılar 4 hafta önce
Yeni görev yeriniz hayırlı olsun hocam katkılarınızı bekliyoruz iyi çalışmalar
Ali 4 hafta önce
ALLAH yolunuzu açık etsin
Bedrettin Kelestimur 4 hafta önce
Sayın Asaf Varol ismi, Fırat Üniversitesiyle, FHGC ve de GÜNIŞIĞI GAZETESI ve Elazığ Basınıyla, Elazığspor ile de birlikte anılan bir isim olarak hafızalarda yer alacaktır Sayın Asaf Varolacak, yeni görevinde de sağlık, mutluluk, esenlikler diliyorum
Necati Ateşci 4 hafta önce
Başarılı olacağınız kesin bir hemşeri olarak gurur duyuyoruz. Allah yolunuzu açık etsin.
İRFAN VAROL ANTALYA 4 hafta önce
Yıllar sonra Asaf VAROL hocamız Fırat Üniversite'sinden ayrılıyor, Bizide üzüldük hocam , Üniversiteli sınıf veya okul arkadaşları ile sohbet veya muhabet ettiğimizde hep sizi anıyorduk şimdi sizde yoksunuz Allah yolunuzu açık etsin yeni görevinizde Başarılarınız Daimi olsun Selam ve Saygılarımla.
İRFAN VAROL
ANTALYA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:14
Güneş 06:36
Öğle 12:12
İkindi 15:11
Akşam 17:39
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Malatyaspor 6 8
8. Göztepe 6 7
9. Erzurumspor 5 7
10. Sivasspor 4 7
11. Başakşehir 6 7
12. Gaziantep FK 6 7
13. Hatayspor 4 7
14. Konyaspor 5 6
15. Kayserispor 5 6
16. Çaykur Rizespor 5 5
17. Trabzonspor 6 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Bursaspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 7 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Eskişehirspor 7 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Granada 6 13
3. Villarreal 7 12
4. Atletico Madrid 5 11
5. Real Sociedad 6 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 6 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@