Verilen Sözler Lafta Kalmasın!

Vergi Haftası olması münasebetiyle açıklama yapan Büro Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı Zülküf Şimşek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunarak, taleplerinin hayata geçirilmesini istediklerini belirtti.

Verilen sözlerin lafta kalmaması gerektiğine vurgu yapan Büro Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı Zülküf Şimşek, kamu görevlilerinin mağduriyet yaşadıklarını ve yüzlerinin gülmediğini söyleyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“KAMU GÖREVLİLERİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR”

“Devletimizin temel geliri vergi, bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından toplanmaktadır. Devletin yüzünü güldüren vatandaşın, Devlet hizmeti ile buluşmasını sağlayan verginin toplanmasında görev alan Kamu Görevlileri ise birçok mağduriyet yaşamakta, yüzleri bir türlü gülmemektedir. Her yıl Vergi Haftasında ve ziyaretlerimizde dile getirdiğimiz sorunları, bir kez daha dile getiriyor, sorunların çözümüne yönelik verilen sözlerin lafta kalmaması beklentimizi ifade ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'ten bu taleplerimizin hayata geçirilmesini istiyoruz. Değişik platform ve ziyaretlerimizde dile getirdiğimiz ve çözüm beklediğimiz sorunlarımızı bir kez daha paylaşıyoruz” dedi.


“MALİ HİZMETLER SINIFI OLUŞTURULMALI”

Şimşek; “Maliye Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti'nin hatta Osmanlı Devleti'nin en köklü kurumsal geçmişe ve kurumsal hafızaya sahip kurumudur” diyerek şunları kaydetti: “Devletlerin devamlılığı ve geleceğe taşınmasında mali kayıt ve hizmetlerin önemi büyüktür. Maliye teşkilatı bir bakıma Devlet Aklı ve arşivini de barındırmaktadır. Bu sebeple Maliye Teşkilatı bu sorumluluğun üstesinden gelecek Türkiye Yüzyılı hedefine ülkemizi taşıyacak nitelikte çalışan yapısına kavuşturulmalıdır. Bunun için de mevcut tüm sorunlardan arındırılmış yeni ve her alanda çok güçlü bir Kamu Mali Yönetim Sisteminin teşkil edilmesi gerekmektedir. Kurgulanacak yeni sistem Mali Hizmetler Sınıfını da içine alacak şekilde top yekün sorunların çözüldüğü yepyeni bir kamu maliyesinin düzenlenmesi olmalıdır.

“BAKANLIK TAŞRA TEŞKİLATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI VE BAŞ UZMANLIK”

Yıl esasına dayanarak uzman personelin ihdas edilecek başuzmanlık kadrosu ile onure edilerek özlük hakları merkez kariyer meslekler ile eşitlenmesi sağlanmalıdır.

“KARİYER UZMANLARIN ÖZLÜK HAKLARININ DENKLEŞTİRİLMESİ”

Hazine ve Maliye Bakanlığı emrinde benzeri görevleri yapan kariyer uzmanlarından Devlet Gelir Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı arasındaki maaş farkı iyice açılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki Kariyer Uzmanları arasında ücrette adaletin sağlanması için bu grupta yer alan uzmanların gösterge, ek gösterge ve yan ödeme puanları denk hale getirilmelidir.

“KARİYER UZMANI PERSONELİN GÖREV TANIMI YENİDEN YAPILMALI”

Kariyer Uzmanı istihdam eden Kurumumuzun uzman personel görev tanımının tereddütte yer vermeyecek şekilde yeniden yapılmalı ve bu tanımın yapılmamış olmasından kaynaklanan sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

“YENİ PERSONEL İSTİHDAMI”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde ve taşra teşkilatlarında eksik olan Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Şoför, Veznedar, Büro Memuru ve Hizmetli Kadroları ile Vergi Dairesi Başkanlığı İl Defterdarlığı, Gelir Uzman Yardımcılığı ve Defterdar Uzman Yardımcılığı kadrolarına açıktan personel alınmalıdır.

“FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ÖDENMELİ”


Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın iş yoğunluğu diğerlerine göre daha fazla olan birimlerde görev yapan kurum personeline merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirlenen saat ücretinin büyük şehirlerde 12 katı, diğerlerinde 10 katı tutarında saat başına fazla çalışma ücreti ödenmelidir. Fazla çalışmanın akşam 20.00 ile sabah 06.00 arasında yapılması halinde ise fazla çalışma ücreti % 50 arttırılmalı, hafta sonu ve resmi tatiller ile Milli ve Dini Bayramlarda yapılması halinde % 100 artırımlı ödenmeli ve ücretlerden gelir vergisi kesintisi yapılmamalıdır.

“SERVİS HİZMETİ YAYGINLAŞTIRILMALI”

Başkanlık Merkez Birimlerinde sağlanan ulaşım yardımının ulaşımda zorluk yaşanan taşradaki diğer personeller için de sağlanmasına yönelik çalışma yapılması servis hizmeti sağlanması ve bu durumun mümkün olmaması halinde ise personele ücretsiz toplu taşıma kartı verilmesi gerekmekte olup, kamu kartlarının kullanımında saat sınırlandırılması kaldırılması gerekmektedir.

“KİRA YARDIMI YAPILMALI”

Kamu Konutlarının satışı sonrasında özellikle yer değiştirmeye tabi personelin özlüklerinin korunmasını teminen kira yardımı yapılması veya yeniden Kamu Konutu tahsis edilmesine ilişkin gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

“DENETİM TAZMİNATI ARTTIRILMALI, MALİ HİZMETLER TAZMİNATI VERİLMELİDİR. DİĞER TALEPLERİMİZ”

Vergi Haftasının isminin Maliye Haftası olarak değiştirilmesi ve Maliye Haftası sebebiyle çalışanlara birer maaş ikramiye verilmesi, Defterdarlık Uzmanlığı ve Gelir Uzmanlığından hazine ve Maliye Uzmanlığına geçiş hakkı verilmesi, Gelir uzmanlarına ve Müdür Yardımcılarına sınırlı inceleme yetkisi verilmesine ilişkin çalışma yapılması, Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında dış görevlerde görevlendirilen ( Yoklama Memuru, İcra Memuru, Tahsildar, Dağıtıcı, Şoför) unvanlar ile bu görevleri ifa etmek için görevlendirilen personelin yemek giderlerinin kurumca tedarik edilmesi için gerekli çalışma yapılmalıdır” diye konuştu.

27 Şub 2024 - 22:46 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.