Alan: Elazığ’ında 10 İl Kapsamına Alınmasını İstiyoruz

Elazığ Ticaret ve Odası Başkanı İdris Alan, “Elazığ’ın Deprem Yaşayan 10 İlimize Tanınan Ayrıcalıklardan İstifade Ettirilmesini İstiyoruz” dedi

"Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı Buluşmaları" kapsamında ilimize gelerek iş dünyası, Oda başkanları ve STK’larla buluşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, iş dünyasının sorunlarını dinledi.

 Alan: Elazığ’ında 10 İl Kapsamına Alınmasını İstiyoruz


Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Valisi Ömer Toraman, Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Ticaret ve Odası Başkanı İdris Alan, Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Ak Parti Elazığ İl Koordinatörü ve MKYK üyesi Mahmut Eminmollaoğlu, Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, SGK Başkan Yardımcısı İsmail Ertüzün, İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş, ilimizde faaliyet gösteren Oda ve STK Başkanları, iş dünyasının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 Alan: Elazığ’ında 10 İl Kapsamına Alınmasını İstiyoruz


BAŞKAN ALAN: “TYP SAYISINI 500’DEN 750’YE ÇIKARTAN BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”


İlimizde İŞKUR aracılığı ile kamu ve özel kurumlarımızda istihdam edilen TYP’li sayısının kendi talepleri sonucu 500’den 750’ye çıkardıkları için Bakan Işıkhan’a teşekkür eden Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı İdris Alan, bu kararla ilimizde ek 250 istihdamın daha sağlandığı dile getirdi.

 Alan: Elazığ’ında 10 İl Kapsamına Alınmasını İstiyoruz

BAŞKAN ALAN: “TÜRKİYE YÜZYILI HEDEFLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın iş dünyasının sorun ve taleplerini almak amaçlı Elazığ’a teşriflerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Bakanlığın çalışmalarınızı yakından takip ettiklerini, ülkemize, çalışma ve iş hayatına önemli hizmetlerinizi takdir etiklerini dile getirdi.

 Alan: Elazığ’ında 10 İl Kapsamına Alınmasını İstiyoruz


Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşmak ve her alanda kalkınmış bir Türkiye oluşturmak amacıyla sıklıkla vurguladığı; “istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyümek” ilkesi gereği kendilerinin de Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak çalışmalarını kararlılıkla yürüttüklerini ifade eden Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan konuşmasında şu görüşlere yer verdi:


“Bu amaca ulaşmak amacıyla; bugün bu salonda bulunan kamu ve özel kurumları ve şehrimizin tüm dinamikleriyle ortak eylem projelerimiz kapsamında hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere ortak akılla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.


Bu açıdan; yatırım imkânlarının iyileştirilmesi, geliştirilmesi, ticaret ve sanayi erbabının sorunlarının çözümü noktasında gerçekleştirilen bu toplantımızı çok anlamlı, değerli ve önemli görüyoruz.


2017 yılından itibaren 6. Teşvik bölgesi kapsamına alınmasıyla birlikte ilimizde ciddi bir yatırım seferberliği başlatıldı. Bununla birlikte üretim ve istihdamda ciddi bir artış yakalandı.”

ALAN: “10 DEPREM İLİNDEKİ AVANTAJLARDAN ELAZIĞ’IN DA İSTİFADE ETMESİNİ BEKLİYORUZ”


Aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 11 ilimizde yaşanan deprem sonrası bu illerimizin ekonomilerini yeniden ayağa kaldırmak amacıyla değişik bakanlıkların yatırımcılarımıza yönelik destek, kredi ve hibeleri yanında İşbaşı Eğitim programlarının ilimize can suyu olduğuna dikkat çeken Başkan Alan; “Bunun yanında 20 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya illeri ile e Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 31/12/2024 tarihine kadar uygulanacak kurs ve programlarda katılımcıların en az yüzde otuzunun istihdam edileceğinin taahhüt edilmesi, yine Adana, Diyarbakır, Gaziantep Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde 31/12/2024 tarihine kadar uygulanacak kurs ve programlarda katılımcıların en az yüzde kırkının istihdam edilmesi uygulaması çok yerinde bir karar olmuş ancak Elazığ bu kapsama dâhil edilmemiştir.
Bu uygulamanın depremden etkilenen 10 ilde uygulanıp aynı depremden etkileyen Elazığ’ı kapsamaması, deprem sonrası mağduriyetlerin giderilmesinde ilimiz açısından menfi bir durum oluşturmuştur. Siz Saygıdeğer Bakanımızdan Elazığ’ın da bu kapsam içinde alınmasını talep etmekteyiz. Yine 10 il için 06.02.2023 tarihinden önce ya da bu tarihten sonra kurs ve eğitim programları yasaklı duruma düşen işletmelerin, mali yaptırımlar saklı kalmak şartıyla yasaklılık hükümlerinin 2025 yılı sonuna kadar ertelenmesi uygulaması da 10 ilimizde memnuniyetle karşılanmış ancak Elazığ bu uygulamadan da faydalanma imkânına ulaşamamıştır.” Dedi.

20 Şub 2024 - 15:00 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.