Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

Evlilik korkusu anlamına gelen Gomofobi’nin gençler arasında hızla yaygınlaşan yeni bir korku türü olduğunu belirten Uzm. Psikolog Çağla Yılmaz, Gomofobinin bir kişiyle geleceği geçirme ya da bağlanma korkusu olduğunu kaydetti.

Uzm. Psikolog Çağla Yılmaz, Günışığı Gazetesi Haber Müdürü Gülçin Turgut’a yaptığı  açıklamada evlilik korkusu anlamına gelen Gomofobi  ile ilgili verdiği bilgiler verdi. Evlilik korkusunun kişinin çevresinde yaşadığı olumsuz evlilik örneklerinden edindiği bilgiler doğrultusunda yaşadığı bir korku olduğunu belirtirken, diğer taraftan kendi ailelerinde mutlu evliliğe şahitlik etmiş kişilerde de Gomofobi gözlemlenebildiğine dikkat çeken Uzm. Psikolog Çağla Yılmaz,  bunun nedenleri arasında ise mükemmeliyetçiliğin getirisi olan durumlar yer aldığını dile getirdi. 

Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

EVLİLİK FOBİSİ HIZLA YAYILIYOR

Gamobofi yani halk arasında Evlilik Korkusunun  gençler arasından günden güne hızla yayıldığını söyleyen Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Bekârlık sultanlık mıdır gerçekten yoksa evliliğin güzelliklerinden bihaber miyiz? Gomofobi dediğimiz evlilik Fobisi, yani evlilikten korkmak hızla toplumumuzda yayılıyor.” dedi.

Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

BAĞLANMA KORKUSU

Gomofobi’nin en büyük sebebi beklentimizin karşılanmaması kaygısı olduğunu belirten Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Evlilik korkusu Psikolojik olarak yaşanan bir bağlanma korkusu, evliliğin sorumluluğunu almaktan kaçınmak. Çünkü evli olduğunuzda sadece kendiniz için yaşamazsınız. Çoğul düşünür, birliktelik doğrultusunda karar alırsınız ve bu anlamda karşı taraftan bir beklenti içerisinde olursunuz. Belki de Gomofobi’nin en büyük sebebi beklentimizin karşılanmaması kaygısıdır.” şeklinde konuştu.

Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

GÖRDÜĞÜMÜZ OLUMSUZ OLAYLAR

Çevresinde ve ailesinde yaşadığı olumsuz evlilik örneklerinden edindiği bilgiler doğrultusunda kişinin korku yaşadığını ifade eden Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Ailemizden gördüğümüz olumsuz olaylar, anlaşamayan çiftler, şahit olduğumuz boşanmalar gibi öğrenilmiş ve yaşamaktan korktuğumuz olaylar Gomofobi sebebidir. Bence çok iyi şartlarda yaşam sürmüş, çok iyi bir ailede büyümüş bireyler en mükemmeli aradığı için evlenme fobisi yaşıyorlar çünkü mükemmeli bulmak istiyorlar.” diye konuştu.

GERİYE DÖNEMEM ENDİŞESİ

Boşanma korkusunun da Gomofobi’ye neden olduğunu dile getiren Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Ailevi ve çevresel nedenlerle boşanmanın zor olması da evlenmeyi zorlaştıran düşüncelerden. Kötü bir evlilik yaparsam geriye dönemem endişesi evlenmeyi engellemektedir.” İfadelerini kullandı.

Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

OLUMSUZ DETAYLARA TAKILMAK

Sağlıklı iletişimin önemine vurgu yapan Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Kişinin duygusal ilişki yaşadığı partneriyle iyi vakit geçirmesi evlilik Fobisinin aşmasına yardımcı olabilir. Ancak çoğu zaman kişi olumsuz detaylara takılarak evlilikten geri durmaktadır.” dedi.

ERKEKLERDE ÖZGÜRLÜĞÜN KISITLANMASI

Erkekler daha çok özgürlüklerinin kısıtlanması endişesi yaşadıklarını dile getiren Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Erkeklerde özgürlüğün kısıtlanması, nadir endişeler halk dili ile kılıbık yaftasının yakıştırılması, ev işlerine yardım etmekten korkmak gibi sebepler evlilik Fobisini güçlendirmektedir.” şeklinde konuştu.

Bekarların Neden Evlenmek İstemediği Ortaya Çıktı!

EVLİLİK ÖNCESİ TEDAVİ ŞART

Evlilikle ilgili kaygılarını anlamak ve destek olmak için profesyonel yardım almalarının önemli olduğunu kaydeden Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Hali hazırda bazı ruhsal sorunlar, narsizm, depresif bozukluk, sosyal uyum bozukluğu paylaşımı sevmeyen ve bencil kişilerin evliliği her zaman riskli ve zor olmuştur. Bu ve benzeri bir patoloji varsa evlilik öncesi tedavi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

 KENDİNİZİ VE PARTNERLERİNİZİ İYİCE TANIYIN

Beklentilerin açıkça konuşulmasıyla sağlıklı bir iletişim ortamının oluşturulabileceğine dikkat çeken Uzm. Psk. Çağla Yılmaz, “Evlilik korkusuyla başa çıkmak için çevrenizdeki olumlu ilişkileri görebilmeyi deneyin. Ön yargılı olmayın. Önce kendinizi ve partnerlerinizi iyice tanıyın ve gerçekçi olun. Evliliğin anlamına ve paylaşımın güzelliğine odaklanın. Düşünce ve korkularınızdan partnerinize açıklayıcı ve dürüst davranın. Evlilik korkusu sebebi ile stres yaşıyorsanız bedensel rahatsızlık duyuyorsanız (kusma, nefes darlığı, uyuşukluk gibi) bir uzmandan destek alın. Kaygılarınızı aşmayı ve sorumluluklarınızı yerine getirmeyi öğrenin.” dedi.

13 Ara 2023 - 15:09 - Gündem

Mahreç  Sibel Ferhat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.