Şimdi Tecrübe Vakti

Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, “Şimdi Tecrübe Vakti” diyerek yeniden Muhtar adayı olduğunu açıkladı.

Şimdi Tecrübe Vakti
Şimdi Tecrübe Vakti
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, Muhtarlığın makam ve mevkiden öte, vatandaşların her derdine koşan, mahallesini güzelleştirmek ve eksikliklerini gidermek için çalışan hizmet makamı olduğunu söyledi.

Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, Muhtarlığı süresince yaptığı çalışmaları www.gunisigigazetesi.net’e anlatırken, 5 yıllık süreçte edindiği bilgi birikimi ve tecrübeyle bir dönem daha gerçekleştirebilmek için mahalle sakinlerinin teveccühüne yeniden talip olduğunu kaydetti. Özelikle 2020 ve 2023 deprem sonrası Aksaray’da çok fazla ağır hasarlı bina olduğunu yaptıkları çalışmalarla sonucunda birçok konutun yapıldığını söyleyen Muhtar Bal, tekrardan muhtar seçilmesi ile Mahallenin Kentsel Dönüşümden yararlanması için var gücüyle çalışacaklarına vurgu yaptı.

"MAHALLEYİ, TOPARLAMAK ADINA MUHTARLIĞI DÜŞÜNDÜM"

Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, tekrardan aday olduğunu açıklayarak, “Ben Özcan bal 4 çocuk babasıyım. Lise mezunuyum. Aksaray Gençlik spor kulüp başkanlığını yapıyorum. Futbolda bölgesellikte şehri temsil ediyoruz. 1 dönemdir Aksaray Mahalle Muhtarlığı yapıyorum.  Mahallemiz Harput’tan sonra ilk yerleşim yeri. Eski bir mahalle. Yıllarca hizmet almadığından dolayı eski yapılar yenilenmediğinden, imar planları oluşmadığından dolayı, geride kalmış bir mahalle. Bu mahalleyi, toparlamak adına muhtarlığı düşündüm. Gençlerimizle içli dışlı olan biri olarak, ailelerle koordineli bir şekilde muhtarlık yapmak gereğini hissettim. Yaklaşık 4,5 yıldır görevime devam ediyorum. “ dedi

"GÖREV SÜREMİZİN 1 YILINI DEPREM VE VİRÜS GEÇİRDİK"

Mahalle halkıma hizmet etmeyi sevdiğini, kalan eksiklikler için tamamlamak için yeniden talip olduğunu kaydeden Muhtar Özcan Bal, “Mahallemiz geçmişte ağaların beylerin yaşamış olduğu mahalledir. Mahallenin geri kalmışlığı bizi üzmüştü. Toparlamamız gerekiyor düşüncesiyle bu yola baş koyduk.  Geldiğimiz süreçte de bir şeyler yapma imkânımız oldu. Şehrimiz 2 deprem ve virüs geçirdi. Yaklaşık görev süremizin 1 yılını bunlarla mücadele etmekle geçirdik. Bu mahallenin pozitif ayrımcılık görmesi gerektiğini ben dile getirmiştim zaten. Biliyorsunuz batıdaki mahallelerle aramızdaki makas bayağı açılmıştı. Geldiğimiz süreçte Allah razı olsun, belediye başkanımızla koordineli çalışma fırsatımız oldu. Birlikte mahallemize hizmet etme imkânı bulduk. Eksiğimiz elbette var. Bu eksiklikleri gelecek dönem tamamlayarak hizmet mücadelemiz devam edecek.” şeklinde konuştu. 

"300 TANE KONUT YAPMA İMKÂNI BULDUK"

Aksaray Mahallesi’nin 2020 ve 2023 depremlerinde büyük hasar aldığını bir çok binanın yıkıldığını söyleyen Muhtar Bal, yaptığı girişimler neticesinde mahalleye 300 tane konut yapıldığını dile getirerek, “Mahallemiz eski mahalle olduğundan depremle beraber, yıkım sayımızda fazla oldu. İlk etapta 600 bağımsız bölümü yıkmak zorunda kaldık. Bu depremde de 300 tane yıktık. Bu yıkımlarla birlikte mahallemizde 300 tane konut yapma imkânı bulduk. İlk açıklandığında Aksaray mahallesine, Bızmişen, Yemişlik, Zafran harici konut yapılmayacaktı. Biz bunu bakanlarımıza o süreçte ilettik. Şehrin ilk yerleşim alanını olmamıza,yıllarca hizmet almamasına rağmen, şorşor deresi, çimento fabrikası ve demiryolları üçgeninde sıkışan bir mahalle olarak kalmıştık. Ona rağmen insanlarımız bu mahalleyi terk etmedi. Neden burada komşuluklar çok değerli. Biz de bakanlarımıza bu konuyu ilettik. Dedik ki sayın bakanım mahallemizde bu kadar sıkıntı yaşamamıza rağmen, insanımız bu mahalleyi terk etmediler. Depremin mahallemizi tam bitirmesinden de bu komşulukları bizim bitirmememiz gerekiyor. Sağ olsunlar da onlarda talebimizi dikkate aldı 300 tane konut yapma imkânı bulduk. Bununla beraber 2’nci depremde de yine 300 tane konutumuz yıkıldı ağır hasarlı, 200 tane hak sahibimiz var.” dedi

"870 TANE TOKİ KONUTUMUZ İHALE AŞAMASINDA"

Mahallede 870 tane TOKİ konutunun ise ihale aşamasında olduğunu belirten muhtar Özcan Bal, “İnşallah onlarda yapılırsa mahallemize bir katma değer olacaktır. Bu yapılanmaların, bu yıkımların sonrasında burada elzem olan bizim için imar planımızı yenilemekti. İmar planını bir kerede geçirmek elbette ki zor olacaktır. Bununla ilgili itirazlarımız var. İtirazlarımızda değerlendirilip, imar planımız bittikten sonra yapılanmalar, yapılabilecek.” İfadelerini kulandı. 

"DOĞALGAZI MAHALLEMİZDE BAHÇELER ÇEKİYORUZ"

Aksaray Mahallesi’nin Doğalgaz sorununun çözüme kavuştuğunu kaydeden Bal, “Mahallemizde bahçeler diye bir kısım var. Burada yıllardır köylere bile doğalgaz gitmişken, buraya doğalgaz gitmemişti. Bununla alakalı da biz sürekli doğalgaz müdürümüzle bu konuyu konuşuyorduk. Biran önce buraya doğalgaz gitmesi hususunda. Tabi o süreçte imar yolu olmayan yere doğalgaz vermiyorum bahanesiydi. Çok şükür belediye başkanımızın desteğiyle geçen yıl başlamış olduğumuz imar yolumuzun çalışmaları bitti. Şuan doğalgazı bahçeler kısmına çekiyoruz. Bazı eksiklikler var ama başkanımız eksik olan yerlerin imar çalışmalarının biran önce başlatılması yönünde talimatlar verdi.” dedi

"KÖPRÜLERİ YENİLEDİK"

Mahalleye yapmış olduğunu hizmetler içerisinde köprülerin de yenilendiğini söyleyen Bal, “ Mahallemizin tüm girişleri köprülerden oluşuyor. Göreve geldiğimizde ilk işimiz büyük araçların ve  yayaların bile geçemediği o köprüyü yıkmaktı. Bununla birlikte 3 tane daha köprümüz var. Bunlarında yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. Yine Belediye başkanımızın vasıtasıyla bu köprüleri de yeniledik hizmete sunduk.” şeklinde konuştu.

"ŞORŞOR DERESİNİN YÜZDE 80 BİTTİ"

Şorşor deresinin yüzde 80 bittiğini tamamının ise ihalesinin yapıldığını kaydeden Bal, “Şehrin en büyük sorunlarından birisi biliyorsunuz, hangi siyasi aday olsa şorşor deresini gündeme getirir. Her zaman şehrin sorunu olarak söyleniyordu, bizde mahalle olarak bu sorunun içinde yaşıyoruz. Aksaray, Gümüşkavak, Hicret ve Kızılay mahallesinin sorunuydu. Bizim çocukluğumuz bu derenin etrafında geçmiştir. Onunla alakalı da geçmişte Cumhurbaşkanımız ihalesi yapıldı bitecek demişti. Ama ihale süresi iki kısımmış, ilk kısmı bitti, 2. Kısımında ihalesi yapıldı. Yaklaşık 900 metresini de yapma fırsatımız oldu. Hava şartları izin verdiği sürece yapımına devam edilecek. Şorşor deresinin yüzde 80 bitti tamamının ihalesi yapıldı. İnşallah geri kalan kısımda bitip tamamlanacak.” dedi

"PARKLAR VE SPOR SALONLARI"

Görev süresince mahalleye spor salonu kazandırdığını söyleyen Özcan Bal, “ Mahallemizde parklarla alakalı sıkıntılarımız vardı. Çimento fabrikasının altında yaklaşık 20 dönüm bir alana ailelerimizin de kullanabileceği çok amaçlı çok güzel bir park alanı yapma imkânımız oldu. Sporla alakalı bir insanım. Gençler benim için her şeyin önünde. Mahalleyi ne kadar güzelleştirirsek güzelleştirelim gençlerimizi toparlamadıktan sonra bir anlamı yok. Bu anlamda da deprem döneminde Saadettin Saran şehire bir spor salonu yapma sözü vermişti.  Bu süreci biz biraz irdeledik. Bizim mahallemize yapılması gerektiğini sporcu bir mahalle olduğumuzu tüm bürokratlarımıza ilettik. Geldiğimiz noktada şuan gençlerimizin aktif bir şekilde spor yaptığı bir spor salonumuz mevcut. Buradan sizlerin aracılığıyla Saadettin Sarana’a da teşekkürlerimizi iletiyorum.” şeklinde konuştu. 

"İKİ TANE BAĞLANTI YOLUNU KAZANDIRDIK"

Mahalleye 2 tane bağlantı yolu da kazandırdıklarına dikkat çeken Özcan Bal, “Çevre yolu yapıldıktan sonra yine belediye başkanımızın desteğiyle 25 metrelik imar yolumuzu bulvarımızı açtık. Yaklaşık 6 aydır kullanabiliyoruz. İkinciyi de bitirme fırsatımız oldu. Daha asfaltı dökmedik ama vatandaşlarımız içinde en azından 2. Bağlantı yolumuzu da açtık.” dedi

"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GİREBİLMESİ İÇİN GEREKEN MÜCADELEYİ VERECEĞİZ"

Kentsel dönüşümün önemine değinen Muhtar Bal, mahallenin kentsel düşümünden faydalana bilmesi için göreve yeniden seçilmesi halinde tüm gayretiyle çalışacağını söyleyen muhtar Bal, “Geçen depremde 600, bu depremde de 300 tane yapıyı yıkmak zorunda kaldık. Şimdi yıkımlarımızı gerçekleştirdik. Bununla birlikte 300 konutu yaptık 870 tanesi de ihale aşamasında. Bizim artık mahalle içerisini toparlamamız gerekiyor. Öncelikle vatandaşı bir araya getirip müteahhitleri ayaklandıracağız. Sizlerde biliyorsunuz ki hükümetin en önemli projesi kentsel dönüşüm. Bakanlık eliyle kentsel dönüşümün girebilmesi için yapmamız gereken mücadeleyi vereceğiz.” dedi

"AMACIM MAHALLEMİZİ ÜST ÇITALARA YÜKSELTMEK"

Bilgi birikimini ve tecrübelerini mahalleye hizmet için kullanacağını söyleyen Muhtar Bal, “ Bundan sonraki süreçte ara yollarımızı açıp cazip hale getireceğiz. Yeni yapılanmalarla mahalle içini canlandıracağız. Vatandaşlarla ikili diyaloglarımız çok iyi birbirimizi seviyoruz. İnsanlarımız bize her konuda destekler bizde onların desteklerini boşa çıkarmayacağız. Amacım mahallemizi üst çıtalara yükseltmek. Belki bir ilçe yapamam ama ilçe standartlarında yaşanılır bir hale getiririm.” Şeklinde konuştu.

Şimdi Tecrübe Vakti

Şimdi Tecrübe Vakti

Şimdi Tecrübe Vakti
Şimdi Tecrübe Vakti

Şimdi Tecrübe Vakti

Şimdi Tecrübe Vakti

28 Kas 2023 - 16:43 - Gündem

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.