VEON’la Elazığ Avrupa’da, Avrupa da Elazığ’da Olacak

Merkezi Den Haag’da olan Hollanda Elazığlı İşverenler Derneği (VEON) kuruluş çalışmalarını yaptığı yönetim kurulu toplantısıyla geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurmuştu.

VEON geçtiğimiz günlerde tanıtım ve kaynaşma resepsiyonu düzenledi. Den Haag’taki tarihi Kasteel de Wittenburg adlı sarayda düzenlenen resepsiyona T.C. Amsterdam Başkonsolosu M. Burak Ersoy, T.C. Rotterdam Muavin Konsolosu Bilal Köse, HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, THY Amsterdam Müdürü Şerafettin Ekici, TNOP Başkanı Ramazan Kaya, iş insanları, STK temsilcileri ile VEON yönetimi katıldı.

VEON’la Elazığ Avrupa’da, Avrupa da Elazığ’da Olacak


*VEON’UN MİSYONU


Mustafa Özcan’ın hazırladığı, Lely Karnaz’ın sunduğu programda Hollanda Elazığlı İşverenler Derneği (VEON) Başkanı Ümit AKBULUT VEON’un misyon ve vizyonundan bahsederek; “Elazığ Hollanda İş Adamları Derneği (VEON) Elazığ kökenli iş insanlarının Hollanda'daki iş faaliyetlerini desteklemeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Dernek, üyelerine Hollanda iş dünyasında etkili bir ağ oluşturma fırsatı sunarak karşılıklı iş birliğini teşvik eder, bilgi ve deneyim paylaşımını destekler ve üyelerinin işlerinin kurumsallaşmasına katkıda bulunur. VEON, Elazığlı iş insanlarının Hollanda'daki işlerinde başarılı olmalarını desteklerken Hollanda'da iş yapan Elazığlı iş insanlarının öncelikli hedefidir.

VEON’la Elazığ Avrupa’da, Avrupa da Elazığ’da Olacak


* DEĞER YARATAN İŞ DÜNYASI LİDERLERİ YETİŞTİRMEYİ VİZYON EDİNMİŞ


“Dernek, üyelerinin uluslararası ticarette rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı olurken kültürel ve ticari ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunur. VEON; sürdürülebilir iş modellerinin geliştirilmesini teşvik eder, genç girişimcilere destek sağlar ve toplum için değer yaratan iş dünyası liderleri yetiştirmeyi vizyon edinir. Bu misyon ve vizyon doğrultusunda Elazığ Hollanda İş Adamları Derneği (VEON), Vereniging Elazığ Ondernemers Nederland, üyelerine değerli networking fırsatları sunmayı, iş dünyasında bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmeyi ve toplum için pozitif bir etki yaratmayı amaçlar.”

VEON’la Elazığ Avrupa’da, Avrupa da Elazığ’da Olacak


* EN ZAYIF OLDUĞUMUZ SEKTÖR TURİZM


Akbulut, Hollanda’da yaklaşık 28 bin civarında Elazığlı’nın olduğunu tahmin ettiklerini belirterek; “28 bin kişi yaklaşık 8 bin aile demektir. Bu 8 bin ailenin 3 bini işveren ve esnaftır. Bu 3 bin işverenin yıllık cirosu 1.9 milyar Eurodur ve 20 bin kişiye istihdam imkanı sağlamaktadır. İşveren hemşehrilerimizin faaliyet gösterdikleri sektörler başta tarım olmak üzere altyapı, evde bakım (zorg) market, gıda ve restoran diyebiliriz. Fakat son yıllarda enerji sektörüne de yatırımların yapıldığını ve işverenlerimizin ilgisini çektiğini görüyoruz. En zayıf olduğumuz sektör ise maalesef turizmdir. Amacımız birlik ve beraberlik içinde başta Türkiye olmak üzere ticaret hacmini artırmaktır. Amacımıza örnek olarak şunu vermek istiyorum: Türkiye’de tatlı su balıkçılığının önemli bir kısmı Elazığ’da yapılmasına rağmen bir balık yem fabrikasının ilimizde olmamasından dolayı balık yemi dışarıdan alınıyor. İşte VEON’un varlığı bu ve benzeri yatırım fırsatlarını takip etmektir.”


* HİÇBİR KURUM VE KURULUŞUN ŞUBESİ DEĞİLİZ


“Derneğimiz tamamen bağımsız bir dernek olup hiçbir kurum ve kuruluşun şubesi değildir. Alınan ve alınacak kararlar tamamen yönetim kurulumuzca alınır. Elazığ yurt dışına yılda ortalama 300 milyon dolarlık ürün satmaktadır. Ne hikmetse Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkeleri Elazığ’ın ürün sattığı ülkelerin ilk beşinde yok. Derneğimizin amacı ticaret hacmimizi artırmak, ülkemize ve memleketimize yatırımlar yapmak, yatırım yapacaklara da köprü vazifesi olmaktır. VEON’la Elazığ Avrupa’da, Avrupa da Elazığ’da olacaktır. Son olarak şunu söylemek istiyorum: İlk faaliyetimizi de yakın zamanda Elazığ’ın 11 ilçesinde Esnaf ve Sanatkârlar Odalarını ve Elazığ Sanayi ve Ticaret Odasına ziyaret gerçekleştirip bilgi ve tecrübe paylaşımını gerçekleştireceğiz inşallah. Bu vesileyle resepsiyonumuza katılımınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ERSOY; “HOLLANDA’DA TÜRKLERİN 60 YILDA NELER BAŞARDIĞININ HER GÜN BİR YENİSİNE TANIK OLUYORUZ”


T.C. Amsterdam Başkonsolosu M. Burak Ersoy da “Bu tür oluşumlar, birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Türk işçilerinin Hollanda’ya gelişinin bu yıl 60’ıncı yılı kutlanıyor. Hollanda’da Türklerin 60 yılda neler başardığının her gün bir yenisine tanık oluyoruz. VEON’un da kuruluş amaçlarına uygun başarılı işlere imza atacağına inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Amsterdam Başkonsolosluğu olarak bizler de elimizden geleni yapacağımıza ve üzerimize düşen bir vazife olduğunda da bunu yerine getireceğimize hazırız. Kapımız VEON’a her daim açıktır.” ifadelerini kullandı.


DEMİR: GÖREVE HAZIRIZ


Davetliler arasında bulunan ve kendisinin de Elazığ -Kebanlı olduğunu ifade eden, Hollanda’nın Amersfoort kentindeki Meander Eğitim Hastanesinde görevli olan ve 2021 yılının “En İyi Öğretim Üyesi” seçilen Doç. Dr. Ayşe Yasemin Demir ise VEON’dan kısa bir süre önce haberdar olduğunu söyledi. 28 yıl önce Türkiye’den geldiğini ifade eden Dr. Ayşe Yasemin Demir, VEON kurucularını tebrik etti. Bir doktor olarak kendisine verilecek görevi de yapmaya hazır olduğunu söyledi.

VEON YÖNETİM KURULU


Başkan: Ümit Akbulut
Başkan Yardımcıları: Zülküf Yılmaz, Özcan Gül
Muhasip: Mehmet Ülgen
Yönetim Kurulu Üyeleri: Hüseyin Kaynak, Enver Apaydın, Ahmet Batuk, Emin Çeşim, Fatih Bingöl
Danışma Kurulu: Resul Özdemir, Zülküf Bildirici
Denetleme Kurulu: Salih Arslan, Kasım Akbulut
Konuşmaların ve ikramların ardından tarihi şatonun merdivenlerinde günün anısına toplu fotoğraf çektirilerek tanıtım ve kaynaşma resepsiyonu sonlandırıldı.

06 Mar 2024 - 16:34 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.