Önlisans Ne Demek?

Önlisans, yükseköğretim eğitimi almak isteyenlerin tercih edebileceği 2 yıllık üniversite eğitimidir. Lisans yani 4 yıllık eğitimin bir başlangıcı olarak da görülen önlisans, lisenin devamında kişinin kendini geliştirmek için seçtiği bir alan olarak da görülmektedir.

Ülkemizde önlisans lisans eğitiminden farklı olarak 2 yıllık bir eğitim almakla eşdeğer tutulmaktadır. Ancak yurt dışı eğitim programlarında önlisans eğitimi lisans eğitimine hazırlık için okunabilecek başlangıç seviyesindeki bir eğitim olarak görülmektedir.

Önlisans Programının Özellikleri Nedir?

  • Önlisans eğitim programları 2 yıllık eğitim verirler. Yani 4 yarıyıldan oluşan bir eğitim programına sahiptirler.
  • Önlisans programlarında bir yıllık teorik eğitim ve bir yıllık uygulamalı eğitim verilebilmektedir. Bazı önlisans bölümlerinde ikinci yılın sonuna doğru staj eğitimi yapılabilmektedir.
  • Önlisans programı açıktan, örgün ya da uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilebilmektedir.
  • Önlisans bölümler genellikle 4 yıllık ya da 5 yıllık lisans programlarının başlangıcı niteliğindedir.
  • Önlisans mezunu olunması halinde kişilerin aynı bölümde lisans programı okumak isterse çoğu dersten muafiyet durumu söz konusudur.
  • Önlisans programlarından alınacak diplomalarda 2 yıllık önlisans eğitimi alındığına dair bilgi verilecektir.
  • Önlisans eğitimi veren kurumlar ‘’Meslek Yüksek Okulu’’ ya da ‘’ Yüksekokul’’ şeklinde tabir edilmektedir.
  • Önlisans bölümlerde doğrudan rektörlüklere bağlı olarak üniversite bünyesinde eğitim verirler.
  • Bazı üniversitelerde önlisans programları öncesinde 1 yıllık hazırlık eğitimi bulunabilmektedir. Bu durumda önlisans eğitimi 3 yıl olarak görülmektedir.
Önlisans Ne Demek?
önlisans ne demek

Önlisans ve Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

Önlisans eğitimi 2 yıl ya da hazırlıkla birlikte 3 yıl sürer.Lisans eğitimi 4 yıl ya da hazırlık eğitimi ile birlikte 5 yıl sürer.
Açık öğretim, uzaktan eğitim ya da örgün eğitim şeklinde önlisans programlarına kaydolmak mümkündür.Örgün, açık öğretim, ikinci öğretim ya da uzaktan eğitim ile lisans bölümü okumak mümkündür.
KPSS gibi sınavlarda önlisans mezunları lisans öğrencilerinden sonraki öncelik hakkına sahiptir.Lisans mezunlarının KPSS gibi sınavlarda önlisans mezunu adaylara göre önceliği vardır.
Üniversite eğitiminde her bölümün önlisans programı bulunmayabilir.Üniversite eğitiminde hemen her bölümün lisans bölümü bulunabilmektedir.
YKS ya da sınavsız geçiş gibi imkanlar kullanılarak önlisans programlarına kayıt olmak mümkündür.Lisans programlarına kayıt olmak için YKS ya da DGS gibi sınavlardan belirli bir puan almış olmak gerekir.
Özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde önlisans eğitimi veren programlar bulunmaktadır.Lisans eğitimi devlet üniversitesi ve özel üniversitelerde verilebilmektedir.
Önlisans eğitimleri lisans eğitimlerine hazırlık aşaması gibidir.Lisans eğitiminde herhangi bir eğitime hazırlık yoktur.
Lisans eğitimine göre önlisans eğitiminde ders sayısı daha azdır. Pratiğe yönelik bir eğitim vardır.Lisans bölümlerde okutulan ders sayısı daha fazladır. Hem teorik hem de pratik eğitim eşit oranda sunulur.
Önlisans eğitiminde tez yazma gibi bir durum yoktur.Lisans eğitiminde tezli ve tezsiz olmak üzere iki farklı eğitim seçeneği vardır.

Önlisans Eğitimi Nasıl Lisans Eğitimine Tamamlanır?

Önlisans eğitimi 2 yıl ya da 3 yıl süren bir eğitimdir. Önlisans eğitimi alan bir kişi DGS yani Dikey Geçiş Sınavı’na girerek eğitimini lisans olarak tamamlayabilir. Her bölümün kendi içerisinde bir puan değerlendirmesi vardır. Örneğin; önlisans ilahiyat programı okuyan biri DGS ile aldığı 2 yıllık eğitimin üzerine 2 yıl daha eğitim görerek 4 yıla ya da 5 yıla tamamlayabilmektedir.

Önlisans eğitiminin lisans eğitimine tamamlanması halinde ise KPSS gibi sınavlarda görev alabilme imkanı artmaktadır. Ayrıca önlisans eğitiminin lisans eğitimine tamamlanması ile daha detaylı bir bilgi birikimi elde edilmiş olur.

20 Nis 2024 - 10:38 - Eğitim

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.