Öldürücü Virüse Dikkat!!

Fırat Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akın Eraslan Balcı, son günlerde ilimizde yaşanan salgın vakalarının artmasıyla www.gunisigigazetesi.net’e özel açıklamalarda bulundu.

Öldürücü Virüse Dikkat!!
Haber albümü için resme tıklayın

11 Aralık tarihinde www.gunisigigazetesi.net’te “ Yeni Virüs Kapıda mı? ” başlığıyla yaptığımız haberin ardından artan salgın vakaları akıllara yine Covid-19 geri mi döndü sorusunu getirdi.

Covid-19’un geçtiğini lakin korkusunun hala geçmediğini belirten Balcı, hala Covid olgularının görüldüğünün altını çizerek virüsün genetiğinin değiştiğine dikkat çekti.

Öldürücü Virüse Dikkat!!

“COVİD-19 KORKUSU GEÇMEDİ”

Balcı yaptığı açıklamada; “Covid-19 salgını geçti ama korkusu geçmedi. Hala Covid olguları görülmekle beraber virüsün genetiği değiştiği için öldürücülüğü azaldı. Bulaşıcılıkla ilgili gende ne ölçüde değişme olduğu çok açık değil ama daha bulaşıcı fakat daha az hastalık yapıcı bir çeşidinin ortaya çıktığı ileri sürülüyor. İleride gerçekleşmesi muhtemel genetik değişmelerin yani mutasyonların virüsü ne hale getireceğini şimdiden kestirmek olanaksız. Belki daha korkutucu belki daha zararsız hale gelecek.

“YENİ PANDEMİ OLUR MU?”

Omicron varyantında sonra yeni gündeme gelen ve Dünyanın çeşitli bölgelerinde görülen yeni bir Covid türü de JN.1. Bu çeşit hızla yayıldığı için Dünya Sağlık Örgütü tarafından takibe alındı. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Çin, Hindistan ve ABD JN.1'in görüldüğü ülkeler. Hatırlanacağı gibi Covid-19 Çin'den Dünya'ya yayılmıştı. JN.1'in de Çin'de görülmesi ve salgınla ilgili önlemlerin gevşemesi acaba yeni bir pandemi olur mu sorusunu gündeme getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri "şu an için" pandemi riskinin düşük olduğunu ifade etseler de Covid olgularının ve diğer enfeksiyonların artabileceği uyarısında bulunuyorlar. Bu konuda iyi haber elde mevcut aşıların hala koruyuculuğunun devam ettiği yönünde.” İfadelerini kullandı.

“VİRÜSLER MUTASYONA UĞRUYOR”

Amerika Birleşik Devletleri'nde JN.1 en hızlı yayılana Covid türü ve enfeksiyonların %30'unu oluşturduğunu belirten Prof.Dr. Balcı; “ İngiltere'de ise Covid hastalarının %10'unda JN.1 bulundu. JN.1'in hızla yayılmasının nedeni bulaşıcılıkla ilgili bir mutasyonun olması (BA.2.86). Canlıların her türlü özelliklerini kodlayan DNA ve RNA maddesinde, yavrulara da geçen bir değişiklik olması "mutasyon" olarak adlandırılıyor. Her canlı türünün zaman içinde değişmesine bu mutasyonlar neden oluyor. Virüs ve bakteriler gibi canlıların alt basamağında meydana gelen mutasyonlar çok ve hızlı olduğu için kısa dönem içinde o canlı türünün özelliklerinin değiştiği gözlenebiliyor. Meydana gelen mutasyon o canlının hayatta kalmasına yardım ediyorsa tür hızla üreyebiliyor. Tam tersine canlının aleyhine olan mutasyonlarda türün yok olabildiğini görüyoruz.

JN.1 her ne kadar daha hızlı yayılma-bulaşma özelliği kazanmış bir Covid türü olsa da hastalık yapıcı özelliği daha az.”  Diye konuştu.

“COVİD KADAR TEHLİKELİ”

Öldürücü Virüse Dikkat!!

Fırat Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akın Eraslan Balcı, Covid kadar tehlikeli ve en az onun kadar öldürücü olan enfeksiyon türlerinin de olduğunun altını çizerek;

“Fakat tehlike ne yazık ki Covid ve onun çeşitleriyle sınırlı değil. En az onun kadar öldürücü olabilen başka enfeksiyon etkenleri de mevcut. Solunum Sinsityal Virüsü (RSV) de Covid kadar öldürücü olabilen ve kış aylarında hızla yayılabilen bir virüs. Çocukluk çağında görülen pnömoniler (zatüre) de öldürücü olabilen ve korunulması gereken hastalık.

“ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR”

Her kış başımıza bela olan ve Grip diye adlandırdığımız hastalık ne Covid'den, ne RSV'den ne de nezleden ayrı düşünülemez. Bu hastalığa neden olan mikrobik ajanlar (virüs veya bakteri) farklı olabilse de benzer hastalık bulgularına neden oluyor ve Grip ortak isminde toplanıyor. Aslında tıbbi ismiyle Grip, influenza adı verilen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyon olup şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı, kuru öksürük bazen kusma, ishal ve yüksek ateşe neden olabilen bir hastalıktır. Benzer hastalık tablosuna yol açan diğer enfeksiyonlardan ayrılabilmesi ve hastalığa yol açan enfeksiyon ajanının teşhis edilebilmesi için ileri çalışmalara gereksinim olmaktadır.” Dedi.

27 Ara 2023 - 17:00 - Gündem

Mahreç  Hülya Taş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.