F.Ü. Hastanesi’nden 26 Ekim Hasta Hakları Günü Etkinliği 

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 26 Ekim Hasta Hakları Gününe yönelik farkındalık oluşturmak amacı ile bir etkinlik düzenlendi.

HABER: GÜLÇİN TURGUT

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 26 Ekim Hasta Hakları Gününe yönelik farkındalık oluşturmak amacı ile bir etkinlik düzenlendi. Sosyal çalışmacı Berra Cansız Kösesoy ve Fırat Üniversitesi Hukuk Müşavirliği Avukatı Ahmet Kılıç etkinliğe katılanlara hasta hakları ile ilgili ilk çalışmalar ve tarihçesi hakkında bilgiler verdiler. Fırat Üniversitesi Hastanesi 10. Kat Konferans Salonunda, 26 Ekim Hasta Hakları Gününe yönelik düzenlenen etkinliğe çok sayı sağlık çalışanı katıldı. 

İnsan hakları kavramının tıbba yansımış bir uzantısı olarak nitelendirilen hasta hakları dayanağını insan hakları ile ilgili temel belgelerden almış ve Türkiye'de sağlık hakkı, 1961 ve 1982 Anayasalarında tanınan temel haklar arasındadır. Anayasal hak güvencesi, kaynağını uluslararası insan hakları hukukundan alan sağlık hakkı normlarıyla tamamlanmaktadır. 

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim Birimi tarafından 26 Ekim Hasta Hakları Gününe yönelik farkındalık oluşturmak amacı ile bir etkinlik düzenlendi. 

KÖSESOY; “HASTA HAKLARI TEMEL İNSAN HAKLARININ SAĞLIK ALANINA YANSIMASIDIR…” 

26 Ekim Hasta Hakları Gününe yönelik etkinlikte konuşan Fırat Üniversitesi Hastanesi Hasta İletişim Biriminden, sosyal çalışmacı Berra CANSIZ KÖSESOY, hak kavramının hukuk kurallarının kişilere tanıdığı yetkileri ifade ettiğini, hasta haklarının ise temel insan haklarının sağlık alanına yansıması olduğunu dile getirdi. 

“HASTA HAKLARI İLE İLGİLİ İLK SOMUT GELİŞME 1970 YILINDA GÜNDEME GELMİŞTİR…” 

Sosyal çalışmacı Berra CANSIZ Kösesoy, hasta hakları ile ilgili ilk çalışmaların Amerika Birleşik Devletleri’nde başladığının kabul edilmekte olduğunu, 1900’lü yılların başından bu yana hastaların hastanelere karşı açtığı seri davalardan sonra 1972’de Amerika Hastaneler Birliği, “Hasta Hakları Bildirgesi’ni yayınladığını, daha sonra uluslararası birçok bildirge ile hasta hakları kavramının gelişimini sürdürdüğünü ve 1970’li yılların başında ilk somut gelişmelerin gündeme geldiğini söyledi. 

Hasta hakları yönetmeliği hasta haklarını somut olarak göstermek amacı ile 1998 yılında yayınlanmıştır… 

Fırat Üniversitesi Hastanesi Hasta İletişim Biriminden, sosyal çalışmacı Berra CANSIZ Kösesoy, 1998 yılında hasta haklarını somut olarak göstermek, sağlık hizmetinin verildiği her yerde, sağlık hizmetini alan herkesin faydalanmasını, hak ihlallerinden korunmasını, gerekirse hukuki yollara başvurabilmesini sağlamak amacı ile hasta hakları yönetmeliğinin yayınlandığını ifade etti. 

Etkinlikte konuşan Fırat Üniversitesi Hukuk Müşavirliği Avukatı Ahmet KILIÇ, hasta haklarının sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyacı bulunan fertlerin sırf insan olmaları sebebiyle sahip bulundukları ve T.C. Anayasası, milletler arası anlaşmalar, kanun ve diğer mevzuat ile teminat altına alınmış bulunan haklar olarak ifade edildiğini söyledi. 

*KILIÇ; “HASTA HAKLARI TÜRKİYE’DE 1980’DE TARTIŞILMAYA BAŞLANDI”

Avukat Ahmet KILIÇ, hasta haklarının tarihçesinin, Dünya Tabipler Birliğinin 1981 yılında yayımladığı Lizbon Bildirgesi, 1990 yılında Dünya Tabipler Birliğinin insan hakları konusundaki kararı, 1994 yılındaki Amsterdam Bildirgesi ve son olarak 1995 yılındaki Bali Bildirgesi olduğunu ifade etti. 

Fırat Üniversitesi Hukuk Müşavirliği Avukatı Ahmet KILIÇ, hasta haklarının Türkiye’de 1980’li yılların sonunda tartışılmaya başlandığını, ancak Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren sağlık hizmetlerini düzenlemek üzere yürürlüğe giren yasal düzenlemelerde temel insan hakları çerçevesinde bazı hasta haklarına da yer verildiğini söyledi. 

27 Eki 2023 - 12:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.