Ekosistem Nedir?

Ekosistem belirli bir çevre içerisinde yaşayan hayvan, bitki ve insan gibi canlı gruplarının etkileşime girdikleri alan olarak tanımlanabilmektedir.

Örnek olarak ormanlar içerisinde yaşayan yüzlerde hatta binlerce canlının etkileşim içerisinde yaşadığı kocaman bir ekosistemdir. Bu ekosistemin içerisinde bitkiler, hayvanlar, gözle görülemeyen canlı organizmalar ve güneş, su gibi çeşitli etkenler bir aradadır.

Ekosistemlerin içerisinde iki farklı alan bulunur:

  1. Biyotik alanlar: Hayvanlar, bitkiler, görülemeyen diğer organizmalar, insanlar
  2. Abiyotik alanlar: Dağlar, kayalar, kumlar, sıcaklık, nem, yağmurlar, kar…
Ekosistem Nedir?
ekosistem

Ekosistemin Özellikleri Nelerdir?

  • Ekosistem içerisinde yer alan biyotik ve abiyotik faktörlerin her biri birbirine doğrudan ya da dolaylı olarak bağlıdır. Örneğin bir bölgenin iklimi o bölgenin bitki örtüsünü doğrudan etkileyecektir. İklime uygun olarak yetişe bitkiler ise o bölgedeki hayvan topluluklarını dolaylı bir şekilde etkileyecek ve beslenme konusunu gündeme getirecektir.
  • Ekosistemler çok büyük ya da küçük olabilir. Her bölgenin kendine ait bir ekosistemi vardır. Örneğin bir orman ekosistemi oldukça büyükken göl ya da nehir gibi su ekosistemleri ormanlara göre daha ufak bir ekosistem olarak karşımıza çıkar.
  • Ekosistemler biyom adı verilen daha büyük oluşumlara bağlıdır. Buna göre dünya üzerinde birbirine bağlı yüzlerce hatta binlerce ekosistem bulunur. Ekosistemler ise kara, deniz ve hava olmak üzere çeşitli biyomlar içerisinde yer alan parçalardır.
  • Her canlının yaşadığı bölgeye göre içerisinde yer aldığı ya da oluşturduğu bir ekosistem bulunur. Örneğin çölde bulunan hurma bahçeleri sıcak ve kurak havanın etkisi ile oluşur. Ayrıca çöl hayvanları da sıcak ve kurak hava şartlarına dayanıklı olan canlılardan oluşacaktır.

Ekosistem Nasıl Çalışır?

Ekosistem içerisinde bulunan bütün canlılar ve cansız varlıklar birbiri ile etkileşim içerisindedir. Büyük bir denge ve düzen içerisinde işleyen ekosistemler sürekli bir döngü halinde işlerler. Örneğin, otçul canlılar bitkileri yiyerek beslenirler. Yediklerini ise dışkı olarak toprağa bırakırlar. Toprak ise dışkıyı yeniden alarak ayrıştırır ve yeniden bitkilerin üretiminde kullanır.

Ekosistem Nedir?
ekosistem ne demek

Ekosistemler bir anda gelişen olaylar bütünü değildir. Sistem içerisinde gelişen her olay yavaş yavaş meydana gelir ve her olay sebep sonuç ilişkisine bağlıdır. Ekosistem işleyişinde iklimsel faktörler, bakteriler gibi gözle görülmesi zor canlı organizmalar ve daha pek çok etken ekosistemin çalışmasını doğrudan ve ya dolaylı olarak etkiler.

Ekosistemlerin çalışması esnasında her zaman istenilen denge ve düzen yakalanamayabilir. Olası eksiklikler ve ekosistemde oluşan sorunlar ise sistemin yeniden kendini dengelemesine yol açar. Ekosistem yeni oluşan durumlara göre kendini yenileyerek yeniden bir denge sağlar.

19 Nis 2024 - 00:00 - Yaşam

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.