Elazığ Depresyonda Mı?

Elazığ’da depresyonun yayıldığını söyleyen Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç, nedenlerinin pandemi, deprem ve ekonomik geçimsizlikten kaynaklandığını belirtti.

Toplumsal sorunların öfke, kaygı ve ümitsizliğe yol açabiliyor gibi ruh hallerine neden olabileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç, “Ne yaparsan yap yine zarara uğrayacaksın en iyisi hiçbir şey yapma düşüncesi artık aktif olarak hayatlarında baskın ruh hali olmuştur.” dedi.

Pandemi, ekonomik kriz, işsizlik ve deprem derken toplumun ruh sağlığı bozuldu. Uzmanlara göre Türkiye’de antidepresan kullanımı her yıl arttı. Konuya ilişkin Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç, Günışığı Gazetesinden Gülçin Turgut ve Pınar Çetin’e psikolojik travmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Toplumsal sorunların ruh sağlığı üzerinden etkisini anlatan Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç, “Orta ve ağır düzeyde ilaç kullanımı şart olmakla beraber hafif düzeylerde kişi terapi ve kendi kendine yardım kitapları ile bu süreci sağlıklı atlatabilmektedir.” dedi

MAJÖR DEPRESYON

Toplumsal depresyon salgın gibi hızla yayıldığını belirten Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç, “2010 ve öncesi yıllarda dünya da en fazla görülen hastalık kalp hastalıklarıyken günümüzde artık depresyon ilk sırada yer almaktadır. Geçmiş zamanlarda melankoli, kara safra olarak adlandırılan rahatsızlık bugün ki adıyla majör depresyon olarak adlandırılmaktadır.” dedi


"HAYATLARINDA BASKIN RUH HALİ"

Danışanların belirli testlerden geçtiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç; “Kliniğimizde en sık terapi uyguladığım seanslarım yoğun depresyonu olan danışanlar. Bize başvurdukları süreçte belli test ve ölçekler uygulanmakta ve sonrasında terapiler başlamaktadır. Yapılan terapide hayattan zevk alamadıklarını, karamsarlığın yüksek olduğunu, karar vermekte güçlük yaşadıklarını, yorgun ve halsiz olduklarını bundan dolayı bir işi kendilerini zorlayarak yaptıklarını ve bu yüzden işlerinin çoğunu ertelediklerini, beraberinde uyku ve iştahın bozulduğunu ya çok yediklerini ya da iştahın kesildiğini ya çok uyuduklarını yada sık sık uyandıklarını belirtmektedirler. Tüm bunlarla beraber yine zaman zaman suçluluk, pişmanlık, değersizlik ve yetersizlik duygularını yaşadıklarını belirtmektedir. Alınganlık bu süreçte ciddi şekilde etkilenir beraberinde çok düşünmek çok kafaya takmak bu sürecin handikaplarından biridir. Ne yaparsan yap yine zarara uğrayacaksın en iyisi hiçbir şey yapma düşüncesi artık aktif olarak hayatlarında baskın ruh hali olmuştur.” Şeklinde konuştu.

"DEPRESYONUN AŞAMALARI"

Depresyonun üç aşaması olduğunu dile getiren, Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç; “Depresyonun aşamaları vardır hafif-orta-ağır. Orta ve ağır düzeyde ilaç kullanımı şart olmakla beraber hafif düzeylerde kişi terapi ve kendi kendine yardım kitapları ile bu süreci sağlıklı atlatabilmektedir. Terapide kişiye süreci sağlıklı şekilde atlatması için baş etme yöntemleri kazandırılmaktadır.”dedi

"TOPLUMUN BELLİ KISMI DEPRESİF OLARAK ÇÖKÜNTÜ YAŞADI"

Depresyonun hayatımızın içine girme nedenlerini anlatan Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç; “Peki ne oldu da bu kadar çok depresyon hayatımızın içine girdi. Kesinlikle yaşamsal olaylar ve bizim bu olayları yorumlama şeklimiz ve beraberinde genetik yatkınlık süreci yönetmektedir. Elazığ açısından baktığımızda 2020 yılında yaşanan deprem, daha sonra koronadan dolayı eve kapanmalar, yine bununla beraber ekonomik zorlanmalar, işsizlik, tekrar Kahramanmaraş depremi ve şehirleşme bugünkü depresyonun besleyen en başlıca sebeplerdir. Şunu düşünebiliriz hepimiz bu süreci yaşadık fakat toplumun belli kısmı depresif olarak çöküntü yaşadı diye işte tam da burada işin içine genetik yatkınlık ve olaylara bakış açısı süreci giriyor. Bediüzzaman Said Nursi der ki : "Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır. Depresyonda kişi bu bakış açısını kaybeder daha çok olaylara karşı olumsuz bakış açısı kazanır, kendisini çevresini dünyayı olumsuz yorumlamaya başlar. Bu durumda hayatının mayasını kaçırır. ” Şeklinde konuştu.


"HAYAT DÜSTURUMUZ HAREKET OLMALI"


Depresyonun nasıl önleneceğine değinen Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç; “Hayat düsturumuz hareket olmalı, hareket eşittir yaşamın berekettir. Bizler sadece işimize odaklanırsak, derslere yoğunlaşırsak, ev işlerinde kaybolursak bir süre sonra yoğun düşünceler ile kendini gösterebilir. O yüzden ne yapıyor olursak olalım yaşamımızda hareket olması lazım, hareketten kastımız: yürüyüş, spor, seyahat, sosyallik, hobi, arkadaş buluşmaları vs… emin olun ki çok doğal ve faydalı bir reçete. Özellikle yürüyüş... “ dedi


"ÖNCELİĞİMİZ KENDİMİZ OLMALIYIZ"


Uzman Klinik Psikolog İrem Aydın Güleç; açıklamasının devamında, “Dönüp baktığımızda hayır demekle ilgili ciddi sorunlar yaşanıldığı beraberinde kendimizi ifade etmekte zorlanmalar yaşandığını çok sık tanık olur oldum. Başkasının hakkına girmeyeyim derken kendi hakkımıza girip sınır ihlallerine izin verildiği bir yaşam standardında yaşıyoruz. Hayata bakış açımızda önceliğimiz kendimiz olmalıyız, uçaklarda bilirsiniz önce kendi maskenizi daha sonra çocuğunuzun maskesini takın diye bir talimat duyarsınız hayat içinde aynı şey geçerlidir. Önce biz iyi olacağız ki çevremizde ki insanlara da yetebilelim. Bir bilgenin mezar yazıtı geldi alkıma bilge şöyle diyor: "Genç ve hür iken, düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek istedim. Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak, sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle, sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu da kabul ettiremedim. Şimdi ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim. Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla memeketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir, belki dünyayı bile değiştirebilirdim. Değişimdeki en önemli şey başkasının değişmesini beklemek değil sadece kendi değişimimizden sorumlu olmak, böylece beklenti durumundan uzaklaşıp hayatımıza renk katmaktır. " ifadelerini kullandı.

31 Oca 2024 - 13:39 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Harputlu23 - Belediyeye söyleyin içme sularına antidepresan katsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 19:44