17.08.2020, 14:45 1685

FIRAT ÜNİVERSİTESİNDE YENİ DÖNEM

8 yıllık Sayın Demirdağ dönemi bitti.

Yeni dönem için 64 Rektör adayı yarıştı ama ne yazık ki şehrin sahipsizliğinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanı kafasına göre Fırat Üniversitesine dair öyküleri olan Sayın Fahrettin Göktaş'ı atadı.

Önce şahsı, ardından üniversitemiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Gelelim asıl mevzuya: çoğunluğu Elazığlı olan 64 Rektör Adayının içinden neden bir Elazığlı Profesör değil de dışarıdan biri atandı?

Cevabı yeni Rektör Sayın Göktaş’a yakın kaynaklardan aktarayım: Elazığ’ın 4 Milletvekili bir aday üzerinde yoğunlaşamadığından dolayı ben Rektör oldum.

Yazımın başında şehrin sahipsizliğinden dolayı derken kastettiğim işte buydu.

Bunun tefsiri şudur: şehrin 4 tane Ak Partili Milletvekili kendi şehrinden olan akademisyenlerden en az 5’i ile ilgili bir araya gelebilmiş olsalardı Sayın Göktaş şimdi rektör olmayacaktı.

Birçok konuda bir araya gelemeyen Ak Partili Sayın Milletvekillerinin bu konuda da bir araya gelemeyişini yadırgadık mı, tabi ki hayır; yadırgamadık.

*

Gelelim Prof. Dr. Sayın Fahrettin Göktaş’a…

Özgeçmişini okuduk, 80’li yıllarda tanıştığı Fırat Üniversitesinde belirli dönemlerde hocalık ve yöneticilik yapmış biri.

Atanmasıyla ilgili kamuoyunda oluşan tepkilerden olsa gerek ki bilinçaltına yerleşen memleket meselesine “HAS ELAZIĞLIYIM” diyerek refleks göstermesi halkın haklı tepkilerinden ne kadar etkilendiğinin göstergesi.

Kendisi HAS Elazığlı ise yarıştığı diğer adaylar HAM Elazığlı mı diye sorası geliyor insanın.

Bizim için kimin nereli olduğu asla ve asla önemli değil, önemli olan bu şehre ve başına geçtiği kuruma ne kadar katma değer sunacağıdır.

Atanmasının ardından aşırı tepki gösterdiğimiz doğrudur ve gösterdiğimiz tepkilerin hepsi de haklı tepkilerdir.

Ancak bu tepkiler kendisinin şahsına değil, Elazığ ve Elazığ’ın güzide eğitim kurumu olan F.Ü üzerinde tasarrufta bulunanlara ve tasarrufta bulunması gerekirken bulunmayanlaradır.

Bizim kırmızı çizgilerimiz bellidir: yerelde şehrimiz, genelde ülkemiz.

Her iki değerimizin de birlik ve bütünlüğü önceliğimizdir.

Bundan dolayıdır ki atamanın gündeme düşmesinin ardından gelişmeleri mercek altına aldık ve öncelikle Sayın Göktaş’ın FETÖ geçmişinin olup olmadığını sorguladık.

Sorgulamak zorundayız, çünkü 15 Temmuz mel’un ve meş’un sürecini ne unutabildik ne de sindirebildik.

Dolayısıyla bugün bu ülkede bir resmi kuruma kıytırıktan bir temizlik işçisi bile alınırken aylarca geçmişi sorgulanıp GBT’sinde FETÖ ile ilişkisinin olup olmadığı sorgulanıyorsa Cumhuriyetin en köklü eğitim kurumu olan F.Ü’nün tepesine atanan birinin de bu yönde sorgulanması doğaldır.

Biz bir gazeteciyiz, topluma, şehrimize ve ülkemize karşı sorumluluklarımız var.

Bu sorumluluklarımız gereği de gelen her türlü ihbarı ve iddiayı değerlendirmek için gündeme taşımak zorundayız.

Sayın Göktaş’ın çocuklarının FETÖ okullarında okudukları, bir çocuğunun başarısından dolayı aynı yapıdan aldığı burslarla eğitimini tamamladığı biliniyorsa kimse kusura bakmasın ama sorgulayıcı gazeteciliğimiz gereği bu yapıyla ilişkilerin devam edip etmediğini sormamız Sayın Göktaş’ın da bunu cevaplaması her ikimizin de en doğal hakkıdır.

Zira biz toplum olarak çocukları FETO okullarında okudukları için, binlerce değerimize bedel ödettirmiş, bu konuda nice yuvaların yıkılıp nice insanların perişan olmasına sebep olmuş yakın bir geçmişe sahibiz.

Onun için gösterdiğimiz tepkilerimizi insanların anlamaları ve makul karşılamaları gerekmektedir.

Çünkü o bedeli toplum olarak biz ödedik dostlar.

15 Temmuz gecesi sokakları kaynatarak hainlere unutamayacakları Osmanlı tokadını biz attık.

Yazıp da gösterdiğimiz FETÖ vurgusundan dolayı bizi acımasızca taşlayanlar oldu.

Birçoğu fake hesaplardan bize; “Allahsız” diyecek kadar alçalıp; “hesap vereceksin” diye tehdit edecek kadar da haysiyetsizleştiler.

Bunların hiç biri önemli değil, mesele devlet ve ülke meselesi ve değerlerimiz ise bu tür tehditlere göğüs gerecek kadar yüreğimiz var.

*

Buraya kadar olan konularla ilgili sanırım meramımız anlaşılmıştır.

Gelelim bundan sonraki sürece…

Sayın Göktaş’ın devir teslim töreninde yapmış olduğu açıklamalar karşısında doğrusu heyecanlandım.

Özlediğimiz ve çok kısa sürede özümseyeceğimiz işaret taşları koydu önümüze.

Mealen; ahbap çavuş ilişkilerinden kaynaklı değil ehliyet ve liyakata önem vererek atama ve yükseltmelere yer vereceğinin altını çizmesi başka güzeldi, kolaylaştıran ve ötekileştirmeyen bir yönetim şekli geliştirmesini arzuladığını söylemesi bir başka güzel ve anlamlıydı.

Hele üniversitelerin evrensel kurumlar olduğunu hatırlatıp Fırat Üniversitesini dar bir alana hapsetmenin hem üniversiteye hem de bulunduğu şehre zarar vereceğinin bilincinde olduğunu aktarması çok daha anlamlı ve umut vericiydi.

Bu konularda bizlerin desteğine ve dualarına ihtiyacının olduğunu söylemesi de çok güzeldi.

Bütün bu olumlu konuşmalar ışığında biz gazetecilere ve şehir üzerinde konuşma hakkı olan herkese düşen de bundan böyle Prof. Dr. Sayın Fahrettin Göktaş’ın bu Üniversitenin tepe yöneticisi olduğunu kabullenmek ve yapacağı güzel ve faydalı işlere sınırsız destek vermektir.

Elbette ki takipçisi olacak yaptığı güzellikleri destekleyecek, olumsuzluklarını çözüm odaklı gündeme taşıyarak yardımcısı olacağız.

Bir Elazığlı olarak kendisinden beklentilerimiz çoktur.

Üniversite Sanayi İşbirliği, Üniversite ETSO İşbirliği Üniversite Belediye İşbirliği, Üniversite Vilayet İşbirliği ve Üniversite Siyaset İşbirliğinin tesisinde başrol aktör olarak görev alması öncelikli beklentimiz ve temennimizdir.

Başında bulunduğu kurumda ahbap çavuş ilişkilerine değil ehliyet ve liyakata göre görevlendirmeler yapması, kendisinden önceki mevkidaşlarının tecrübelerinden istifade etmeye çalışması en büyük arzumuzdur.

Eski yöneticiler gibi etrafını etten duvar örenlere kapatmalı kampüs alanı dışında da bir gökyüzünün olduğunu her daim hatırlamalıdır Sayın Göktaş.

Bu şehrin eğitimi kadar kültürü ve sanayisi de önemlidir, onun için Sayın Göktaş bu konularda da yeri geldiğinde aksiyon almayı bilmeli, şehrin diğer dinamikleriyle en kısa zamanda koordinasyon kurmalıdır.

Bu saydıklarımıza riayet etmesi halinde başarı elde etmesi kaçınılmazdır.

Sayın Göktaş’tan en büyük beklentimiz de öyle bir yönetim şekli oluşturmalı ve bu şehre öyle katma değerler sunmalı ki 4 yıl sonra karşısına çıkacak adaylar bile aday olmaktan hicap duymalı.

Bu vesile ile Fırat Üniversitesinin yeni döneminin hayırlara vesile olmasını diliyor çiçeği burnunda Sayın Rektörümüze başarılar diliyorum.

Yorumlar (4)
FERHAT KOYUNCU 2 yıl önce
Sevgili hocam yazılarınızı zevkle okuyorum kaleminize sağlık.4 vekil biraraya gelmediği hikayesi gerçeği yansıtmıyor.Reis kafasına göre atamıştır.Devlet bahçeli ağırlığını koyup bir ülkücü hoca atayabilirdi.Bu şehirde ümit ve umutlar hergün tükeniyor.selam ve saygılar.
Naim Argun 2 yıl önce
Tarih bölümünde iktisat işletme mezunu oğul ve yegenlerin hoca yapılması artık son bulsun teyze yegenini 5 yılda kimse duymadan Dr hocalar oğullarını değiş tokuş biz tarih böl mezunu gençlere kapılar kapalı çözüm bulunsun
Naim Argun 2 yıl önce
Sn rektörüm Tarih bölümünde iktisat işletme Fak 7 8 yılda mezun hoca çocuğu ve yegenleri alınıp 5 yılda Dr yapıldı son olarak incekenşrse şahsı kimse tanımaz teyzesi yegenini 5 yılda Dr yaptı hocada yapacak bu arada asla daha önce bir hoca yazmış deyip onun üstünde baskı kuruldu asla o hoca değil biz master öğrencisiyiz günahını hocanın almak istemeyiz
Ayhan Yılmaz 2 yıl önce
Sn rektörüm üniv özellikle tarih bölümünde işletme iktisatçı 8 senede bitiren hoca oğulları yeğeni liyajatsız doktora ve hoca yapıldı son olarak teyzesinin danışmanı olduğu 5 yılda Dr olan işletme mezunu zatı gören var mı acaba ist fethini biliyormi bizlerde yıllardır doktora yaptık ama önrnswyen yok çok büyük vebal hoca çocukları değil tokuş danışman son genel türk tarihinden de yegenini 5 yılda Dr yapan teyze danışman bu kişiyi gören yok ayrıca geçen yıllarda bir hoca yazdığı için iz sürüp hocaya baskı yapanlar onun günahını almayın yazan kişi o değil doktorasını yıllarca bitiremeyen ve kadro verilmeyen şahsım boşuna araştırma zahmetine kapılmayın kadın asla değil zaten tüm bölüm biliyor ona takıntı yapan varsa ipno sunu takip edecektir ama biz genç arş gör herhangi biri bunu özellikle yazıyorum ki bilemiyorum o yıllar önce karşı çıkmış olabilir o dönem duyduk öbemsemedik o hocamuzada çok baskı yaptınız iyi de dediği doğruları herkes arkadan diyor o açıkça dedi ıp noya bakın o değil yalnız sadece günahına girmemek adına yazdım o hoca asla değil
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Beşiktaş 2 6
3. Trabzonspor 2 6
4. Gaziantep FK 2 4
5. Başakşehir 1 3
6. Giresunspor 2 3
7. Antalyaspor 2 3
8. Galatasaray 2 3
9. Kayserispor 2 3
10. Alanyaspor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Keçiörengücü 1 1
9. Rizespor 1 1
10. Adanaspor 0 0
11. Bandırmaspor 0 0
12. Erzurumspor 0 0
13. Pendikspor 0 0
14. Tuzlaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 1 3
2. Osasuna 1 3
3. Real Sociedad 1 3
4. Valencia 1 3
5. Celta Vigo 1 1
6. Espanyol 1 1
7. Barcelona 1 1
8. Rayo Vallecano 1 1
9. Almeria 0 0
10. Athletic Bilbao 0 0
11. Atletico Madrid 0 0
12. Elche 0 0
13. Getafe 0 0
14. Mallorca 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Sevilla 1 0
18. Cadiz 1 0
19. Girona 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@