Açıköğretime Nasıl Kayıt Olunur?

Açık öğretim ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite hayatını içerisine alan geniş bir eğitim türüdür. Yaşam koşulları nedeniyle örgün öğretime gidemeyen ve eğitimini yarıda bırakmak istemeyen kişiler için oluşturulan açıköğretimde evden çalışarak sınavlara girilir. Yıl içerisinde her dönem için iki sınavın olduğu açıköğretim için materyal ve dokümanlar ücretsiz ve online olarak sunulmaktadır.

Açıköğretimden eğitim almak isteyen kişilerde yaş sınırının olmamasından dolayı ilerleyen yaşlarda dahi kayıt yaptırılabilir. Çalışmak zorunda olan ya da ulaşım sorunu yaşayan kişilerde açıköğretim ile eğitim hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları yılın belirli zamanlarında açıklanan duyurulara göre yapılabilmektedir. Üniversite kayıtları içinse üniversiteye geçiş sınavına girmek gibi ön şartlar bulunur.

Açıköğretim Ortaokul ve Lise Kayıtları Nasıl Yapılır?

İlköğretim yani 1, 2, 3 ve 4. sınıf eğitimleri devletimiz kanunlarına göre zorunlu olmuştur. Okuma ve yazma eğitiminin alındığı ilköğretim diploması ile ortaokul için açıköğretim kaydı yapılabilir. Kişilerin ortaokul mezunu olmaları durumunda ise açıköğretim lise kayıtları yapılabilir.

Açıköğretime Nasıl Kayıt Olunur?
Açıköğretim kayıtları için Halk Eğitim Merkezlerine başvurulması gerekir.

Açıköğretim Ortaokul Kaydı İçin Gerekenler

İlköğretimin 5 yıl zorunlu olduğu dönemlerde ilkokul eğitimi alan kişiler açıköğretim ortaokul kaydı yaptırmaları halinde 6. sınıftan başlatılırlar. İlköğretimin 4 yıl zorunlu olduğu dönemde ait eğitim alanlar ise ortaokula 5. sınıftan başlatılırlar.

 • Açıköğretime kayıt olabilmek için ilkokul diploması, tasdiknamesi gerekmektedir. Eğer diploma ve ya tasdikname türü belge yoksa Halk Eğitim Merkezleri tarafından düzenlenen ve 2 aşamadan oluşan okuma yazma sınavlarına girerek diploma ile eşdeğer bir eğitim belgesi alınabilmektedir.
 • Dışarıdan bitirme belgesine sahip olan ve açıköğretim ortaokul eğitimi almak isteyenler başarısız oldukları ders hangi sınıfta ise o dersin olduğu sınıftan eğitimlerine başlarlar.
 • Açıköğretim ortaokul kayıtları için il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitim Merkezlerine başvuru yapılabilmektedir.

Halk Eğitim Merkezi tarafından açıköğretim kayıtlarında istenen belgeler şunlardır:

 • Ortaokul kayıtlarında 14 yaşını doldurarak 15 yaşından gün alan kişiler başvuru yapabilir. 18 yaşından küçük olan kişiler için velileri ile birlikte Halk Eğitim Merkezlerine gelmeleri ve veliden onaylı dilekçe alınması gerekmektedir.
 • T.C. nüfus cüzdanı
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • İlköğretim diploması (Diploma yoksa tasdikname, diploma kayıt belgesi, okuryazarlık belgesinin aslı da verilebilmektedir.)
 • E-okul kaydı olan kişiler için sadece diploma aslı ve fotoğraf yeterli olmaktadır. 
 • Halk Eğitim Merkezi tarafından belirlenen harç ücretinin yatırılması ve ödeme onayından sonra kayıt işlemi gerçekleşmiş olacaktır.
Açıköğretime Nasıl Kayıt Olunur?
Açıköğretim lisesi kayıtlarına açıköğretim lisesi dışında kalan diğer liselerden ayrılanlar da başvuru yapabilmektedir.

Açıköğretim Lise Kaydı İçin Gerekenler

 • Açıköğretim lisesine kayıt yaptırmak için ortaokul/ ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir.
 • Açıköğretim lisesine kayıt yaptırıp daha sonra silik duruma gelen kayıtlar ve açıköğretim lisesinden tasdikname almış olanlar yeniden kayıt yaptırabilirler.
 • Yurt dışından eğitim alarak denkliği olan kişiler de açıköğretim lisesine kayıt içi başvuru yapabilir.
 • Polis liselerinden, meslek liselerinden, öğretmenlik liselerinden, Anadolu ve fen lisesi gibi diğer örgün liselerden ayrılanlarda açık öğretim kaydı yapabilirler.

Açıköğretim lisesine kayıt yaptırmak isteyenlerin Halk Eğitim Merkezlerine giderek başvuru yapması ve gerekli olan bazı belgeleri sunması gerekmektedir:

 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik kartı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (2 adet)
 • Açıköğretim lisesine kayıt için harç ücretinin ödendiğine dair dekont
 • İlköğretim/ ortaokul diploması ya da tasdikname, denklik belgesi gibi mezuniyet durumunu gösterir belge
 • Kayıttan sonra bilgisayardan çıktı şeklinde alınacak yeni öğrenci kayıt raporunun imzalı hali.

Açıköğretim kaydının yapılmasının ardından ders seçimleri yapılarak açıköğretim büroları tarafından verilen ücretsiz materyaller alınarak konulara çalışmaya başlanabilir.

20 Nis 2024 - 11:00 - Eğitim

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.