İmar İzni Nasıl Alınır?

İnşaat alanında gerek dünyada gerek ülkemizde oldukça hareketli olan bir dönemde yaşamaktayız.

Bunun için olsa gerek bir mülk sahibi olmak, herkesin öncelikleri arasında yer alıyor. Kimisi bir ev sahibi olmak isterken, kimi de arsa ya da dükkân sahibi olmayı yeğliyor. Ev sahibi olmak, birçok insana cazip geliyor, çünkü son zamanda verilen ev kredileri ile tıpkı kira ödüyor gibi ev sahibi olabilmek mümkün.

Kentten uzak kırsal veya yazlık bölgelerde arsa alarak kendi zevkine, isteklerine ve ihtiyacına göre ev yaptırmak bir çocuğumuz hayali. Fakat bunu yaparken devletin belirlediği imar yasalarına bağlı olarak yapmak gerekiyor. İmar yasalarına bağlı adım atılmaz ise hem yapılan ev yıkılabilir hem de edilen masraflar ve sarf edilen emek boşa çıkabilir. Ayrıca kentsel düzenin ve doğanın tahrip edilmesine neden olunur. Bu nedenle imar yasalarını dikkate almalıdır.

İmara sahip bir arsanızın olması, o arsaya istediğiniz şekilde bir evi, istediğiniz şartlarda yapacağınız anlamını taşımıyor. Yapılaşmaya uygun olan alanlar içindeki bir yapının, inşaat işlemlerine başlamak için gerekli izni almalı ve ruhsatlarını tamamlamanız gerekiyor.

İmarlı Arsa Kavramı Ne Anlama Geliyor?

Arsa ile arazi arasında bulunan fark aslında imara müsait oluşudur. Arsa olarak tanımlanan kavram, üstüne ev yapılabilen, imar iznine sahip olan toprak parçasıdır. Özetle imara sahip araziye, yapılaşmaya uygun bölgelerde yer alan arazilere arsa adı veriliyor. Fakat elbette ki üzerine ev yapmayı düşündüğünüz bir alan satın alırken, imar iznini muhakkak kontrol edin. Çünkü belirtilen bu kavramları, emlakçılar bile doğru şekilde kullanamayabiliyor, yanlış anlaşılmalara neden olabiliyor. Ayrıca belli bir bölgede yer alan imarlı arsalar, imar izni olmayan arazilere nispetle daha pahalı fiyatlara sahip.

İmar İzni Nasıl Alınır?

İmara sahip olsanız dahi, dilediğiniz koşullarda bir ev yapamayacağınız mutlaka aklınızda bulunmalı. İnşaata başlamak için izin ve ruhsat işlemlerini sağladıktan sonra, imar iznini alabilirsiniz. İnşaatların ilk aşamalarından olan hafriyat işlemlerine dahi, bu izinler tamamlanamadan başlama hakkınız bulunmuyor. İmarlı bir arsanız bulunuyorsa ve bu arsaya ev yapmak istiyorsanız, öncelikle gerekli olan şey imarın şartlarını ve sınırlarını öğrenmektir.

İmar izinleri de bölgelere ve şehirleşme alışkanlıklarına bağlı olarak farklı kısıtlamalara ve özelliklere sahiptir. Dolayısıyla sahip olduğunuz arsaya, kaç kata kadar ev yaptırabileceğinizi, kaç metrekare büyüklükte oturum alanı planı çizdirebileceğiniz imar sınırlandırmalarına bağlı olacak. İç yaşam alanlarınızı ve dış yaşam alanlarınızı bu bilgilere istinaden belirleyebileceksiniz. Belediyeden, ayrıca Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden sahip olduğunuz arsanın, imar şartlarını eksiksiz olarak öğrenmeniz, faydanıza olacak.

Sonrasında ise alanında uzman mimara çizdireceğiniz kusursuz ev projesini, elektrik, çevre ve peyzaj, alt yapı projeleri, mekanik tesisat dahil olmak üzere, belediyeye ve valiliğe bir dilekçeyle beraber sunmanız gerekiyor. Bu konuda deneyimli olan bir mimar, yapı ruhsatı ve projelendirme noktasında gerekli evrakları, eksiksiz şekilde hazırlamanız için yardımcı olabilecektir. Dikkat etmek gereken husus, projede yer alan ev ile gerçek evin tutarlı olması, farklılıklar barındırmamasıdır. İnşaat esnasında da izni alınan projeden bağımsız hareket edilmemeli.

İmar Durumu Alabilmek için Gerekli Olanlar

İmar alınmak istenen gayrimenkul, hangi belediye sınırları içerisinde yer alıyorsa, imar izni durumu da yine o belediye aracılığıyla alınabilmektedir. İmar durum belgesinin nasıl alınacağını aktaracağız.

İmar durum belgesi alabilmek için, yetkili olan belediyeye bir dilekçe yazıp, gerekli belgeler teslim edilmeli.

Evrak listesi şu şekildedir:

  • Gayrimenkul tapusu aslı.
  • Eğer gayrimenkul sahibi, vekalet vermiş ise vekaletname.
  • Çap

Arsa kamuya açık değilse, bu arsanın imar durumu için, arsa sahibiyle birlikte belediyeye başvuru yapılması gerekiyor.

İmarsız Bir Araziye İmar İzni Alınabilir mi?

İmara sahip olmayan arazilere başvuru sağlayarak imar izni alınacağı, genel inanışta olsa da bu işlemin doğruluk payı bulunmamakta. Bir arazinin imar alabilme durumu, o arazinin yer aldığı bölge ile ilgilidir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır ki, o da imar izninin kişiye göre ya da başvuruya göre verilmeyeceğidir. Zaman zaman belediyeler, kenti genişletebilmek için ve şehirleşme planları içerisinde bazı yerleri imara açarlar. Sonrasında imara açılan yerlerde bulunan araziler, yeni düzenlemeler ile yapılaşma iznine sahip arsa statüsünü kazanır. Fakat hiç kimse, tamamen kendi isteğine bağlı olarak imarı bulunmayan bölgedeki bir araziye, imar izni isteme hakkına sahip değil.

  • İmar İzni Nasıl Alınır?

İmarsız Arazi Nasıl Kullanılabilir?

İmar izni alınamayacak bir arazi, çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Prefabrik ev, kullanımı pratik olan ve rahat yaşam alanı sağlayan evlerdir. İmarsız arazilerde prefabrik ev yapılarak kullanılabilir. Tabii ki bu konuda da çeşitli kısıtlamalar bulunuyor. Doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyecek ve mevcut bölgenin dokusunu bozmayacak biçimde davranılmalıdır. Bu şartlara uymak koşuluyla, taşınabilir prefabrik ev ya da konteyner modeli taşınabilecek küçük evler, isabetli bir kullanım oluşturacaktır. Fakat dikkate almanız gereken bir nokta bulunuyor, mevcut yerleşiminize elektrik ve su getiremiyorsunuz.

19 Nis 2024 - 05:50 - Yaşam

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.