Çocuk Gelişimi Mezunları Nerelerde Çalışır?

Çocuk gelişimi, ülkemizde Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olarak 4 yıllık lisans ve 2 yıllık önlisans eğitimi sunan bölümlerden biridir. Bir bireyin anne karnındaki halinden başlayarak hayatı boyunca geçirdiği süreci psikolojik, fiziksel ve sosyolojik yönden inceleyen bölüm olarak da bilinir.

Konusu direkt olarak çocuk ve çocuğun her türlü gelişimi olan çocuk gelişimi bölümünden mezun olan kişilere Çocuk Gelişimi Uzmanı ya da Eğitimcisi unvanı verilmektedir. Meslek alanları oldukça geniş olan çocuk gelişimi mezunları devlet kadrolarında ve özel sektörde çalışabilmektedir.

Çocuk Gelişim Mezunları Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Okul Öncesi Öğretmenliği

Çocuk gelişimi bölümünün 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış ve formasyon eğitimi almış olan kişiler okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilmektedir. Ancak son yıllarda yapılan düzenlemeyle birlikte çocuk gelişimi mezunlarına formasyon eğitiminin verilip verilmeyeceği konusu tartışmalı hale gelmiştir. Okul öncesi öğretmenliğinde devlet kadrolarında görev alınabileceği gibi özel kuruluşlarda da görev alınabilmektedir.

Çocuk Gelişimi Mezunları Nerelerde Çalışır?
çocuk gelişimi meslekleri

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Çocuk gelişimi mezunları gerekli yeterlilikleri sağlamaları halinde çocuk yuvalarında görev alabilmektedir. Kimsesiz çocuklara rehberlik yapabilen ve onlarla ilgilenebilen çocuk gelişimi mezunları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmet verebilmektedir.

Aile Danışmanlığı Merkezleri- Hastaneler

Çocuk gelişiminden mezun olan kişiler sadece çocuklarla ilgilenmek değil aynı zamanda ailelere rehberlik etme görevine de sahiptirler. Aile danışmanlığı merkezlerinde ise ailelere çocuklarının gelişimi hakkında rehberlik yapabilirler.

Hastanelerin çocuk sağlığı bölümlerinde çocuk gelişim uzmanları yine ailelere bilgilendirme yapma gibi görevlerde çalışabilmektedirler. Ayrıca hasta olan çocuklara destek vermek amacıyla da çeşitli görevler alabilirler.

Emniyet Genel Müdürlüğü- Çocuk Şube Müdürlüğü

Çeşitli suçlara karışmış çocuklarla ilgilenme ve onların gelişimini takip etme gibi görevlerle çocuk gelişimi mezunları Emniyet Genel Müdürlüklerinde ve buna bağlı olan Çocuk Şube Müdürlüklerinde görev alabilmektedir. Ayrıca çocuklara bu süreçlerde destek sunan çocuk gelişim uzmanları ailelere de çocukların suça eğilimleri ile ilgili rehberlik hizmeti verebilmektedir.

Sağlık Merkezleri- Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri

Çocukların sağlık durumlarının doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi ve çocuk planlamasında bilinçlendirme gibi konularda çocuk gelişim uzmanları görev alabilmektedir. Çocukların sadece fiziksel sağlığı değil sosyal ve psikolojik sağlık durumlarının değerlendirilmesinde çocuk gelişimi mezunları görev alabilmektedir. Hem özel sağlık merkezlerinde hem de devlet kurumlarında görev yapma imkanı bulunmaktadır.

Çocuk Gelişimi Mezunları Nerelerde Çalışır?
çocuk gelişimi mezunları nerelerde çalışır

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri

Çocukların eğitim ve aile hayatları, meslek seçimleri ya da özel gereksinimli bireyler olmaları durumunda rehberlik ve araştırma merkezlerinde çocuk gelişim uzmanları aktif olarak görev alabilir. Çocukların gelişimlerinin takip edilmesi ve bu çocuklarla ilgilenerek geleceğe hazırlama gibi durumlarda çocuk gelişim uzmanları, öğretmenler ve psikologlar ile iş birliği içerisinde çalışmaktadır.

Engelli çocukların bakımı konusunda ailelerin bilinçlendirilmesi ve bu çocukların gelişimine uygun eğitimlerin verilmesi de yine çocuk gelişimi mezunlarının etkin olduğu bir alandır.

Kreş- Gündüz Bakım Evi- Okul Öncesi Kurumlar

Çocuk gelişimi mezunları tarafından genellikle kreş, gündüz bakım evi ve okul öncesi kurumlarda iş bulma imkanı daha fazladır. Sadece 4 yıllık bölümlerden mezun olunması halinde değil 2 yıllık önlisans eğitimi sonrasında da bu alanlarda iş bulma imkanı vardır. Devlete ait kurumlarda imkan olduğu gibi özel sektörde de oldukça geniş bir çocuk gelişimi mezunu arayışı vardır.

Çocuk Gelişimi Öğretmenliği Kız meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümünde ders verebilecek yetkinliğe sahip olunması halinde çocuk gelişimi öğretmenliği yapılabilmektedir. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümlerinde ilerleme kaydederek öğretim görevlisi olabilme imkanı da çocuk gelişimi mezunlarını bekleyen ayrı bir avantajdır.

20 Nis 2024 - 10:37 - Yaşam

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.