Süreç Türkiye’ye Yön Verecek!

Ak Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, 2024 yılı merkezi bütçe görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, ‘Türkiye Yüzyılının ve Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk bütçe görüşmelerinin bugün başlayacağını ve 14 gün aralıksız bir şekilde süreceğini belirtti. KELEŞ, “Bu süreç, ülkemizin geleceğine yön verecek, her bir bakanlık ve kurumun bütçesi ile ülkemizin önceliklerini ve hedeflerini yansıtacak şekilde ele alınacaktır” dedi.

* İHRACAT VE SABİT SERMAYE YATIRIMLARı ARTIRILACAK

Milletvekili KELEŞ, “2024 yılı bütçesi, sosyal refah ve sürdürülebilir büyümeyi odağına alarak, özellikle enflasyonla mücadele ve deprem sonrası iyileştirme çalışmaları önceliklerimiz arasında yer alacak" dedi. Vekil Keleş, ayrıca net ihracatın ve sabit sermaye yatırımlarının artırılması da ekonomik hedeflerimiz arasında olacak” dedi.

* TOPLAM GELİRLER 8,4 TRİLYON TL OLARAK ÖNGÖRÜLÜYOR

“2024 yılı merkezi yönetim bütçesinde toplam giderlerin 11,1 trilyon TL, toplam gelirlerin ise 8,4 trilyon TL olmasının öngörüldüğünü belirten Keleş, “Bütçe gelirlerinin 2025’te 10,8 trilyon TL’ye, 2026’da ise 12,9 trilyon TL’ye ulaşmasının hedeflendiğini belirterek, bu verilerle 2024’te bütçe açığının Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranının %6,4 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.

*EN BÜYÜK PAY EĞİTİME

KELEŞ, Bütçede personel giderlerinin 2,9 trilyon TL’yi bulmasının öngörüldüğünü belirterek, personel giderleri dışında en yüksek pay'ın eğitime ayrıldığını, Millî Eğitim Bakanlığımız için 2024 yılında 1 trilyon 90 milyar TL, yükseköğretim kurumlarımız için 346 milyar TL ayrılacağını belirterek, eğitimin her zamanki gibi bütçeden en büyük payı alacağını söyledi.

Vekil Keleş “2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin bütçeye ağır yükler getirdiğini belirterek önümüzdeki süreç bize gösteriyor ki ekonomik büyüme ve kalkınmanın yanında daha dirençli şehirler inşa etme hedefiyle depremde yıkılan şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması ve geleceğe yönelik risklerin azaltılmasının bu dönemin temel öncelikleri arasında yer alacağını ifade etti.

*TURİZM GELİRİ 60 MİLYAR DOLAR SEVİYELERİNDE OLACAK

Milletvekili Erol Keleş, “Finansal istikrar ve fiyat istikrarına verilen önemin daha da artırılacağını, ayrıca İhracat gelirlerimiz ve turizm gelirlerimizde de artış sağlanacağını belirterek 2024 yılı için ihracat hedefimizin 267 milyar dolar, turizm gelirlerimiz için ise 60 milyar dolar seviyelerinde olacağının öngörüldüğünü söyledi.

* VERİLER BİZE EKONOMİMİZİN SAĞLAMLIĞINI GÖSTERİYOR

Vekil KELEŞ, “Planlı ve dengeli bir bütçe yönetimi ile sosyal refahın sağlanması ve büyümenin sürdürülebilir kılınmasını hedefliyoruz” diyerek, “Türkiye olarak güçlü olduğumuz noktalar, gelecek açısından umut veriyor.” dedi. Kamunun faiz giderlerinin Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranının önemli ölçüde düşmüş olduğunu söyleyen Keleş, “Bu veriler bize ekonomimizin sağlamlığını gösteriyor. 2024 yılı merkezi bütçesinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

11 Ara 2023 - 12:04 - Gündem

Mahreç  Özlem Özçelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.