Elazığ’da Halk Sağlığı Haftası…

Elazığ Sağlık İl Müdürü Dr. Kanuni Keklik, ülke genelinde Halk Sağlığı Haftası süresince çeşitli etkinlikler yapıldığını ve seçilen bir ana temanın işlendiğini bildirdi.

Elazığ’da Halk Sağlığı Haftası…
Keklik, yazılı açıklamasında, bu yılki temanın ``Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar ve korunma yolları`` olarak belirlendiğini, su ve besinlerin hayatın devam ettirilebilmesi için zorunlu maddeler olduğuna işaret etti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de su ve besinlerle bulaşan hastalıkların insan hayatını tehdit ettiğini ve yaşam kalitesini düşürdüğünü kaydeden Keklik, seyahatlerin artması, insanların nüfus ve davranış özellikleri ile doğal çevrede meydana gelen değişimlerin, su ve besinlerle bulaşan hastalıkların artmasına yol açtığına dikkatleri çekti.
Keklik, şu bilgiyi verdi: ``İyi yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketilmesi, temiz olmayan suların kullanılması, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi, pişmiş yemeklerin buzdolabına konulmadan önce fazla bekletilmesi, pastörize edilmemiş sütlerle yapılan tatlılar, çiğ yumurtadan yapılan mayonezler, gıda hazırlanan ortamın temiz olmaması, el ve vücut temizliğine dikkat edilmemesi su ve besinlerle bulaşan hastalıklara yol açmaktadır.``

Su ve besinlerle bulaşan hastalıkların başında tifo, basilli dizanteri, amipli dizanteri, akut sulu ve kanlı ishaller, kolera ve hepatit A gibi hastalıkların geldiğini anlatan Keklik, hastalıktan korunmak için temizlik kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2007, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER