Bağ-Kur Caddesi Esnafı Mağdur! Devleti Kandırıyorlar!

Bağ-Kur Caddesi 505.Sokak’ta bir binanın altında bulunan 16 Esnaf ellerinde mahkeme kararı olmasına rağmen, 3 apartman sakinin devletin imkânlarından faydalanabilmek amacıyla evlerini ağır hasar göstererek devleti kandırdıklarını söylediler…

Bağ-Kur Caddesi Esnafı Mağdur! Devleti Kandırıyorlar!
Bağ-Kur Caddesi Esnafı Mağdur! Devleti Kandırıyorlar!
+6
Haber albümü için resme tıklayın

24 Ocak Sivrice ve 6 Şubat K.Maraş Merkezli depremlerden sonra Gaziantep’ten gelen heyetin raporu doğrultusunda hafif hasar verilen binada oturan 3 ev sahibinin kararı tanımayarak evlerinin pencerelerini söktüğünü ağır hasar gibi gösterdiklerini söyleyen esnaflar, bu tutumlarından dolayı müşteri kaybettiklerini ve mağdur olduklarını ifade ettiler…

Bağ-Kur Caddesi Esnafı Mağdur! Devleti Kandırıyorlar!

24 Ocak 2020 Sivrice ve 6 Şubat Maraş depremlerinde yıkım yaşanan illerden biri olan Elazığ'daki Bağ-Kur Caddesin 505. No’lu Sokak’ta bir binanın 3-5 sakini hafif hasarlı mahkeme kararına rağmen evlerini ağır hasarlı göstermeleri binanın altında bulunan 16 esnafı mağdur etti.

Günışığı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Özgür Yıldırım’a mağduriyetlerini dile getiren esnaflar ilin mülki amirlerine seslenerek ellerinde kapı gibi mahkeme kararı olmasına rağmen 2-3 kişinin sırf devletin verdiği imkanlardan yararlanmak adına mağdur edildiklerini ve binanın görüntüsü nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini belirttiler.

ERDOĞAN; “İŞ YAPAMAZ HALE GELDİK”

Esnaf Celal Erdoğan “Ağır hasar olmayan bir bina, ama bir iki tane ev sahibi sırf devletin imkanlarından faydalanama adına pencerelerini sökmüşler. Yani bu görüntüyü gören müşteri dükkana uğramıyor.”diyerek Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları başta olmak üzere ilin mülki amirlerine seslenerek mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde bulundu.

BU GÖRÜNTÜYÜ GÖREN MÜŞTERİ DÜKKANA UĞRAMIYOR.”

Hafif hasarlı binayı ağır hasarlı olarak göstererek işlerine sekte vurulduğuna dikkat çeken Celal Erdoğan; “Ben 30 yıldır burada esnafız. Binanın hali ortada. Ağır hasar yok binamızda. Mahkeme kararımız var. Hasarlı olmayan binayı ağır hasara döndürmüşler. Bu yaptıklarıyla bizim işlerimize sekte vuruyorlar. Ekmek paramızla oynuyorlar. 16 tane esnaf var burada hepimiz mağduruz. Çok kötü bir görüntü. Görüntü kirliliği. Burada bu kadar esnaf var. Ağır hasar olmayan bir bina, ama bir iki tane ev sahibi sırf devletin imkanlarından faydalanama adına pencerelerini sökmüşler. Yani bu görüntüyü gören müşteri dükkana uğramıyor.”

GÜNIŞIĞI ARACILIĞIYLA MÜLKİ AMİRLERİNE SESLENDİ: BİZİM SESİMİZİ DUYSUNLAR

“Ben Günışığı Gazetesi aracılığıyla Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Milletvekillerimize sesleniyorum. Biz mağduruz. Bizim sesimizi duysunlar. Sayın Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Sayın Gürsel Erol. Zaten bize çık meri gelirse bizde çıkarız. Biz canımızı sokakta bulmamışız. Ama elimizde mahkeme kararı var. Hafif hasar verilmiş. Bir binan ağır hasar olmayıp ta, sökmenin bu hale getirmenin ne amacı var. Buna bir çare bulunması lazım. Hakim karar vermiş, sağlam raporumuz var elimizde. Kolonlarda bir şey yok. Sırf devleti kandırmak için böyle bir yol izliyorlar. Dış görünüşüne bakara bir binayı yıkmanın anlamı yok. Bu kararı biz almamışız, Heyet kararı var elimizde. Derdimiz bir derman istiyoruz. Eğer gerçekten ağır hasar varsa hepimiz çıkalım. Sırf devletten bir kira yardımı almak için, konut sahibi olmak için, yazıklar olsun başka bir şey demiyorum. 2-3 kişi menfaati için burada kaç kişi mağdur. Yani bu 2-3 kişi binada oturanları da korkutuyorlar.”diye konuştu. 

FEHMİ GÜÇLÜ: BURAYI HARABEYE ÇEVİREREK BİZİ MAĞDUR ETMEK İSTİYORLAR.

“Müşteriler benim dükkânıma korkarak geliyorlar. Ağır hasarlık bir durum olsa biz hepimiz çıkarız zaten. Toki’den ev alayım diye bu kadar esnafı mağdur edemezsin.” diyen Esnaf Fehmi Güçlü ise; “ “Devletin zaten sunduğu imkânlar zaten bunları bu hale getiriyor. Hem ev alıyor, hem arsa payını alıyor. Adam niye bunu yapmasın? Ağır hasar verseler zaten bizimde çoluk çocuğumuz var. Biz burada kalacak değiliz bizde çıkacağız. Sırf burayı harabeye çevirerek bizi mağdur etmek istiyorlar. Bizi de çıkmaya zorluyorlar akıllarınca. Zaten bu görüntüyür görenler binanın altından kaçıp karşıya geçiyorlar. Ekmeğimizle oynuyorlar. İki-3 gündür büyük müşteri kaybımız var. Allah aşkı için ne olur siyasilerimiz, valimiz, belediye başkanımız bu konuya bir el atsınlar. Biz mağduruz.

HASAN ERGÖREN: AMAÇLARI ESNAFA ZARAR VERMEK, ESNAFI BEZDİRMEK BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.

Esnaf Hasan Ergören ise ellerinde mahkeme kararı olmasına rağmen hafif hasarlı binayı ağır hasara çevirmelerine anlam veremediklerini belirterek; “Zaten millette bir deprem korkusu var. Bu durum bize zarar veriyor. Ağır hasar değil bu bina hafif hasar. Bizimle baş edemedikleri için, yani baş edemedikleri dediğimiz mahkeme kararımız var elimizde onaylandı. Onlarda bunu yediremeyince böyle bir yola başvurdular. Amaçları esnafa zarar vermek, esnafı bezdirmek başka bir şey değil.

REMZİ BENLİ: ANTEP’TEN HEYET GELDİ

Gelip bakmadan knotrol etmeden binaya ağır hasar vermelerine rağmen itiraz ettiklerini ve Gaziantep’ten gelen heyetin binaya hafif hasar raporu verdiğini aktaran bir başka esnaf Remzi Benli ise; “24 Ocak depreminde geldiler hafif hasar verdiler. İl Özel İdare de çalışan bir babayiğit var. Gelip bakmadan kontrol etmeden iki tane mühendis ağır hasar verdiler. Bizde esnaflar olarak mahkemeye verdik. Bize Antep’ten heyet yolladılar. Bu heyet hafif hasar verdi. Mahkemede hafif hasar verdi. İşte bu iki ev bu mahkeme kararına uymadan, bizi yıldırmak adına evlerinin camlarını, kombilerini söktürdüler.”

MEHMET AKARSU: MAHKEME KARARI OLMADAN NASIL BÖYLE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YAPIYORLAR

“Mahkemesi devam eden bir yer için nasıl devlet bunlara ev veriyor. Bir şekilde evini ağır hasara çevirmiş ondan sonra doğru Çevre Şehirciliğe giderek devletin imkanlarından faydalanıyor.”diyen Mehmet Akarsu da; “Ben anlamış değilim mahkemesi devam eden bir konuda nasıl hak sahibi oldular anlamış değiliz. Mahkeme kararı olmadan nasıl böyle görüntü kirliliği yapıyorlar. Kendi imkanlarıyla evlerini söküyorlar.”

EMRAH YILMAZ: AĞIR HASAR OLMAYAN DÜKKANLARIMIZI NEREYE BIRAKIP GİDELİM.

Boşatılan dairelere yarın öbür gün madde bağımlılarının girip ateşe vermeyeceğinin garantisini veremeyecekleri gibi, binayı gören müşterilerin yollarını değiştirdiğini kaydeden Emrah Yılmaz ise; “Ağır hasara çevirmelerinin sebebi, şuan ellerindeki kazançları. Kira yardımı, konut hak sahipliği, taşınma yardımı iptal olmasın diye buraları usulsüz şekilde söküm yapıyorlar. Binayı harabe hale getirip ağır hasar göstermek istiyorlar. Örnek veriyorum yarın benim müşterimin kafasına buradan bir şey düşse bunun altından kim kalkabilecek? Bunun sorumlusu kim? Ağır hasar olmayan dükkanlarımızı nereye bırakıp gidelim.  3 Tane deprem gördü bu bina üçünde de hafif hasar raporu aldı. Biz yetkililerimizden şunu rica ediyoruz.

YARIN BİR GÜN BURAYA TİNERCİLER, MADDE BAĞIMLILARI GİRECEK. İÇERİDE ATEŞ YAKARLAR.

“Biz çok mağduruz. İşlerimiz çok kötü. Harabe halde bırakmışlar. Yarın bir gün buraya tinerciler, madde bağımlıları girecek. İçeride ateş yakarlar. Allah korusun dükkanlarımız kül olur. Suları açık bırakmışlar. Allah’tan erken fark ettik. Yoksa işyerlerimizi su basacaktı. Hep malzeme dolu, maddi zararımız çok olurdu.”

08 Mar 2024 - 13:44 - Gündem

Mahreç  Günışığı Gazetesi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.