Açıktan Lise Nasıl Okunur?

Açıktan lise diğer adı ile ‘’Açık Öğretim Lisesi’’ 1992 yılında çeşitli nedenlerden dolayı eğitim hayatına devam edemeyen kişiler için oluşturulmuş bir eğitim şeklidir. Okula gitmeden de lise eğitimi alabilmeyi sağlayan bu sistemde öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve hazırlanmış olan kitaplardan derslere çalışırlar.

Her bir dönem içerisinde birinci ve ikinci sınavlar olmak üzere bir yılda toplamda 4 kere sınava girilebilir. Örgün eğitimde olduğu gibi okula gitme zorunluluğu olmamasından ve belirli bir yaş aralığının olmaması açıktan lise okumaya olan rağbeti artırmıştır.

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesine kayıt olmak isteyen kişilerin şu şartlardan birine sahip olması gerekir:

 • İlköğretim- ortaokuldan mezun olmak.
 • Genel lise, askeri lise, sağlık meslek lisesi, Anadolu teknik meslek lisesi, meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, sosyal bilimler lisesi, yabancı dil ağırlık lise, güzel sanatlar lisesi ve Anadolu öğretmen liselerinden ayrılmış olmak.
 • Örgün lise eğitiminde iki sene sınıf tekrarına kalmış olmak.
 • Yurt dışında eğitim alarak denklik belgesi sunabilecek durumda olmak.
Açıktan Lise Nasıl Okunur?
açıktan lise okumak

Yukarıdaki şartlardan birini taşıyan kişiler illerine yada ilçelerinde bulunan;

 • Açık Öğretim Lisesi Merkezlerine
 • Akşam Sanat Okullarına
 •  Halk Eğitim Merkezlerine giderek açıktan lise başvurusu yapabilirler.

Açıktan Lise Kayıt İçin İstenen Belgeler

Açıktan lise okumak için kayıt yaptırmaya gittiğinizde yetkililer sizden şu belgeleri talep edecektir:

 • Vesikalık fotoğraf
 • Kimlik (Fotokopisi de istenebiliyor.)
 • Son mezun olduğunuz ya da ayrıldığınız okula ait belge.

Açıktan lise okumak isteyenlerin her yılın Eylül ayı gibi başvuruları takip etmesi gerekiyor. Ayrıca ‘’Açık Öğretim Lisesi Resmi İnternet Sayfası’’ üzerinden akademik takvim takibi yapılabiliyor.

Açık öğretim lise için istenen belgeleri teslim ettikten sonra sizden talep edilecek olan harç ücretini bankamatiklerden yatırarak yeniden dekont ile birlikte kaydınızı onaylatmanız gerekir.

Açıktan Lise Öğrenci Girişi ve Ders Seçme

 • Açık Öğretim Lisesi Resmi İnternet Sitesi üzerinden öğrenci girişi kısmına tıklayarak buradan sol sütunda yer alan kısımdan eksik bilgilerin tamamlanması için ‘’Profil Bilgileri’’ tamamlanmalıdır.
 • Profil bilgilerinin ardından yine aynı sütunda yer alan ders seçme işlemlerine tıklanarak buradan öğrenci için öncelikle zorunlu derslerden başlayarak ders seçimi yapılmalıdır.
 • Her dönem için belirli bir kredi belirlendiği için bu krediyi dolduruncaya kadar ders alınabilir.
 • Seçilen derslerin görüntüsü yazdırılarak kitap alma işlemlerinde yetkili kişiye liste verilmelidir.

Açık Öğretim Lisesi Kitap Alma ve Sınavlar

Açık öğretim lisesi ders seçme işlemlerinizi tamamladıktan sonra derslerinizin listelendiği çıktınızla birlikte kitaplarınızın verildiği;

Açıktan Lise Nasıl Okunur?
açık lise
 • Halk eğitim merkezi,
 • Açık öğretim bürosu gibi noktalara giderek ders listenizde bulunan kitapları almanız gerekir. Genellikle kitapların ücretsiz bir şekilde verildiği açık öğretim lise kapsamında bazı kitaplarınız eksik olabilir. Ancak sınav süresinden önce kitaplar için dağıtım noktalarına giderek eksik kitaplarınızı tamamlayabilirsiniz. 

Açık öğretim lise sınavlarına almış olduğunuz kitaplar üzerinden çalışmaya başlamanız gerekir. Minik notlar almak, ders videoları izlemek de oldukça etkili bir öğrenme metodu olacaktır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan açık öğretim lise videolarını da takip edebilirsiniz.

Açık öğretim lisesi sınavları her dönem 2 sınav, bir yılda ise 4 sınav şeklinde ayarlanmıştır. Sınav merkezi olarak kayıt olduğunuz il ve vermiş olduğunuz adres bilgileri dikkate alınarak sistem tarafından ayarlanacaktır. Sınavlar genellikle Cumartesi ve Pazar günleridir. Sınavdan birkaç gün önce sınav giriş yeriniz ve hangi dersin hangi gün sınavı olduğu sistemde duyurulur. Sınav saatinizde sınava girerek açıktan lise okuyabilirsiniz.

20 Nis 2024 - 11:00 - Eğitim

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.