Yasemin Açık’a Önemli Görev!

FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, federasyonun bağlı olduğu Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) yeni yönetiminde önemli görevler üstlendi.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Açık aynı zamanda TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu (İDK) Başkanlığını da yürütecek. Prof. Dr. Açık, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması, KOBİ’lerimizin rekabetçiliği ve kadınların çok yönlü güçlendirilmesi için çalışacağız” dedi.

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerini kapsayan Fırat Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (FIRATSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, federasyonun bağlı olduğu, Türkiye’nin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) yeni döneminde iki önemli görev üstlendi. 9 Mart’ta gerçekleşen TÜRKONFED Olağan Genel Kurulu’nda bir kez daha yönetime seçilen Prof. Dr. Açık, yeni yönetim kurulunun kendi arasında yaptığı görev dağılımında ise TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu (İDK) Başkanı olarak seçildi. TÜRKONFED İDK, çatısı altındaki 53 kadın derneği ile Türk iş dünyasındaki en kapsayıcı kadın örgütlenmesini oluşturuyor.
KOBİ’LERDEN EĞİTİME YENİ DÖNEM VİZYONU
Çatısı altında 31 federasyon ve ulusal-uluslararası 363 üye dernek üzerinden yaklaşık 100 bin şirket yer alan TÜRKONFED’in yeni dönem vizyonu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Açık, “TÜRKONFED olarak bu dönemde bölgelerarası gelişmişlik farkının azaltılması, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması, KOBİ’lerimizin rekabetçiliği, yeşil ve dijital dönüşüm süreçlerinin hızlanması, kentlerimizin depreme hazırlanması için çalışacağız. Öte yandan özellikle Anadolu’daki iş insanlarımızın ciddi bir insan kaynağı sıkıntısı yaşadığını görüyoruz. Bu sorunun başlıca kaynağı ise eğitim. Bu nedenle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki ana odaklarımızdan biri eğitim olacak. TÜRKONFED İDK olarak da çatımız altındaki derneklerle birlikte kadınların çok yönlü güçlendirilmesi ve iş dünyasından siyasete her alanda cinsiyet eşitsizliklerinin giderilmesi için yeni projeler geliştirmeye, bu alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanımız Süleyman Sönmez ve yeni yönetimimizi kutluyor, şahsıma olan destek ve teveccühleri için teşekkür ediyorum” dedi.
BU GÖREVLERİ İKİNCİ KEZ ÜSTLENİYOR
Prof. Dr. Yasemin Açık, 2015-2018 döneminde de TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İDK Başkanı olarak ulusal ve uluslararası düzeyde önemli etkinliklere imza atmıştı. Açık, 2016 yılında Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü Zirvesi, 2017 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kadının Rolü Zirvesi gibi iki önemli uluslararası zirvenin, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenmesini sağladı. 2018 yılında ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında New York’ta gerçekleştirilen BM Kadın Komisyonu ve WEPs toplantılarına katıldı. TÜRKONFED İDK Başkanı olarak, Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi projesinin Anadolu’nun farklı illerinde gerçekleşmesine aracılık eden Açık’ın döneminde iki adet kadın politikaları ve iş dünyasında kadın raporu hazırlandı. Bu raporlardaki politika önerileri 11. Kalkınma Planı’nda da yer aldı. Prof. Dr. Açık, 2015-2018 döneminin ardından da TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına aralıksız devam etti.

04 Nis 2024 - 12:07 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.