D Vitaminin Diyabet Hastalarında Önemi!

D vitamini takviyesi tip 1 diyabet hastalarında beta hücrelerini koruyor. Bu kronik hastalık hakkında bilinmeyenleri www.gunisigigazetesi.net sizler için araştırd

Yeni çalışmada araştırmacılar, bir D vitamini formu olan yüksek doz ergokalsiferolün, insülin üreten beta hücrelerinin işlevini koruyarak tip 1 diyabet (T1D) tanısı yeni konmuş hastalarda remisyon süresini önemli ölçüde uzatabileceğini keşfettiler. Bu bulgu, remisyon fazının uzatılması uzun vadeli glisemik kontrolün iyileşmesine ve ilişkili komplikasyonların azalmasına yol açabileceğinden, bu kronik durumla mücadele eden bireyler için bir umut ışığı sunabilir.


ÇALIŞMA NASIL YAPILDI?


İnsülin üretimi için çok önemli olan beta hücreleri, T1D teşhisi sırasında işlevlerinin yaklaşık %30-%50'sini korur. Teşhisten sonra aylar hatta yıllar boyunca insülin üretmeye devam edebilirler.


Çalışma, hastalığın başlangıcından itibaren bu hücrelerin canlılığını korumaya odaklandı. Randomize bir klinik çalışmanın ikincil bir post hoc analizi olarak yürütülen araştırmaya, yakın zamanda T1D teşhisi konmuş 36 genç birey (10-21 yaş arası) dâhil edildi. Bu katılımcılar rastgele olarak yüksek doz D vitamini (50.000 uluslararası ünite) ya da plasebo almak üzere atandı. Tedavi ilk 2 ay boyunca haftalık olarak ve sonraki 10 ay boyunca iki haftada bir uygulandı.


D vitamini takviyesinin etkinliğini değerlendirmek için, çalışma boyunca çeşitli aşamalarda karışık öğün tolerans testleri yapıldı ve beta hücre fonksiyonu ve insülin üretiminin göstergeleri olan C-peptid ve glikoz seviyelerini ölçmek için kan örnekleri toplandı.


TEMEL BULGULAR VE ÇIKARIMLAR


Çalışmanın bulguları umut vericiydi ve D vitamini takviyesi alanlar arasında beta hücrelerinin insülin salgılama kapasitesinde önemli bir iyileşme olduğunu ortaya koydu. Bu durum, plasebo grubuna kıyasla ortalama açlık proinsülin / C-peptid oranındaki düşüşle kanıtlandı. Ayrıca, C-peptid eğrisi altında kalan alandaki değişim yüzdesinin başlangıçtan itibaren azalması D Vitamini grubunda belirgin şekilde daha yavaş oldu, bu da C-peptid kaybında daha uzun süreli bir gecikmeye işaret ediyordu.


UZUN VADELİ KOMPLİKASYONLARI AZALTABİLİR


Çalışmanın başyazarı ve New York'taki Cohen Çocuk Tıp Merkezi, Pediatri Bölümü, Northwell Health Endokrinoloji Bölümü'nde araştırmacı olan Dr. Benjamin Udoka Nwosu, bulgularla ilgili iyimserliğini dile getirdi.


"D vitamininin pankreasın beta hücrelerini koruyabileceğini ve bu hastalarda iyi ve işlevsel insülinin doğal üretimini artırabileceğini bilmek heyecan verici. Bu da tip 1 diyabetin balayı evresini uzatır ve bu hastalığın uzun vadeli komplikasyonlarının azalmasına yol açar" dedi.


JAMA Network Open'da çevrimiçi olarak yayımlanan bu çalışma, tip 1 diyabet yönetiminde D vitamini takviyesinin potansiyel faydalarına ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda bu basit besinin hastalıkla yaşayanların yaşam kalitesini nasıl önemli ölçüde etkileyebileceğine dair araştırmalar için yeni yollar açıyor.

13 Mar 2024 - 14:04 - Sağlık

Mahreç  Hülya Taş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.