TEOG Nedir?

TEOG, 2013-2014 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar sonucunda yürürlüğe giren sınav sistemidir. Temel eğitimlerini gören öğrenciler (6. – 8. sınıflar arasında) ortaöğretim aşamasına geçişte değerlendirilmesi için geliştirilmiş olan sistem, iki aşamadan oluşur. Ayrıntılarıyla bakıldığında TEOG nedir, TEOG sistemi nasıl işler, akıllardaki soru işaretlerini gidereceğiz.

TEOG, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi anlamına gelir. TEOG, mevcutta temel eğitim gören öğrencilerin, oluşturulan puan ve yerleştirme sistemiyle lise öğrenim aşamasına geçiş için bir değerlendirme kriteri şeklinde oluşmuştur.

Temel eğitim kapsamında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin, ortaöğretime geçişlerinde (lise düzeyi) kullanılmakta olan TEOG sistemi, MEB tarafından 2013-2014 eğitim – öğretim yılları arasında yürürlüğe girmiştir. 2013-2014 eğitim yılından itibaren, 6 temel derse 8. sınıfta öğretmen tarafınca dönem dönem şeklinde ortak olarak uygulanan sınavlardan oluşur.

 

TEOG Nasıl Yapılır?

Ortak olan sınavlar, her bir dönem iki yazılıdan oluşan derslerden birincisi ve üç yazılıdan oluşan derslerden ikincisiyle birlikte, akademik takvime bağlı olarak yapılır.

Belirlenen ortak sınavlar, yine her dönem 2 okul günü içerisinde yapılır ve o günler içerisinde sınav uygulanan okullarda ders işlenmez.

Öğrencilere sınavlarda sorular çoktan seçmeli yani 4 yanıtlı şekilde gerçekleşir. Yanlış verilen cevaplar, doğru cevap sayılarını etkilemez.

TEOG’da sorumlu olunan konular Milli Eğitim Bakanlığının web sitesinin ilgili alanlarında öğrenciler ile paylaşılmaktaydı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi olan TEOG 2017-2018 eğitim – öğretim yıllarında kaldırılmasına karar verilerek, yürürlükten kalkmıştır.

  • TEOG Nedir?

TEOG Ortak Sınavlardaki Dersler, Sınav Süresi ve Soru Sayıları

Türkçe sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

Matematik sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

Fen Bilimleri sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

Yabancı Dil sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı: 20 sorudan oluşur, 40 dakika süre verilir.

TEOG’da Puan Sistemi Nasıl İşlenir?

Öğrencilerin yıl sonu başarı puanları, not olarak değerlendirilen bütün derslerin ağırlıklı yıl sonundaki puanları; mevcut dersin haftalık ders saatinin sayısıyla çarpılarak, mevcut olan sınıfa ait haftalık ders saatlerinin toplamına bölünerek ortaya çıkan puanı ifade etmektedir. Puanlar 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

Ağırlıklandırılmış olan ortak sınav puanı, Ortak Sınavların içeriğinde, sınavı yapılan derslerden elde edilen puanlar, kendi ağırlık katsayılarıyla çarpılmasıyla oluşur. Bu çarpımların toplamından oluşan değerin, mevcut derslerin ağırlık katsayıları toplamı ile bölünmesi neticesinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanır. Buradaki puanlama işlemi 700 tam puan üzerinden gerçekleşir.

TEOG’un yerleştirme puanıysa, öğrencilerin (6,7,8. sınıflarda) yıl sonundaki başarılarını ifade eden, yıl soru başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının toplanması ile oluşmuştur. Elde edilen toplam sayı, ikiye bölünüp yerleştirmeye esas puan elde edilir. Burada puanlama ise 500 tam puan üzerinden gerçekleşir.

Ortaöğretime (liseye) yerleştirmeye yönelik esas puan, öğrencinin eğitim sürecinde devam edeceği okulun belirlenmesi için kullanılır. TEOG öğrencilerinin seçecekleri okullar, puan esasına bağlı olarak değerlendirilir ve yerleştirmeler de merkezi sistemle elektronik ortam vasıtasıyla gerçekleştirilir.

TEOG Kalktı mı?

Birçok veli ve öğrenci tarafından merak edilen soruların başında ise “TEOG kalktı mı” sorusu gelmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013-2014 eğitim – öğretim yılları arasında devreye giren Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, 2017 – 2018 eğitim – öğretim yılları arasında verilen karar doğrultusunda yürürlükten kaldırılmıştır.

20 Nis 2024 - 12:00 - Eğitim

Mahreç  Ümmühan Özbay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.