19.12.2018, 14:12 1434

GÖNÜL TAHTINDAN HAFTALARDAN MEVLANA HAFTASI

Millet olarak, İslam’ın bayraktarlığını yapmış ve yapmakta olan, insan endeksli icraat ve insani hizmetlerle tarihe adını altın harflerle yazdırmış Aziz Türk Milleti olarak;

Milli ve manevi değerlerin yaşandığı günlerimizin, haftalarımızın ve de aylarımızın çok ve de dolu dolu geçtiği gerçeklerimizden biridir hem de inkar götürmez bir gerçeğimiz her ne kadar birileri değişmez bu gerçeğimizi kabullenmekte zorlansalar da.

            Milli ve manevi değerlerin çokça var olup yaşandığı, yaşatıldığı günlerin, haftaların ve de ayların biri Aralık ayı, haftalardan biri Aralık ayında ki Mevlana ve Yerli Malı haftası ve bu haftanın içerisinde ki gün ise Mevlana Haftası adına tertiplenen etkinliğin yaşandığı 15.12.2018 Cumartesi idi.

            Biz bugün; Aralık Ayı’nın ortalarında yaşanan haftalardan Mevlana Haftası nedeniyle bir sanat gurubunun ki bu gurup Almila Tiyatro Atölyesi’dir bu atölye mensuplarınca gerçekleştirilen bir etkinlikten söz edeceğiz.

            Sözünü ettiğimiz bu ay, bu hafta ve bugünde yaşanan etkinlik hem milli hem de manevi anlamda değeri gündeme taşıyan ‘’Ne Olursan Ol Yine Gel’’ diyen Mevlana Hz. ni; tarihi derin olmakla beraber bir o kadar da kültür zenginliğine sahip ve bir zamanlar doğunun Paris’i olarak adlandırılan,

            Bünyesinde var olan ilçeleriyle tarihin ve kültürün hemen her alanında bütünlük arz eden ilimiz Elazığ’da ki anma çerçevesinde ele alınan ve iki perdeden oluşan SUSKUNLAR KAPISI adlı tiyatro eseriydi. 

            Malum, cennet misali güzellik ve özelliklerin var olduğu ülkemizde varlığı çok bilinip hissedilmemiş ve yeterince önemsenmemiş birçok kültür ve sanat mahfili ve bu mahfillerde kültür adına kimi kısmide olsa ücretli kimileri de fisebilillah,

Yani; milli ve manevi hassasiyeti gereği riyadan uzak kalben Allah rızası için hizmet ederek icraatta bulunan çok sayıda sanatkarlar, sanat ehli insanlar bulunmaktadır birçok zevat tarafından arzu edilen ölçüde bilinmemiş ve tanınmamış olunsalar da.

Bunlardan biri;

Yukarışehir Tiyatro Kulübü- Düşler Tiyatrosu Sanat Kulübü- Piyes Tiyatro Kulübü- Alfa Tiyatro Topluluğu- Kulis Tiyatrosu ve gibi toplulukların yanında,

 İlimiz Elazığ’da olmakla beraber şirin ülkemizin hemen hemen birçok bölgesinde ki illerde sanatlarını milli ve manevi çerçevede icra etmiş ve etmekte olan, Elazığ’da yapmış oldukları birçok etkinliklerinden bazılarına eğer kalem ehli gördükleri için özel davetleri gereği eğerse sıradan bir vatandaş olarak katılım sağladığımız ALMİLA TİYATRO ATÖLYESİ’ dir.

Daha önceleri de ifade ettiğimiz gibi bu tiyatro atölyesi sadece ve sadece yazılan metinleri oyuna dönüştürüp sergilemiyor aynı zamanda oyun için metin üretiyor ve genç tiyatrocular yetiştirmekte. Zaten bu atölye ismi de buradan gelmektedir takdir edersiniz.

Söz konusu bu atölyenin mensubu sanat ehli cevval genç insanların azimleri, azimleri gereği (kendilerinden değil de senarist ve oyun yazarlarından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz) ufak tefek eksiklerine rağmen sergiledikleri oyunlar ve özellikle de söz konusu hafta ve günde sergiledikleri, bizlerinde duygularına tercüman olan SUSKUNLAR KAPISI adlı tiyatro oyunu tartışılmaz ve takdire şayandı.

Mükemmel diyebileceğimiz yeteneğe sahip bu sanat ehli insanlar ve misafir sanatçıları oyunu sergilerlerken kendilerinden geçtikleri, içten bir duyguyla birçok insana, özellikle gençlere örnek teşkil edercesine rol yaptıklarını ve bunun gözlerden kaçmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. İki perdelik olan bu oyunun birçok yerinde ifade edilen sözler tutulan alkış tufanı sebebiyle anlaşılmadı diyebiliriz.

Bu tespitimiz bir abartı değil gerçeğin ta kendisi.

Tabii olarak her çalışma ve etkinlikte istenmese de ufak tefek aksaklıklar ile eksik ve gedikler olabilmekte ki zaten bunu yukarıda ifadeye çalıştık.

Nedir bu eksik ve gedikler diye soranlara cevaben diyeceğimiz şudur.

Bir değeri, bir şahsiyeti gündeme taşıyıp anmak ve sanatsal icra etmek adına yazılacak senaryo veya oyun yazısı çok boyutlu ve dikkatli ele alınarak yazılmalıdır.

Değerlendirilen şahsiyetlerin tarihi mecraları önemsenmelidir.

Örnek verecek olursak geçen hafta Mevlana Haftası münasebetiyle Elazığ’da Almila Tiyatro Atölyesi’nce sergilenen Suskunlar Kapısı adlı eserde Mevlana ve Şems Hz. nin aşklarının ilahi aşk olduğu,

Ülkemizin bekası ve milletimizin huzur ve güven içerisinde devamiyetini sağlayan ancak bizlerin bilip göremediği, bilip gördüğünde de yeterli değeri veremediği suskunların (Lal’ların, ahrazların, mezarda oldukları halde her halimizden malum olan merhum ve merhumelerin) olduğu vurgusunun yapıldığı oyunda Mevlana Hz. nin,

Elazığ’a 104 km. uzaklıkta bulunan bugünün Karakoçan ilçesi, dünün 1936’ya kadar 86 pare köyüyle Palu’ya bağlı OHU Nahiyesi’nin ne alakası, ne bağı var diye sorgulanmaması ve ister Mevlana’ya olsun isterse Şems’e olsun ŞEYHİM hitabı yerine hünkarım unvanıyla hitap edilmesi gibi…

Bu ve gibi tarihi konular söz konusu olan her yerde her zaman söyler dururuz Mevlana Hz.nin resmi kayıtlara göre 1200’lü yıllarda 6 ve 7 yaşlarında iken babalarıyla Belh’ ten gelerek Palu’ya bağlı OHU nahiyesinin Bahşiş (Bugünün Okçular Köyü civarı) mevkiinde OTAĞ kurmuş Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın himayesinde 3 yıl gibi bir zaman ikamet edip sonradan Harput ve Nuralı Köyü üzerinden Somuncu Baba-Aksaray ve Konya’ya gitmişlerdir diye…

İşte bu bilgilerin telafuz edilmeyip insanların bilgi yoksunluğuna sebep oluşudur tenkidimiz ve eleştirimiz. Tabi bunu yaparken muradımız insanların hizmet aşk ve şevkini kırmak değil bilakis bilgisini arttırmak ve bir sonraki çalışmalarda bu ve gibi konularda hassasiyet gösterilmesi gereğini vurgulamaktır.

Sonuç itibariyle diyebiliriz ki; Mevlana ve Şems Hz. arasında yaşanan aşkın ilahi aşk olduğu, Hak’ ka varış yani vuslat aşkı olduğu intibaının net bir şekilde verilmesi ve vurgusunun yapılması sahnenin en can alıcı noktasıydı. O intiba verilmemiş ve o vurgu yapılmamış olunsaydı eğer ikili arasında yaşanan aşk beşeri aşk olarak ön plana çıkmış olacaktı ki bu da çok büyük bir yanlış olurdu.

Milli ve manevi anlamda önem arz eden etkinliklere etkili ve yetkililerin katılımda bulunmamaları ile böylesine güzel ve anlamlı hizmetler sunan STK. ların, sanat işlevi gören gurup ve atölyelerin, cemiyetlerin kendine özgü veya bir arada olduklarını sağlayan bir yerlerinin olmayışı da kültürümüz adına büyük bir eksiklik ve ayıptır. 

            Yeterli imkana sahip olmamalarına rağmen Türk Tarih ve Kültürünü en güzel ve anlamlı bir tarzda gündeme taşıyıp tanınması ve bilinmesi noktasında gayret sarf edip katkı sunan geleceğimizin teminatı gördüğümüz bu cevval ve değerli genç sanatçılarımıza çok ama çok teşekkür ederiz. 

Elazığ'a ailesiyle teşrif ederek Almila Tiyatro Atölyesi mensubu gençlere güç veren, Elazığlı Kültür Elçileri’nin sorunlarını bir Elazığlıdan daha çok bilip büyük bir heyecanla haykırarak dile getirmesi ile gençleri örnek teşkil eden ifadelerle kendine hayran bırakan, oynanan oyunun yazarı Sn. Cem Günen Beye’ de çok teşekkür ederiz.

            Tarih ve kültür zenginliğimizi ilmek ilmek işleyerek bir oyun haline getirip gündeme taşıyarak milli ve manevi anlamda büyük hizmette bulunan, katkı sunan bu sanat ehli gençlerimiz ve gibi gençler dolu dolu yürekleriyle çok (ziyade) ve daim olsunlar diyoruz.
 

                                                                          AYETLER

*De ki; Geliniz Rabbinizin size haram kıldığını haber vereyim. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babanıza ihsanda bulunun, yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Biz sizleri de, onları da rızıklandırırız. Gizli ve açık kötülüklere yaklaşmayın. Hak kısasa kısas dışında Allah’ın haram kıldığı şahsı öldürmeyin. İşte tavsiye, emr ettiğimiz bunlardır. Ola ki düşünürsünüz. En’am151

*Yetimin malına, ergenlik çağına gelene kadar en uygun tarzın dışında yaklaşmayın. Ölçüyü tartıyı doğru yapın. Biz hiçbir kimseye gücünden fazlasını yüklemeyiz. Söz söylerken akrabanız dahi olsa adaleti gözetin. Allah ile olan ahdi yani sözü yerine getirin. İşte size tavsiye emr ettiğimiz bunlardır. Ola ki nasihat kabul edersiniz. En’am:152

*Bu benim dosdoğru yolumdur. Ona tabi olun başka yollara uymayın. Çünkü bunlar sizi Alah yolundan ayrı düşürür. Allah’ın size tavsiye, emr ettikleri bunlardır; umulur ki sakınırsınız. En’am:153

                                                                    GÜZEL SÖZLER

*Anlaşılmak gibi bir derdimiz vardı. Ne zaman ki kendimizi anlatamadığımızı Fark ettik. İşte o vakit susmalar dostumuz oldu.

*Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, Şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, Yine de yaşarsın. "

 *Bir günah işlediğinde hemen tövbe et. İnsan suya düştüğü için değil, sudan çıkamadığı için boğulur. Hz. Mevlana

 

                  DAVET

Yol uzun, hava ayaz; mevsim kış sakın deme
Güneşi tak göğsüne, geceyi yararak gel
Beklerim yollarını söz vermişim kendime
Sevda engel tanımaz, zincirin kırarak gel

Ne sen halinden memnun, ne ben senden çok farklı


Kurtulmak mı? Ne mümkün, derdin ömrüme ekli
Sana dünyalar kurdum, kendi içimde saklı
Gözlerini kapayıp, hayaller kurarak gel

Seveni yoksa şayet güzellik para etmez


Öyle büyük aşklara küçük yürekler yetmez
Gözüm yollardadır hep; kalpte umut hiç bitmez
İster ör saçlarını, ister savurarak gel

Aşkta mesafe olmaz, en fazla birkaç kulaç


Gel de doysun yüreğim biçare sevdana aç
Akıl nisyanla malûl; hangi semt, numara kaç
Yüreciğine danış adresim sorarak gel

Engeller mani değil dört bir yanını sarsa


Yolundan dönme asla kıyamet de koparsa
Al yanına bir tanem bana ait ne varsa
Yola revan ol hele huzura ererek gel

Vedat Yılmaz / Elazığ

 

GÖNÜL KÖŞKÜMÜ
Canıma can adadım
Kurban ettin aşkımı 
Bu oldu
mu adamım?
Yıktın gönül köşkümü. 
     Angaranın her taşı
     Mamak sincan ayaşı
     Bırak diyor ayyaşı
    Yıktın gönül köşkümü. 
Cimşitin yollarında 
Mazinin yıllarında
Sürtügün kollarında
Yıktın gönül köşkümü 

     Güller soldu dalında
     Ahım yüklü salında
     Bu sevda masalında
     Yıktın gönül köşkümü 
Sende misket havası
Bende acının hası
Sevdanın yüz karası

Yıktın gönül köşkümü 
     Bu Burçağın helvası
     Dağıt Allah belası
     Ne yazı ne turası
     Yıktın gönül köşkümü
Burçak Karataş/Malatya-Hekimhan

 

                BİZ

Gönülden bağlıyız yüce Allah’a

Camiye dergâha girenleriz biz

Bir sözümüz vardır her zalim Şah’a

Zalimin üstüne varanlarız biz

     İnsanca yaklaşan başımızda taç

     Lokmamızı böler bırakmayız aç

     Kimselere onu etmeyiz muhtaç

     Kanayan yarayı saranlarız biz

Ezelden severiz türküyü sazı

Halaya meraklı kızanı kızı

Şehit Gazilerin silinmez izi

Vatana sevdalı yarenleriz biz

     Trakya da bizim Anadolu da

     Bin bir nakışımız kilim halıda

     Yağ kaymak süt gibi şifa balı da

     Göz hakkını mutlak verenleriz biz

Nice âlimlerden öğütler aldık

Güzellikler için hayale daldık

Ceddin töresine hep sadık kaldık

Onurla göğsünü gerenleriz biz

     Al bayrak altında süreriz sefa

     Bu günler uğruna çok çektik cefa

     Daha ne beklersin haydi gel safa

     Âlemi biz gözle görenleriz biz

İhsan NAZİK/Elazığ

 

        EYLEDİN

Kime ne eyledim, ne yaptım felek?

En mutlu anımı nazar eyledin.

Sır verdim ömrümden tutarsın diye,

Konuştun hakkımda, bizar eyledin.

     Umudum tükettin, gücüm bitirdin.

     Yüreğim firarda, aklım yitirdin.

     En sonunda can boğaza getirdin.

     Taktın dert oduna hızar eyledin.

Nere elim atsam, kalıyor boşta.

Baharlar istedim, mevsimler kışta.

İçim kan ağladı, görünmez dışta.

Ağız dolu küfür kızar eyledin.

     Sustukça olmadı, sonra konuştum.

     Her gördüğüm kula akıl danıştım.

     En sonunda acı ile tanıştım.

     Kalemle dertleşen yazar eyledin.

Kar yağdı dağıma, hayatıma don.

Musalla taşına yatırdın en son.

Bir değil, beş değil, beklide milyon.

Gülden’e bir mezar kazar eyledin…

Yaşadığım yeri mezar eyledin..

Gülden TAŞ/Artvin

 

    YÜCELENİRSİN 

Bilmediğin konulara çok girme

Fazla bilgin yoksa bocalanırsın
Gizli konuşana kulağını verme
Değerin küçülür incelenirsin

     Elinde yok ise bir kispi kârın
     Sonun ne olacak bilinmez yarın
     Eğer bir gün elden giderse varın
     Evin kalmaz parkta gecelenirsin

Her şey olmalıdır dengi dengine
Denge bozulursa düşer engine
Çıkar için eğilirsen zengine
İtibarın düşer cücelenirsin

     İlim Çinde olsa üşenme ara
     Alim ol ki bari bir işe yara
     Okuma yazmaya verirsen ara
     Kekeleme başlar hecelenirsin

Aşık Gürkani yem konuşmam boşa
Akıl vermek değil amacım haşa
Helalinden kazan şerefli yaşa
Cemiyet içinde yücelenirsin

Âşık Enver Gürkani-KARS

 

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:34
Güneş 05:58
Öğle 12:23
İkindi 15:54
Akşam 18:39
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@