Hak Sahiplerine Müjde Erdoğan’dan

ELSAD Başkanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av. Murat Erdoğan, Elazığ’da 24 Ocak depreminde hak sahipliği başvurusunu kaçıranlara müjde verdi.

  HABER: DİLEK YILDIRIM- İREM KARAKAYA

2020 yılında meydana gelen depremde hak sahipliği başvurusunu kaçıran vatandaş tarafından açılan davanın karara bağlandığını söyleyen ELSAD Başkanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av. Murat Erdoğan,  hak sahipliği başvurusunu kaçıranlara,  başvuru yapma yolunun açıldığını belirtti.

 

ELSAD Başkanı Kentsel Dönüşüm Uzmanı AV. Murat Erdoğan düzenlediği basın toplantısında hak sahipliği başvurusunu kaçıranlar için önemli açıklamalarda bulundu. 24 Ocak 2020 depreminde hak sahipliği başvurusunu kaçıranlara ilişkin emsal teşkil edecek bir davayı kazandıklarını ve bu kararla artık başvuru yapamayan afetzedelere yeniden başvuruda bulunma imkânı sağlandığını kaydeden Erdoğan, “ Deprem kapsamında hak sahipliği başvurusunda bulunabilmeye ilişkin olarak yapılan ilanın usule uygun olmadığı ve bu usule aykırılığın, hak sahibi olabileceklerin başvuru hakkını kısıtladığı mevzuata uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” dedi.

YENİDEN HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURU İMKÂNI

Av. Murat Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti,  “ İlimizde yaşanan 2020 yılı ocak ayındaki deprem sonucunda yapıları  ağır hasar alan yıkılan ve konutları oturulamayacak derecede zarar gören afetzedeler için Elazığ valiliği tarafından konut edinme ve kredi kullanma yardımı için 15.06.2021 ile 13.08. 2023 arasında hak sahipliği başvuru süresi verilmişti. Bu 60 günlük süre içerisinde başvuru yapılmadığı gerekçesi ile hak sahibi olamayan afetzedelere Elazığ 1. İdare Mahkemesi kararı ile yeniden hak sahipliği başvuru imkânı doğmuştur.

DAVAMIZDA HAKLI GÖRÜLDÜK

Hukuk büromuz tarafından hak sahipliği başvurusunun reddi kararının iptali için açılan davanın incelenmesinde Elazığ1.İdare Mahkemesi müvekkilimin mevzuata aykırı ilan yapılması nedeniyle kısıtlandığını tespit ederek açılan  davamızda bizleri haklı görmüş lehimize karar vermiştir.”

USULE UYGUN OLMADIĞI SONUCUNA VARILDI

Davada hak sahipliği başvurusunda bulunabilmeye ilişkin olarak yapılan ilanın usule uygun olmadığı sonucuna varıldığını belirten Av. Erdoğan, “Kısaca bu karar ile  27/12/2020 tarihinde meydana gelen depremde "Elazığ İli, Merkez İlçesi, ***" adresinde bulunan ve tapuda davacı adına kayıtlı olan taşınmazın "***" askı koduyla ağır hasarlı olarak tespit edildiği,  bu taşınmaz kapsamında davacının hak sahibi sayılabilme talebiyle 24/03/2023 tarihinde idareye başvuruda bulunduğu, yasal süresinde olmadığı gerekçesiyle davacının başvurusunun 03/04/2023 tarih ve 533414 sayılı işlemle reddedildiği ve bu işlemin iptaline karar verilmesi istemiyle açılan davanın yargılanması sonucunda 27/12/2020 tarihinde meydana gelen deprem kapsamında hak sahipliği başvurusunda bulunabilmeye ilişkin olarak yapılan ilanda başvuru süresi 15/06/2021 - 13/08/2021 tarihleri arasında olacak şekilde altmış gün olarak belirlendiği ancak  mevzuata göre başvuru süresinin iki ay olarak belirlenmesi gerekirken, altmış gün olarak belirlendiği ve bu haliyle başvuru süresinde iki günlük bir eksikliğe neden olunduğu görülmüştür.  Buna göre, 27/12/2020 tarihinde meydana gelen deprem kapsamında hak sahipliği başvurusunda bulunabilmeye ilişkin olarak yapılan ilanın usule uygun olmadığı ve bu usule aykırılığın, hak sahibi olabileceklerin başvuru hakkını kısıtladığı mevzuata uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” diye konuştu.

BAŞVURU YAPAMAYANLARA BAŞVURU YAPMA YOLU AÇILDI

Erdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi; “Bu durumda; Davacının başvurusunun, süresinde yapıldığı kabul edilerek başvurunun yeniden değerlendirilmeye tabi tutulacağı hususlarının bilinmesi gerekmektedir.” Gerekçesi ile müvekkilimiz lehine Karar hüküm altına alınmıştır.

EMSAL KARAR

Bu hüküm ile  2020 yılı depremi nedeniyle hak sahipliği için süresinde başvuru yapamayan  afetzedelere yeniden başvuruda bulunma  imkanı sağlanmıştır. Bu karar emsal olup dava yolu ile hak sahipliği başvurunun reddinin iptali yolu  açılmıştır.”

24 Eki 2023 - 16:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sevli̇ Taniş - Hak sahipleri başvuru için tarih ve süre hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Bende mahdurlardan biriyim, Adalet her zaman tecelli eder.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 12:05