'Ramazan rahmet ve bereket ayıdır'

Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, Ramazan ayı münasebetiyle günışığı’a önemli açıklamalarda bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 27.06.2014, 21:18 27.06.2014, 21:18
2928
'Ramazan rahmet ve bereket ayıdır'
Vedat YETİK
Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, Ramazan ayı münasebetiyle günışığı’a önemli açıklamalarda bulundu.
Güngör, yaptığı açıklamada, Razaman’ın müminler için bir rahmet, bereket ve  mağfiret ayı olduğunu belirtti. Kuran’ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiğini ifade eden Müftü Peyami Güngör, oruçla beraber en güzel ibadetlerden birinin de Kuran okumak ve okuyanları dinlemek olduğunu kaydetti.
 
Bu ayda kimsesizlere sahip çıkılması ve önem verilmesi gerektiğini de vurgulayan Güngör, şöyle konuştu: “ Bu ayda tutulan oruç ve hem de diğer müminlerin biraraya gelmesi vesilesi açısından Ramazan ayı önemlidir. Çünkü ramazan ayında birçok ibadetlerimizi birlik içerisinde, beraberlik içerisinde yapmaktayız: Bilhassa teravih namazları, Kuranı kerimi karşılıklı okuma, dinleme gibi ibadetler Müslümanların biraraya gelmesine vesile olmaktadır. Böylece bir birlik, beraberlik, kardeşlik duygularının coştuğu bir ay olmaktadır. Bu sene diyanet işleri Başkanlığımız bu ayın temasını ‘Hiç Kimse Yalnız Kalması, Bu Ramazan ve Her Ramazan’ diye koymuştur. Dolayısıyla bu ayda biraz daha yalnızlara, kimsesizlere önem vermek durumundayız. Huzurevlerinde olan ama huzura muhtaç olan kardeşlerimiz var. Sevgi evlerinde olup sevgiye muhtaç olan çocuklarımız var. Sokaklarda kimsesiz olan çocuklarımız, yaşlılarımız, hastalarımız var. Hapishanelerde mahkumlarımız var. Ramazanda bu konuya uygun olarak bu zümrelere daha fazla önem vermek, onları ziyaret etmek durumundayız. Türkiye genelinde başlatıldı. Biz de ilimizde bu gruplara daha çok önem vereceğiz. Suriye’den gelmiş olan kardeşlerimiz var. Bunları Ramazan’ın bereketinden istifa etmelerini sağlamak için gayret göstereceğiz.  Ramazan ayı Kuranı Kerimin indirildiği aydır. Dolayısıyla ramazan ayında tutulan oruçla beraber en güzel ibadetlerden biri de Kuran okumak olmadır. Okuyanları dinlemek olmalıdır.

"KÖTÜLÜKLERDEN UZAK DURMALIYIZ"
Tabi ramazan ayında dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi oruç tutarken diğer kötülüklerden de uzaklaşmamız gerekir. Yalandan, gıybetten, dedikodudan, insanların kalbini kırmaktan uzaklaşmamız lazım. Oruç dediğimiz zaman sadece aç ve susuz durmak değil. Aç susuz durmak orucun bir bölümü. Bunun yanında aslolan bu ibadeti bizim geçmiş günahlarımızı affettirecek bir hale getirmektir. Buda ancak oruç tutarken orucumuzun sevabını arttıracak olan amelleri yapmakla beraber, orucumuzun sevabını bizden götürecek olan kötülüklerden de uzaklaşmamız gerekiyor. Ramazan ayının bütün İslam alemi hakkında hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum.”
 

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI MÜCAHİT YANILMAZ
“Ramazan ayının ayların en hayırlısı. Ramazan ayı tüm İslam âlemine ve tüm insanlığa zaten hayırlar getiriyor, önemli olan bunun nimetlerinden yeteri ölçüde faydalanabilmek. Ramazan ayı hep ifade edildiği gibi sevgi, hoşgörü, muhabbet, şefkat, merhamet ve rızkın bol olduğu değerli bir aydır. Bolluğun, bereketin eksik olmadığı, birliğin, dayanışmanın, hoşgörünün arttığı bir Ramazan ayını daha birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşadığımız için gerçekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu mübarek ayın hemşerilerimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, tüm vatandaşların Ramazan-ı Şeriflerini hayırla geçirmelerini niyaz ediyorum"
 
  
ELAZIĞ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ ŞEKERDAĞ
 “Yüce Allah (c.c)’ın bizlere vermiş olduğu tüm nimetlerin kadrinin bilinmesine vesile olan, insanda şükran hisleri uyandırarak, yoksulların çaresizlerin halinden anlama şuuru veren ve ‘sabır’ denilen en yüksek ahlaki meziyete büründüğümüz oruç ayına erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Günlük hayatımızda kişisel zaaflardan dolayı ortaya çıkan bir takım eksiklikleri ve hataları kapatmaya, zaman zaman ihmal ettiğimiz insani ilişkilerimize bu kutlu ayı fırsat bilerek daha da önem vermeliyiz. Birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz ortadır. Manevi duyguların doruğa ulaştığı bu müstesna ayda ihtiyaç içerisinde ve zor şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan vatandaşlarımızın maddi ve manevi yardımlarına koşarak dertlerine derman olmaya çalışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle başta bütün Üyelerimiz olmak üzere tüm halkımızın Ramazan ayını kutlar, en derin saygılarımı sunarım”
 
  
AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI KADİR NOZOĞLU
"Hepimizi manevi huzura eriştiren mübarek Ramazan Ayına kavuşmuş olmanın mutluluk ve sevincini yaşıyoruz. Ramazan Ayı tutulan orucuyla, akşamları iftarıyla, verilen fitre ve zekâtıyla ibadetlerle dolu bir aydır. Mübarek Ramazan Ayı Müslümanlar için el ele vermek ve kaynaşmak için bir vesiledir. Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Ramazan Ayı ülkemiz olmak üzere tüm İslam âlemine barış, huzur ve esenlikler getirmesini diliyor bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın Ramazan Ayı en içten dileklerimle kutluyor, insanlığa sevgi, kardeşlik huzur, barış ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”
 
  
SAADET PARTİSİ ELAZIĞ İL BAŞKANI İBRAHİM HACIBEKİROĞLU,
"Rabbimizin rahmetinin, mağfiretinin biz İnananlara sınırsızca ulaştığı, günahlardan kurtuluş kapısının ardına kadar aralandığı, İslam Aleminin aynı duygularla, aynı heyecanlarla bir araya geldiği Ramazan ayını geride bırakıp, Bayrama kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cenab-ı Hakk'a bizleri bir kez daha Ramazan bayramına ulaştırdığı için ne kadar şükretsek azdır. Bayramlar Milleti ve Ümmet'i birleştiren en önemli fırsatlardan birisidir. Ramazan ayı vesilesi ile bizim aslında herdem kapımızın, gözümüzün önünde duran bir çok duyguyu yaşamış olduk. Yokluğa sabretmenin, nimete şükretmenin hikmetini anlamaya çalıştık. Velhasıl; Ramazan vesilesi ile İnsan'lıkdan üzerimize düşeni almaya çalıştık. Müslüman olmanın hazzını en yüksek derecede, gururla yaşadık. Bayramın hazzını yaşadığımız bugünlerde, tebessümlerimizde burukluk, sevinçlerimizde zulüm altında, türlü sıkıntılar içerisinde olan, Ülkemizin ve Dünya'nın dört bir tarafında yaşayan kardeşlerimizin umutları için sakladığımız eksiklikler var. İçimizde Gazze’li çocukların, Irak'lı çocukların, Suriye'li çocukların, Doğu Türkistan'lı çocukların, kadınların, gençlerin, yaşlıların hüznü var. Yiyecek ekmek bulamadığı için açlıktan ölme tehlikesi yaşayan Afrikalı, Somali'li çocukların endişesi var. Zalim ve alçak bir işgalin sonucu hayatını kaybetmiş yüz binlerce masum Müslümanın acısı var. Terör belasından çile çeken, şehit veren, can veren, evlat veren memleketimizin insanlarının dertleri var. Oysa daha güzel bir dünya mümkün. Sömürü değil adalet, savaş değil barış üzerine kurulu bir dünya mümkün. İslam Birliği mümkün. Bayramların bayram gibi yaşandığı bir dünya mümkün. Cenab-ı Hak'tan bizlere; gücün değil hakkın hakim olduğu yeni bir dünyanın kurulması için şuurlanma ve çalışma gücü vermesini diliyorum. Bu bayramın İslam aleminin kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Bu vesileyle aziz milletimizin mübarek Ramazan Bayramı'nı bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum."
 
 
ELAZIĞ ALPEREN OCAKLARI 2. BAŞKANI İSMAİL ERDOĞAN
Ramazan’ın manası paylaşmak demektir, yoksulu anlama ve yoksulluğuna çare olmaktır  "Dileğimiz ve duamız odur ki; bu mübarek ay, manen büyük sıkıntılar içerisinde olan insanlığın, oluk oluk kanı akıtılan Türk-İslam dünyasındaki soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın, zulüm ve soykırımdan kurtulmalarına ve ümitlerinin artmasına vesile olsun.
Yine dileğimiz ve duamız odur ki tüm inananları müşterek bir düşünce ve değerlerde buluşturan Ramazan ayının barış ve hoşgörü iklimi daim olsun. Bu rahmet ayının tüm nimetleri sadece Ramazan günleriyle sınırlı kalmasın. Yaşamımızın her döneminde ve tüm münasebetlerimizde yaşatılsın. Bu duygu ve düşüncelerle Elazığ Alperen Ocakları olarak; Ramazan ayının aziz milletimiz başta olmak üzere tüm İslam alemi ve tüm insanlık için sevgi, barış, kardeşlik ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum.
Ramazan ayının ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek , tüm hanelere, tüm gönüllere, arınma ve affedilmelerine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum."
  

TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI ŞUBE BAŞKANI ADNAN AKTURAN
Ramazan ayı hoşgörü, sevgi, sabır, muhabbet, şefkat, merhamet ve rızkın bol olduğu değerli bir aydır. Kardeşlik duygularının arttığı, insanların birbirlerine sarıldığı mübarek Ramazan ayının sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
 
  
EVRENSEL HAFIZLAR DERNEĞİ ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI ABDURRAHMAN GÜL
Yıl içerisinde gönüllerin yumuşadığı, rahmet kapılarının açıldığı geceler, günler ve aylar vardır. İşte bunlardan biri de peygamberimiz (s.a.v)’in “Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluştur” diye haber verdiği Ramazan ayıdır. Bu ay, öğrenmek, anlamak ve gereklerini yerine getirmek üzere okuyan herkesin zihninde ve kalbinde farklı, kalıcı ve derin izler bırakan yeryüzünde en çok okunan Kur’an-ı Kerimin indirildiği; ve aynı zamanda nimetlerin kadrinin bilinmesine vesile olan, insanda şükran hisleri uyandırarak, yoksulların çaresizlerin halinden anlama şuuru veren ve maddenin esaretinden kurtararak “sabır” denilen en yüksek ahlaki bir meziyete eriştiren bir ibadet olan oruç ibadetinin farz kılındığı bir aydır. Ramazan ayının ve oruç ibadetinin önemi Kur’an-ı Kerimde şöyle ifade edilmektedir. “Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an indirilen aydır..” (Bakara, 185), “Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi sizin üzerinize de farz kılınmıştır. Artık bu sayede, kötülüklere karşı kendinizi korursunuz” (Bakara, 183). Her bir gün ve gecesinde inen rahmet, mağfiret ve huzurun farkında olanların daha çok istifade ettiği Ramazan ayı, insanlar için gerçekten bir rahmet ayıdır. Asırlardır din ile bağını koparmadan sürdüren ve onu hayatına rehber edinen milletimiz, Ramazan ayının rahatlatıcı ve genişletici etkisini nefislerinde, ailelerinde ve toplumlarında yaşamış ve yaşatmış, Ramazan ayını sadece dini değil, sosyal ve kültürel hayatları için de canlı bir dönem haline getirmişlerdir. Dinimizin emirlerinin yerine getirilmesiyle ortaya çıkan güzellikler, ancak samimiyet ve güzel ahlak üzerine oturan bir dindarlıkla muhafaza edilebilir. Dindarlığın ibadetten ahlak kurallarına, kişinin diğer insanlarla ilişkilerinden, doğaya, çevresine ve ülkesine karşı vazifelerine varıncaya kadar hayatın her alanında tezahürleri vardır. Ramazan ayının nefsimiz, ailemiz, milletimiz, ülkemiz ve bütün insanlık için hayırlar getirmesini, bizleri olgunlaştırmasını ve Kur-an buluşmamıza vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

 
 
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@