17.01.2021, 10:49 181

FİDYE YAZILIMI SALDIRILARINA YÖNELİK TAVSİYELER

Sevgili Okurlar geçen yazımda özellikle en yaygın siber saldırı türü olan, birçok firmamızın canını yakan ve kamuyu da yakından ilgilendiren,Fidye Yazılımı saldırılarına değineceğimi söylemiştim. Fidye yazılımı, suçluların para sızdırmak için kullandıkları kötü amaçlı yazılım (malware) türüdür. Dosyaları şifreleyerek veya kullanıcıların cihazlarını kullanmasını engelleyerek fidye istemek için verileri tutar. Peki, bilgisayarınız fidye yazılımı saldırılarına karşı korunuyor mu?  2021 yılı için de bu saldırıların artarak büyük bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkacağını yenileyerek bu tür saldırıları önlemeye yönelik ipuçlarından bahsedelim;

 • Doğrulanmamış bağlantılara hiçbir zaman tıklamayın

İstenmeyen(Spam) e-postalardaki veya bilinmeyen web sitelerindeki bağlantılara tıklamaktan kaçının. Kötü amaçlı bağlantılara tıkladığınızda başlayan indirmeler ile bilgisayarınıza virüs bulaştırabilirsiniz.Fidye yazılımı bilgisayarınıza girdikten sonra verilerinizi şifreler veya işletim sisteminizi kilitler. Fidye yazılımı "rehin" tutacağı verilere sahip olduğunda, verilerinizi kurtarabilmeniz için fidye talep eder. Bu fidyeyi ödemek en basit çözüm gibi görünebilir. Ancak suçlunun sizden yapmanızı istediği şey tam olarak budur ve bu fidyeyi ödeseniz de cihazınıza veya verilerinize yeniden erişemeyebilirsiniz.

 • Güvenli olmayan e-posta eklerini açmayın

Fidye yazılımının bilgisayarınıza girmesinin bir başka yolu da bir e-posta ekidir.Güvenmediğiniz göndericilerden gelen e-posta eklerini açmayın. E-postanın kimden geldiğini kontrol edin ve e-posta adresinin doğru olduğunu onaylayın. Açmadan önce ekin sahte bir dosya olup olmadığını inceleyin. Emin değilseniz gönderdiğini düşündüğünüz kişi ile iletişime geçin ve tekrar kontrol edin.Görüntülemeniz için makroların etkinleştirilmesini isteyen ekleri asla açmayın. Ekteki dosyaya virüs bulaştıysa bu dosyayı açmanız, kötü amaçlı makro çalıştırılarak kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınızı kontrol etmesine neden olur.

 • Yalnızca güvendiğiniz sitelerden indirme yapın

Fidye yazılımı indirme riskini azaltmak için bilinmeyen web sitelerinden yazılım veya ortam dosyaları indirmeyin.İndirmeniz gereken bir dosya veya yazılım varsa doğrulanmış, güvenilir siteleri tercih edin. Çoğu saygın web sitesinde tanıyabileceğiniz güven işaretleri olacaktır. Arama çubuğuna bakarak sitenin "http" yerine "https" kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Sitenin güvenli olduğunu doğrulamak için adres çubuğunda bir kalkan veya kilit sembolü de bulunabilir.Telefonunuza bir şey indiriyorsanız güvenilir kaynakları kullandığınızdan emin olun. Örneğin, Android kullanıcıları Google Play Store'u, iPhone kullanıcıları ise AppStore'u kullanmalıdır.

 • Kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının

Kişisel bilgilerinizi isteyen güvenilir olmayan bir kaynaktan bir arama, SMS veya e-posta alırsanız bilgilerinizi asla vermeyin.Fidye yazılımı saldırısı planlayan siber suçlular, bir saldırıdan önce kişisel veriler elde etmeye çalışabilir. Bu bilgileri kimlik avı e-postalarında sizi özellikle hedeflemek için kullanabilirler.Amaç sizi virüslü bir eki ya da bağlantıyı açmaya yönlendirmektir. Suçluların tuzağını daha ikna edici hale getiren verilere sahip olmasına izin vermeyin.

Bilgi isteyen bir şirketin sizinle iletişime geçmesi durumunda, talebi göz ardı edin ve gerçek olduğunu doğrulamak için şirketle doğrudan siz iletişime geçin.

 • Posta sunucusu içerik tarama ve filtreleme özelliklerini kullanın

Posta sunucularınızda içerik tarama ve filtreleme özelliklerini kullanmak, fidye yazılımlarını engellemenin akıllı bir yoludur.Bu yazılım, kötü amaçlı yazılım bulaşmış ekleri veya bağlantıları içeren istenmeyen e-postalarının gelen kutunuza ulaşma olasılığını azaltır.

 • Hiçbir zaman bilmediğiniz USB'leri kullanmayın

Kaynağını bilmediğiniz USB'leri veya diğer çıkarılabilir depolama cihazlarını bilgisayarınıza takmayın.Siber suçlular cihaza fidye yazılımı bulaştırmış ve bu USB cihazı kullanmanız için tuzak olarak halka açık bir alanda bırakmış olabilir.

 • Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun

Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutmak, kötü amaçlı yazılımlardan korunmanıza yardımcı olur. Bir güncelleme yaptığınızda en yeni güvenlik yamalarından faydalandığınızdan emin olarak siber suçluların yazılımınızdaki güvenlik açıklarından yararlanmasını zorlaştırırsınız.

 • Herkese açık Wi-Fi ağına bağlıyken VPN kullanın

Kendinizi fidye yazılımlarına karşı korumak için herkese açık Wi-Fi ağındayken daha dikkatli olun.

Herkese açık Wi-Fi ağındayken bilgisayar sisteminiz saldırılara karşı daha savunmasızdır.

Herkese açık bir Wi-Fi ağındayken gizli işlemler yapmayın veya güvenli bir VPN kullanın.

 • Güvenlik yazılımı kullanın

Siber suçların yaygınlaştığı günümüzde fidye yazılımı koruması artık hiç olmadığı kadar önemli. Güvenlik yazılımı virüs bulaşmış dosyaları engelleyerek fidye yazılımının bilgisayarınıza bulaşmasını önler ve siber suçluları uzak tutar.

 • Güvenlik yazılımını güncel tutun

İnternet güvenliği yazılımının sunduğu en yüksek koruma düzeyinden yararlanmak için yazılımı güncel tuttuğunuzdan emin olun. Her güncelleme en yeni güvenlik yamalarını içerir ve fidye yazılımı korumasını en üst düzeye çıkarır.

 • Verilerinizi yedekleyin

Bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaşırsanız verileriniz önceden yedeklenmişse güvende kalırsınız. Harici bir sabit sürücüye tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun ancak kullanımda değilken sürücüyü bilgisayarınıza bağlı bırakmayın. Bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğunuzda sabit sürücü takılı durumdaysa bu veriler de şifrelenir.Ayrıca, bulut depolama çözümleri dosyalarınızın önceki sürümlerini geri yüklemenizi sağlar. Bu nedenle, dosyalarınız fidye yazılımı tarafından şifrelenirse bulut depolama üzerinden şifrelenmemiş bir sürüme geri dönebilirsiniz.

 • Fidye yazılımı saldırısına karşı ne yapmalı?

Bir fidye yazılımı saldırısı durumunda, ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir. Hasarı en aza indirmek için uygulamanız gereken bazı basit adımlar şunlar olabilir;

 • Bilgisayarınızı tüm bağlantılardan koparın

Bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk şey, tüm ağlar ve internet ile bağlantıyı kesmektir.Bu şekilde bağlantıyı kesmek bilgisayarınızı izole eder ve fidye yazılımı virüsünün diğer bilgisayarlara bulaşma olasılığını en aza indirir.

 • Fidyeyi asla ödemeyin

Fidye yazılımı saldırısını gerçekleştiren siber suçluların talep ettiği fidyeyi ödemeyin.Gerçek hayattaki rehine durumları gibi siber suçlularla pazarlık yapmamak en iyisidir. Fidyeyi ödemek, verilerinizin geri dönüşünü garanti etmez. Ayrıca baskıya boyun eğmek ve fidyeyi ödemek bu tür suçları teşvik eder. Fidyeyi ne kadar fazla insan öderse fidye yazılımı saldırıları da o kadar artar.

 • Fidye yazılımını kaldırmaya başlayın

Bir fidye yazılımı saldırısından kurtulmak için aşağıdaki fidye yazılımı kaldırma adımlarını izleyin.

1. Adım: İnternet bağlantısını kesin

Öncelikle fidye yazılımının diğer cihazlara yayılmasını durdurmak için internet bağlantısını kesin.

2. Adım: İnternet güvenliği yazılımını kullanarak tarama yapın

Tarama yapmak için yüklediğiniz internet güvenliği yazılımını kullanın. Bu, tehditlerin tanımlanmasına yardımcı olur. Riskli dosyalar tespit edilirse kaldırılabilir veya karantinaya alınabilir.

3. Adım: Fidye yazılımı şifre çözme aracını kullanın

Bilgisayarınıza şifreleme fidye yazılımı bulaşırsa dosyalarınızın ve verilerinizin şifresini çözerek bunlara yeniden erişebilmeniz için bir fidye yazılımı şifre çözücü kullanmanız gerekir.

4. Adım: Aldığınız yedekleri kullanarak dosyaları geri yükleyin

Verilerinizi harici olarak veya bulut depolama alanına yedeklediyseniz bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınızın sorun içermeyen bir yedeğini geri yükleyin. Bu, kötü amaçlı yazılım içermeyen bir yazılım sürümüne geri dönmenize olanak tanır.Yedeğiniz yoksa bilgisayarınızı temizlemek ve dosyalarınızı kurtarmak çok daha zor olacaktır. Bunu önlemek için verilerinizi düzenli olarak yedeklemeniz oldukça önemlidir. Düzenli yedekleme yapmayı unutacağınızı düşünüyorsanız otomatik bulut yedekleme hizmetlerinden faydalanın veya takviminizde kendiniz için bir hatırlatıcı oluşturun.

Daha detaylı bilgi için https://www.kaspersky.com.tr adresinden de faydalanabilirsiniz.

Faydalı olabilmek dileğiyle….

Yorumlar (1)
Ahmet Bilal TARIM 2 ay önce
Güncel bir konuda herkesin anlayacağı bir lisan ve akışla hazırladığınız bu makale eminim tüm dijital dünya mensuplarına çok faydalı olacaktır. Kaleminize sağlık.
-2°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:40
İkindi 15:51
Akşam 18:23
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 26 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@