BİM Elazığ'da Olmalı!

Avukatlık mesleğinin günümüz Türkiye’sinde ki yeri ve önemini vurgulayan Elazığ Baro Başkanı Av. Melih Efe, gazetemize yaptığı özel açıklamada Elazığ ilinde Bölge İdare Mahkemesi’nin kurulması ile ilgili Baro olarak gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi.

Sivrice ve Baskil’de kapanan adliyelerin de yeniden açılması gerektiğini vurgulayan Elazığ Baro Başkanı Av. Melih Efe, ilçe halkının adliyelere erişim konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirterek, yaşanılan mağduriyetliklerin giderilmesi konusunda adliyelerin yeniden hizmete girmesi gerektiğini kaydetti.

“HUKUKİ SİTEM İÇİNDEKİ DENGEYİ KORURLAR”

Başkan Efe, Adaletin teminatı olan avukatlık mesleği, toplumların hukuki düzenlerini koruma ve bireylerin haklarını savunma amacını taşıyan önemli bir meslek dalı olduğuna dikkat çekerek; “Avukatlar, hukuki bilgi ve deneyimleriyle yasal süreçleri yönetir, müvekkillerini temsil eder ve adil bir hukuk sisteminin işlemesine en büyük katkıyı sağlar.

Avukatların toplum içindeki rolü, hukuki normların korunması ve adaletin sağlanmasıyla ilgilidir. Hukukun üstünlüğünü temsil eden avukatlar, bireylerin haklarına sahip çıkarak, onları haksızlıklardan koruma görevini üstlenirler. Bu sayede, toplumda güvenin ve adalete duyulan inancın güçlenmesine katkı sağlarlar.

“AVUKATLAR GÜNCEL KALMAK ZORUNDADIR”

Hukuk, karmaşık ve sürekli değişen bir alan olduğundan, avukatlar sürekli olarak güncel kalmak zorundadırlar. Yeni yasal düzenlemeleri anlamak, hukuki gelişmeleri takip etmek ve müvekkillerinin haklarını korumak için sürekli eğitim almaları gereklidir. Bu husus, avukatların profesyonelliklerini sürdürmeleri ve müvekkillerine etkin bir şekilde yardımcı olmaları açısından kritiktir.

Avukatlık mesleği, sadece yargı süreçlerinde değil, aynı zamanda hukuki danışmanlık hizmetleri sunarak da önemli bir etki yaratır. Bireyleri hukuki konularda bilgilendirir, haklarını anlamalarına yardımcı olur ve potansiyel hukuki sorunlardan kaçınmalarına rehberlik eder. Bu durum da toplumun genel hukuki bilincini artırır.

Avukatlık mesleği, adaletin temsilcileri olarak toplumsal düzenin, düzenli ve adil bir şekilde işlemesine önemli bir katkı sağlar. Avukatlar, bilgi, dürüstlük ve savunma ruhuyla donanmış olarak, hukuki sistem içindeki dengeyi korurlar ” diye konuştu.

“ELAZIĞ İLİNDE BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KURULMALIDIR”

Elazığ ilinin konumu itibariyle hukuki merkez olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu, bu sebeple Bölge İdare Mahkemesi’nin Elazığ’da kurulmasının önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Efe; “Elazığ Barosu olarak Adalet Bakanlığı ve HSK’ya yapmış olduğumuz başvuru ile Elazığ da Bölge İdare Mahkemesi kurulması talebimizi iletmiştik. Elazığ da kurulacak bir BİM ile vatandaşın adalete erişimi hızlanacağı gibi ilimize de hukuki katkı sağlayacağı aşikârdır. Bu konunun takipçisi olarak Bakanlık yetkilileri ile istişare halindeyiz.” İfadelerini kullandı.

“SİVRİCE VE BASKİL ADLİYELERİNİN İVEDİ BİR ŞEKİLDE AÇILMASI GEREKMEKTEDİR”

Efe, Sivrice ve Baskil ilçelerinde kapatılan adliyelerin vatandaşları mağdur ettiğinin altını çizerek, ; “bilindiği üzere 2012 yılından itibaren ilimizin birçok ilçesinde bulunan adliyeler kapatılarak Elazığ Merkez veya başka ilçe sınırları içerisinde bulunan adliyelere bağlanmıştı. Gelinen noktada adliyesi kapanan ilçelerde bulunan vatandaşlarımız adalete erişim konusunda büyük güçlükler çekmektedirler. Bu büyük sıkıntının yol açtığı mağduriyetlerin önüne geçme amacıyla Sivrice ve Baskil ilçesi başta olmak üzere kademeli olarak ilçe adliyelerinin yeniden faaliyete geçmesi için somut adımların ivedilikle atılması gerekmektedir.” Dedi.

14 Ara 2023 - 16:34 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.