Cam Nasıl Yapılır?

Camın tarihi 4000 bin yıllık bir sürece dayanmaktadır.

İlk zamanlarda yapılar için tercih edilmese de 18. yüzyıldan sonra popüler bir ürün haline gelmiştir. Düz camın üretiminde bazı ham maddeler ve su kullanılır. İhtiyaç duyulan maddeler;

Magnezyum
Beyaz mermer
Soda külü
Dolomit
Silis kumu
Nefalisinik
Volkanik taşlar şeklinde sıralanabilir.
Camın yapımı sırasında malzemeler kum halinde tercih edilir. Günümüzde en çok beyaz kum kullanılarak cam elde edilir. Cam fırınları 2000 dereceye kadar 6 saat ısıtıldıktan sonra cama istenen şekil verilmektedir. Cam ustaları da havayla camı şekillendirerek birbirinden farklı modeller oluşturabilir.

Cam Temel Maddesi Nedir?
Cam yapılırken bazı temel maddelerden yararlanılır. Silikondioksit adı verilen bu madde Türkçe’de çakmak taşı olarak bilinir. Doğada büyük oranda bulunan bu maddenin yanı sıra metal oksit ve alkali metal de cam yapımında kullanılmaktadır. Tercih edilecek materyaller ilk olarak toz haline getirilir. İşlemlerin daha pratik olarak tamamlanması için beyaz kum da kullanılmaktadır. Maddelerin yeteri kadar ufaltılmasının ardından elekten geçirme süreci başlar. Ortalama 2000 derece sıcaklıkta eritilen maddelerin köpüklenmemesi için de gerekli tedbirler alınmaktadır.


Cam Yapımı
Cam üretiminde soda, kireç ve kumun temel maddeler olduğu bilinir. Camın düşük sıcaklıkta daha akıcı hale gelmesini sağlayan sodanın yanı sıra kireç de kimyasal etkilere karşı camın dayanıklı olmasını sağlar. Bu üç madde bir araya getirilerek eritilerek cam üretimi yapılmaktadır. Gündelik yaşamda sıkça kullandığımız kalker, soda ve silis karışımları, normal camdan üretilir. Kristal camlarda ise silis oranı azdır.

Üretilecek olan cama uygun olan maddelerin hazırlanması ve eritilmesinden sonra cam oluşmaktadır. Camın şekillendirme sürecinde ise şu yöntemler kullanılır;

Presleme
Lif haline getirme
Silindirleme ve dökme
Çekme
Üfleme
Yüzdürme
Köpük haline getirme
Savurma
Camın kullanışlı bir hale getirilmesi için sırasıyla kesme, temperleme, rodajlama, lamine, renklendirme gibi işlemler yapılır Ayrıca folyolama, asit ve kumlama süreciyle camın son şekli hazırlanmış olunur.

Camın Fiziksel Yapısı Nasıldır?
Cam normal şartlarda saydam görünür. Bunun nedeni sıvı maddelerden üretilmesinden kaynaklıdır. Ayrıca cam diğer maddelerden erime noktası özelliğiyle ayrılır. Haliyle camın ısıtılması halinde yumuşaması ve talep edilen şekle girmesi mümkündür.

Camı şekillendirmek için ortalama 800 derecenin üzerinde ısıya maruz kalması gerekir. Dayanıklılığı ve kalitesi de üretim sırasında kullanılan maddelerin oranlarına göre değişir. Ticari anlamda kullanılan camlar özel ve soda camları olarak iki alt başlıkta incelenir. Özel camların maliyeti fazladır. Soda camlar ise ticari alanda kullanılır ve maliyeti düşüktür.

Camlar kimyasal dayanıklılığı, erime sıcaklığı ve elektrik iletkenliği bakımından üstün özelliklere sahip ürünlerdir. Bu yüzden dekoratif inşa malzemelerinden gözlüklere, televizyonlardan kapılara kadar geniş bir kullanım alanı mevcuttur.

19 Nis 2024 - 02:00 - Sağlık

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.