Metin Bulut; “Hep Birlikte Başaracağız!”

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve AK Parti Milletvekili Metin Bulut, Elazığ’ın tarım ve kırsal kalkınmada inanılmaz bir atağa geçtiğini belirterek; “Nasıl ki Türkiye Yüzyılında, Türkiye’nin yükselişi önlenemezse, ben inanıyorum ki Elazığ'ın da yükselişi önlenemeyecektir.” dedi.

Video için play'e tıklayın

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü tarafından 2022 yılı değerlendirme toplantısı düzenlendi. TKDK binasında yapılan toplantıya AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ AK Parti Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz ve basın mensupları katıldı.

*YILMAZ; “HER YIL BİR YIL ÖNCEKİNE GÖRE HEDEFLERİMİZİ YÜKSELTTİK”

Toplantıda ilk olarak konuşan İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, TKDK olarak kuruluş yılı olan 2012 yılından beri bu zamana kadar Elazığ’da hem tarım sektörüne, hem hayvancılık sektörüne ve hem de Elazığ ekonomisine çok ciddi değer katan projelere imza attıklarını belirterek; “İlk günden bu yana finansmanın yüzde 75’ni Avrupa Birliği tarafından yüzde 25’ini ulusal bütçeden karşıladığımız Ipad fonunu birinci önceliğimiz, amacımız bu fondan Elazığ halkının birinci derecede en yüksek şekilde istifade etmesine katkı sunmaktı. Her yıl bir yıl öncekine göre hedeflerimizi yükselttik ve bu hedeflere ulaşmak için mesai arkadaşlarımızla ve diğer paydaş kurumlarımızla birlikte ciddi bir efor sarf ettik. 2022 yılında kurum merkezimiz tarafından bize verilen hedefi yüzde 132 oranında gerçekleştirerek 2022 yılında 95 milyon lira hibe ödemesi yapılmasına vesile olduk. Ödediğimiz bu 95 milyon liranın 42 milyon lirası tamamlanan 62 adet projeye, 53 milyon lirası ise 2023 yılında ödenecek 57 adet projeye avans ödemesi şeklinde gerçekleştirildi.” dedi.  

* TKDK OLARAK ELAZIĞ’A KAZANDIRDIĞIMIZ YATIRIM TUTARI, 1 MİLYAR 28 MİLYON TL

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) faaliyette olduğu 42 il içerisinde en fazla hibe ödeyen 4’üncü il durumunda olduklarını ifade eden Yılmaz; “2022 yılında şehrimize bir adet çiftliği, 6 adet besi çiftliği, 14 adet tavuk çiftliği, 1 adet kırmızı et kesimhanesi, 1 adet arıcılık projesi, 3 adet kırsal turizm tesisi, 5 adet alabalık ve su ürünleri yetiştiriciliği projesi 31 adet de yenilenebilir enerji tesis kazandırıldı. 2022 yılında ödediğimiz bu rakamlarla birlikte şimdiye kadar Elazığ’da ödediğimiz toplam hibe tutarı, 423 milyon TL’yi bulmuş durumda. Bunun karşılığında ise ilimizde kazandırdığımız yatırım tutarı, 1 milyar 28 milyon TL’yi geçmiş durumdadır. Destek verdiğimiz işletmelerde oluşturulan istihdam ise yaklaşık 4 bin kişiyi bulmuş durumda. Elazığ il koordinatörlüğü olarak, Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) faaliyette olduğu 42 il içerisinde en fazla hibe ödeyen 4’üncü il durumundadır” şeklinde konuştu.

 *DUMANDAĞ’DAN 0 FAİZLİ KREDİ TALEBİ

İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz’ın ardından söz alan Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketinin çok büyük faydalar sağlayacağını belirterek, esnaflar için 0 faizli kredi desteği talebinde bulundu. Dumandağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  “Elazığ Türkiye genelinde yardımda pay alan 4. İl konumundadır. Elazığ, bir pandemi ve bir deprem süreci geçirdi, tabi bu zorlu süreçte Tarım ve Hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz gördük. Bu Elazığ'a yapılan yatırımların da Elazığ'a ne kadar faydalı olduğunu da hep birlikte buradan gördük. İnşallah bu yeni dönem de besicilerimize, yatırımcılarımıza ve tüm esnaflarımıza bu yatırımlardan yararlanması için, hep beraber el birliği olacağız. Ben tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bir destek paketi açıkladı. Bu destek paketinin gerçekten çok faydaları olacak. Esnaflarımıza 0 faizli kısa vadeli de olsa kredi desteği bekliyoruz.”

ÖZTÜRK; “OSB İŞSİZLİĞİN ÇARESİNİN BULUNACAĞI YER”

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk ise yapılan hibe programlarının Elazığ için önemine dikkat çekerek; “Geçmiş dönemde STK'lılar ile beraber çalışıp yıllardır birbirimizi tanıyan insanlarız, Bu yapılan hibe programları Elazığ için çok önemli, yıllardır verilen destekler, ciddi bir pay almış durumda, 41 projeye destek vermişler. 41 projenin yatırımcıları 80 milyon civarında, hibe olarak baktığımız zaman, 44,50 milyon civarında, bir hibe verilmiş, bu yapılan projelerin ağırlığına baktığımız zaman, son yıllarda, enerji olayının, gündem olduğunu ve ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Yapılan hibenin şuan %50 si, şuanda GES'e verildi. Elazığ Organize Sanayi, Elazığ için çok önemli, İşsizliğin çaresinin bulunacağı yer, üretimin olacağı yerdir. Elazığ'da %18'lerde olan işsizliği nasip olursa bu işsizliği %10'a düşürmek olacaktır.  Bugün Organize Sanayinin 11 binin üzerinde olan çalışan sayısı 2023 sonunda 20 bin asgari hedefimiz var. Elazığ gibi bir yerde 9-10 bin kişiye 1 yıl içerisinde, istihdam yerlerinin açılması, ciddi bir projedir. Elazığ'ın en büyük istihdam alanının yaratılacağı, yer  burası olduğu için, buraya ne kadar proje yapılsa azdır diyebilirim. 2023 programların da baktığımız zaman, inşallah yeni açılacak projeler ile daha fazla destek verilmesi lazım. Organize Sanayine harcanan devlerin bir tek kuruşu, mutlaka vatandaşlarımıza, ekonomik değer olarak geri dönüşüm sağlanacaktır.” dedi.

METİN BULUT; “ARTARAK GİDEN BİR İVME”

Destekleme programları içerisinde hibe yöntemiyle çok daha fazla ve iyi sonuç aldıklarının altını çizen AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ AK Parti Milletvekili Metin Bulut;  “Bunu artık gelenek haline getirdik. Her yıl sonunda da kendimiz çek ettiğimiz ve kendimizi gözden geçirdiğimiz bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz. 2013’te 18.3 Milyon TL başladığımız bir desteği bugün 95 Milyon’a çıkarmışız. Artarak giden bir ivme. Toplamda baktığınızda 1 Milyar 28 Milyon TL’lik bir yatırım yapılmış. Bunun nerdeyse % 50’si hibe yapılmış. Özellikle destekleme programları içerisinde hibe yöntemiyle desteklenenlerden çok daha fazla ve iyi sonuç alıyoruz. Bunun çok kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tabiki TKDK İl Koordinatörlüğümüzün ve paydaşlarının çabasıyla oluştu. Bu paydaşlarının iki önemli olanı birisi Elazığ Ticaret Borsası ve başındaki başkanı ve diğeri Elazığ Organize Sanayi Bölgesi ve başındaki başkanı. Bu anlamda biz bu başkanlarımızla mesai arkadaşı olduk. Birlikte çalışıyoruz.” dedi.  

6.BÖLGE TEŞVİKLERİYLE ORGANİZE SANAYİ İSTİHDAM ÜSSÜ OLDU

Seçildikleri gün ifade ettiği “Elazığ’ın ekonomi ve sosyal meselelerinin bir tanesine duyarsız kalmayacağız.” Sözlerini hatırlatan Bulut;  “Biz seçildiğimiz gün şunu ifade ettik. Bir şeye duyarsız kalmayacağız. Elazığ’ın ekonomi ve sosyal meselelerinin bir tanesine duyarsız kalmayacağız. Çünkü Elazığ’ın kalkınmasının ve gelişmesinin bu sosyal ve ekonomik kalkınmadan geçtiğiniz biliyorduk. Elazığ çok kısa zaman içerisinde inanılmaz bir atağa kalktı, bir inanılmazı gerçekleştirdi. Geçmişte konuşulan meseleler artık konuşulmuyor. Tarımda da, kırsal kalkınmada da en fazla desteği alan 4. İl olduk. Organize Sanayi Bölgesi’ne baktığımızda gerçekten artık trafoların yetmediği, arsaların yetişmediği bir konjonktüre geldik. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle ki bunda 6. Bölge Teşviklerinin de çok büyük katkısı oldu. Artık Organize Sanayi bir istihdam üssü oldu. Çok kıymetli arkadaşlar, geçen  ay Suat Öztürk ile birlikte Enerji Bakanımızı ziyaret ettik, Organize Sanayi Bölgesi ile alakalı, tam olarak bir Trafo ihalesine çıkacağız, bunlar ise çok büyük yatırımlardır. Yine tekrardan geçen hafta içerisinde, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünü ziyaret ettik ve orada doğal-maniya alanın yeniden Organize Sanayi bölgesine, katılması ile alakalı çalışmalar istişareler yaptık. Eğer biz bunları başaracaksak hep birlikte başaracağız, Biz bugün bunları hep birlikte başardık, Nasıl ki Türkiye Yüzyılında, Türkiye’nin yükselişi, önlenemezse,  ben inanıyorum ki Elazığ'ın da yükselişi önlenemeyecektir.” diye konuştu.

*DESTEKL

ER ARTARAK DEVAM EDECEK

Bulut; “Elazığ artık yükselişi başlamıştır. İnşallah 2023 yılında Türkiye yüzyılın da Elazığ altın çağını yaşadığı bir yıl olacaktır. 2023 Elazığ'ın plakasına da çok yakışıyor, bu yönü ile çalışmalar devam edecektir, Tabi pandemi şle birlikte aslında ekonomik paradigmalar da çok değişti, pandemiden önce herkesin konuştuğu bir şey vardı, işte kg ve birim fiyatının, fazla olduğu ürünler üretmekti ama pandemi ile birlikte gördük ki kendi kendinize yeten bir tarım ülkesi değilseniz, üretmiş olduğunuz elektronik aletler, hiçbir tanesinin kıymeti yoktur. Önce hayatta kalabilmek için, insanın temel ihtiyaçlarını üretmesi lazım Tarım ve Hayvancığın da ne kadar önemli olduğunu gördük, bu destekler artarak devam edecektir. İnşallah büyümemiz, kalkınmamız, gelişmemiz devam edecektir. Emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

09 Oca 2023 - 16:48 Elaziğ- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.