Siz Kaç Saniyede Yıkıyorsunuz?

Fırat Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Edibe Piriçci el yıkamanın önemine dair bilinen ve bilinmeyenleri www.gunisigigazetesi.net okurları için anlattı.

Siz Kaç Saniyede Yıkıyorsunuz?
Siz Kaç Saniyede Yıkıyorsunuz?
Video için play'e tıklayın

Elleri yıkamanın neden bu kadar önemli olduğunu açıklayan Pirinçci;

“Sağlığı korumaya ve hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olan uygulamalar temel hijyen olarak adlandırılır. Geniş bir terim olan hijyen, vücudun düzenli olarak yıkanmasını (banyo), ellerin ne sıklıkta yıkanacağı tırnakların kesilmesi ve kıyafetlerin değiştirilmesi, giysilerin yıkanması, dişleri fırçalamak ve bakımını yapmak gibi kişisel seçimleri içerir. Kişisel hijyen sağlığın temelini oluşturması sebebiyle en önemli hijyen uygulamalarından biridir. Kişisel hijyen eksikliği nedeniyle her yıl beş yaş altı yaklaşık 1,7 milyon çocuk ishal ve solunum yolu enfeksiyonları sonucu yaşamını yitirmektedir. Dış ortamla en fazla temas eden organımız olduğu için el hijyenine özellikle dikkat edilmesi gereklidir” dedi.

“SIK SIK YIKANMALIDIR”

Pirinçci, yapılan araştırmaların solunum yoluyla bulaşan hastalık riskinin el yıkama yöntemiyle %20 azalttığını vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yapılan bir araştırmada, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıkları riskinin el yıkama yöntemiyle %20’den fazla azaltılabileceğini gösterilmiş olup, uygun el hijyeni sağlanırsa enfeksiyon hastalıklarının azalabileceği belirtilmektedir. El hijyeni, mikroorganizmaların ellerden uzaklaştırılması ve bu mikropların başka bireylere bulaştırılmasını önleyen en etkili, basit ve ucuz yöntemdir. Sadece su ve sabunla ellerin yıkanması gibi herkes için kabul edilebilir bir yöntemle dünyadaki çocuk ölümleri azaltılabilir.  Bu nedenle, gün içerisinde sık sık yıkanması iş yerlerinde, sağlık kuruluşlarında, evlerde her türlü enfeksiyon hastalığının önlenmesinde önemlidir.

Ellerimizi ne zaman yıkamalıyız?

Yemek hazırlamadan önce, yemek hazırlama sırasında ve sonrasında,

Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra,

Hasta birine temas etmeden önce ve temas ettikten sonra,

Kusma veya ishal hastası olan birinin evde bakımıyla ilgilenmeden önce ve sonra

Kesi veya yarayı tedavi etmeden önce ve tedavi ettikten sonra,

Tuvaleti kullandıktan sonra,

Bebek bezini değiştirdikten veya tuvaleti kullanan bir çocuğun temizliğini yaptıktan sonra
Buruna dokunulduğu durumlarda,

Hapşırdıktan, öksürdükten sonra,

Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra,

Bir hayvana, hayvan yemine veya hayvan atıklarına dokunduktan sonra
Evcil hayvan yemi veya evcil hayvan ikramlarıyla ilgilendikten sonra
Çöpe dokunduktan sonra” diye konuştu.

EL YIKAMADA ÖNEMLİ 5 ADIM

Pirinçci, yediden yetmişe herkesi ilgilendiren el yıkamanın nasıl yapılacağı konusunda ise şu bilgilere yer verdi: “Eller sadece su ile yıkandığında, mekanik etki ile görünür kir uzaklaştırılmakta ancak tam bir temizlik sağlanamamaktadır. Bu nedenle, el yıkamada su ile birlikte sabun kullanılarak ellerin ovulması, el yıkamanın etkinliğini artırmaktadır.

Siz Kaç Saniyede Yıkıyorsunuz?

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız ?

Her seferde aşağıdaki beş adımı izleyin

1.Ellerinizi temiz, akan suyla (sıcak veya soğuk) ıslatın, musluğu kapatın ve elinize sabun alın.
2.Ellerinizi sabunla birbirine sürterek köpürtün. Ellerinizin arkasını, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın ucunu köpürtün.
3.Ellerinizi en az 20 saniye boyunca köpürterek ovun.
4. Ellerinizi temiz, akan suyun altında iyice durulayın
5.Ellerinizi temiz bir havluyla kurulayın veya havayla kurutun.
Toplumlarda önemli kurumlardan ikisi eğitim ve sağlıktır. Her ikisi de birbirini etkilemekle birlikte eğitimin sağlık üzerindeki etkisi yadsınamazdır. Bir toplumun hijyen davranışlarının geliştirilebilmesi ve sağlık düzeyinin yükseltilebilmesi için sağlık ve hijyen eğitimine çocukluk çağından itibaren başlanılmalıdır. Erken yaşlarda edinilen temizlik ve sağlıklı olma anlayışı ileriki yaşlarda da aynen devam edecektir. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde el dezenfektanına, su ve sabuna erişim yetersizdir. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, dünya genelinde üç milyar insanın evinde el hijyeni imkanının olmadığını ve beş sağlık kuruluşundan ikisinin el hijyeni imkanının yetersiz olduğunu tahmin etmektedir. Uluslararası öneme sahip halk sağlığı acil durumları da dahil olmak üzere her durumda el hijyeni uygulamalarının iyileştirilmesi için el hijyeni ücretsiz olarak sağlanmalı ve halk sağlığı otoriteleri tarafından zorunlu hale getirilmelidir. Sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi de el hijyeni uygulamalarına uyumun artırılmasında önemlidir” ifadelerini kullandı.

14 Ara 2023 - 21:13 - Sağlık

Mahreç  Hülya Taş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.