Keban'a hizmet etmek boynumuzun borcu

Elazığ’ın ilk, Türkiye’nin ise sayılı tesettürlü belediye başkanlarından olan Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, 2,5 yıllık görev süresi boyunca yaptığı hizmetleri ve ilçeye kazandırmayı düşündüğü projeleri günışığı’na anlattı.

BÖLGESEL 29.11.2016, 22:46 29.11.2016, 22:46
5939
Keban'a hizmet etmek boynumuzun borcu
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
 
Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı,  ilçeye en iyi hizmetleri getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve ilçenin çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Göreve geldiği günden itibaren Keban’a hizmet etmek, güzelleştirmek, geliştirmek ve ilçede yaşamı kolaylaştırmak için çalıştığını dile getiren Atlı, bu doğrultuda önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti.

Keban Belediyesi’nin borçsuz bir belediye olarak hizmetlerini sürdürdüğünü aktaran Başkan Fethiye Atlı, “Belediyeyi aldığımızda borcu vardı. Piyasaya olan borçlarımızın hepsini sildik. Belediye personelimizin alacaklarını ödedik. Vefat eden personelimizin KEY alacakları vardı, onları hesaplayarak ödedik. Vefat etmiş personelimizin bile KEY alacaklarını ödedik. Emekli olan personelimize tazminatlarını ödedik. Şuanda piyasaya borcumuz yok.” dedi.

Seçim vaatlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Atlı, vaadi olmayan ancak hayali olan önemli projeleri de yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi.

İlçenin en gözde mekanlarından Seyir Tepesi’ne teleferik yapmayı planladıklarını aktaran Fethiye Atlı, ayrıca Fırat Nehri sahillerini, baraj gölünü ve ilçedeki mağaraları turizme kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Keban halkı için TOKİ konutları yapılması için görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Atlı, bununla birlikte ilçeye doğalgaz gelmesi içinde çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Keban Belediyesi’ne ait büyük bir arazinin, baraj yapımı sırasında sular altında kaldığını bunun karşılığında herhangi bir bedel ödenmediğine dikkat çeken Atlı, bedelin tahsili için dava açtıklarını belitti.

Davayı kazanmaları halinde büyük bir miktar paranın belediyeye aktarılacağını kaydeden Fethiye Atlı, bu paranın da ilçeye önemli katkılarının olacağını kaydetti.

Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı ile yaptığımız röportaj sayfa şöyle;
 
 
Sayın Atlı, kısaca kendinizi ve ilçenizi tanıtır mısınız?
Öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Ben 1963 yılında Keban’ın Gökbelen köyünde doğmuşum. Ben 7 aylıkken babam Keban’a gelip dükkan açmış. Dükkanı açtıktan sonra da Keban’a yerleşmişiz. Benim hayatımın belli evreleri dışarıda geçti ama hep Keban’da geçti hayatım. Okulumu burada okudum. İş hayatımda da en çok burada çalıştım. İş hayatımda inişli çıkışlı dönemler oldu. Evliliğim var. Evliliğimde de bir süre İstanbul’da yaşadım. 2013’teki seçimlerde geldik aday adayı olduk. 2014 seçimlerinde de nasip oldu Belediye Başkanlığını kazandık. Bu süreçten sonra da tekrar Keban’a yerleştik.
İlçemiz en çok Keban barajı ile ön plana çıkmıştır. Daha öncesinde Osmanlı döneminde maden ocaklarıyla, ama 1965 yılında burada barajla ilgili çalışma başladığında Keban’a bir katma değeri olmuş. Keban’ın nüfusu yükselmiş. 1974 yılında tribünler açıldığında Keban’da başladı barajın dönemi. Ondan sonra inişli çıkışlı. Şuanda tabi maden ocakları kapandı. Şimdi de Keban’da balıkçılık sektörü var. Onda da biraz sıkıntı yaşanıyor ama inşallah onu aşacaklar balıkçılarımız. Bizim güzel bir turizm potansiyelimiz var. İnşallah Keban bütün sıkıntılarını aşacak. Ben umutluyum.
 
Belediye Başkanlığı fikri sizde nasıl oluştu?
Ben çocukluk dönemlerinde belediye başkanlığı hep aklımdaydı. Rahmetli babam belediye başkanlığı yaptı. Babam hep siyasetin içinde olduğu için yani evimizde hep siyaset konuşulduğu için ben lisede iken bile hep bu hayali kurardım; ‘Ben ileride Keban’da belediye başkanı olacağım ve Keban’a hizmet edeceğim’ diyordum.  Demek ki bu dua gibi bir şey olmuş ki Allah nasip etti, duamızı kabul etti.
 
Bahsettiğiniz gibi babanız da bir dönem belediye başkanlığı seçimini kazanmıştı. Bu dönemle ilgili kısa bilgi verir misiniz?
Rahmetli babam 1977 seçimlerinde belediye başkanlığı seçimini kazandı. 1980 darbesi ile görevden alındı. Bizim hayatımızda hep darbeler var. Sonrasında ben burada çalışırken, babama ‘Sen bu seçimde aday olma ben olayım.” demiştim. Babam da bana “Kızım hayır. Benim yapamadığım şeyler var. Nasip olur kazanırsam ben onları yapayım. Sonrasında sen eğer düşünüyorsan olabilir’ demişti. Yani ‘sen bir kadınsın. Ne işin var’ diye düşünmedi. Ama o dönemde babam 1993 yılında vefat etti. Nasip olmadı. Biz de o dönem çalışıyorduk. Ama iyi ki olmamışız. Belki gençliğin verdiği bir tecrübesizlik olacaktı. Belki biz çok yanlışlar yapacaktık. Allah o dönem nasip etmedi. Belli bir yaştan sonra kemale erince yaş Allah nasip etti ve belediye başkanı olduk. Allah’a hamdolsun.
 
Sayın Atlı, siz Elazığ’da ilk tesettürlü belediye başkanısınız. Daha öncesinde siz muhasebe servisinde çalışırken başörtünüz sebebiyle görevinizden alınmışsınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
1998 yılında başladı bu sıkıntılar. 1998 yılında Keban’da Maliye’de muhasebe servisinde çalışıyordum. Gerçekten çok sıkıntı vardı. Bazen rapor oluyordum. Bazen izine ayrılıyordum. O süreç sıkıntılı geçti Ben başımı açmayınca o zamanki kaymakamlarımız çağırdı beni ‘Fetiye hanım gelin size ayrı bir oda verelim, başını aç, orada görevini devam ettir’ dediler. Bu da bana ters geldi. O sıkıntılı dönemde ben Elazığ’da kanaat önderi olan Cemil Efendi’nin yanına gittim. O’nun fikrini alayım dedim. Yanına gittim, durumu anlattım; “Devlet başını aç diyor, ben açmak istemiyorum. Siz ne dersiniz’ diye sordum. O dedi ki ‘Kızım ben sana başını en aç derim, ne de açma derim. Allah yardımcın olsun’. Ben eve geldim ve ‘Başımı açmayacağım’ dedim. Madem o da öyle söyleyince açmadım. Kaymakam beyin yaptığı teklifleri de kabul etmedim. Tabi görevimize son verildi, 2000 yılında. Sıkıntılı bir süreçti. Tabi şimdi sıkıntılar yok mu. Bir belediye başkanıyız. Sıkıntılar tabiki var. Çalışıyoruz, hizmet ediyoruz. Yani belediye başkanlığında da yan gelip yattık diye bir şey yok. Sıkıntılar tabiki hep olacak. Mücadelemiz devam edecek. Çünkü Müslüman bir insanda hiçbir zaman yan gelip yatma beklentisi yoktur.
 
Belediye başkanlığını çocukluğunuzdan itibaren isteyerek aldınız ama yaklaşık 2,5 yıldır görevdesiniz. Bu görev beklediğiniz kadar zor oldu mu?
Tabiî ki zor. Kolay hiçbir şey yok. Ben bu görevi yaparken bürokrasi kısmını sağolsun vekillerimizle hallediyoruz. Allah razı olsun onlar işin bürokrasi yönünde bize her konuda bize destek oluyorlar. Hangi iş oluşa biz onlara götürüyoruz. Onlar da bize destek oluyorlar. Şimdiye kadar hiçbir olumsuzluk olmadı. Buradaki hizmetlerimizi de meclis üyelerimizle beraber yapıyoruz. Hizmetleri ben tek başıma yapmıyorum. Meclis üyelerim bana her konuda destek oluyorlar. Bu hizmetleri, uygulamaları da personelimiz yürütüyorlar. Allah onlardan da razı olsun. Hizmetlerimiz hiç aksamadan yürüyor.
 
Siyasette örnek aldığınız bir isim var mı?
Tabiki var. Reisimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Ben hep onun gibi başarılı bir belediye başkanı olmak istiyorum. İnşallah Rabbim nasip eder. O’nun gibi dik durmak istiyorum. O nasıl dik duruşuyla hep gittiyse, biz de inşallah dik duruşumuzla hizmetimizi devam ettireceğiz.
 
Hizmet anlayışınızda neleri önemsiyorsunuz?
Önce adalet diyorum. Adaletten hiç ayrılmadım. Öncelikle Müslümanız. Önce Allah’ın emirleri var. Allah’ın emirlerine, Resulullah’ın da sünnetine uyarak bu hizmetleri götürmek zorundayız. Önce O’na hesap vereceğiz çünkü. Hesap vereceğimiz yeri bildiğimiz için, biz her konuda adımımızı dikkatli atıyoruz.

Göreve başladığınızda nasıl bir belediye devraldınız. O günden buyana ilçede neler değişti?
Görevi devraldığımızda bir programda bana dediler ki ‘Belediyenin ne kadar borcu var.’ Bende dedim ki ‘Burası ağlama yeri değil. Borç da olsa ne olursa olsun, biz bunun altından kalkmak zorundayız.’ Tabiki borçlu bir belediyeydi. Piyasaya borcu vardı belediyenin. Kendi personeline borcu vardı. Emekli olmuş personeline borcu vardı. Devlet kurumlarına borcu vardı. Biz göreve geldiğimizde belediyenin EUAŞ’tan bir alacağı vardı.Bu alacaklar alınmamıştı. Belediye dava açmıştı. O dava sonuçlandı. İnsanın niyeti halis olunca Rabbim yardım ediyor. O davayı kazandık. Belediyeye o dönem 6,5 Milyon lira para geldi. Biz o parayla piyasaya olan borçlarımızın hepsini sildik. Belediye personelimizin alacaklarını ödedik. Ayrıca vefat eden personelimizin KEY alacakları vardı. Onları hesaplayarak ödedik. Vefat etmiş personelimizin bile KEY alacaklarını ödedik. Emekli olan personelimize tazminatlarını ödedik. Şuanda piyasaya borcumuz yok.
 
O paranın tamamı kullanıldı mı?
Tamamı kullanıldı sayılır. Biraz kaldı ama idareli kullanıyoruz.
 
Şuanda belediyenin araç sıkıntısı var mı?
Araç sıkıntımız yok çok şükür. Allah razı olsun eski bakanımız İdris Güllüce Bey’in döneminde biz bir çöp aracı, bir de vidanjör aracı hibe aldık. Yine Türkiye Belediyeler Birliği’nden engelliler için bir minibüs aldık. Şuanda Keban’da engelli insanlarımıza hizmet veriyoruz. Hastayı evinden alıyoruz, Elazığ’a götürüyoruz. Hastanede işlemleri varsa bekliyor. Daha sonra hastamızı alıp Keban’a getiriyor. Yine Belediyeler Birliği’nden bir itfaiye aracı hibe olarak aldık. Bağcılar Belediyesi’nden bir pikap aldık. Yine bir sulama aracı, arazöz Bağcılar Belediyesi’nden geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir tane otobüs, bir tane de damperli kamyon geldi. Ayrıca kendi bütçemizden bir tane kepçe aldık. Yine belediye bütçesi ile bir yeni bir otobüs aldık. Ev taşıma aracı aldık. Bir tane ilaçlama makinesi aldık. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan 148 tane konteynır hibe edildi. Çevre Şehircilik Bakanlığından 100 adet çöp konteyneri yine aldık.  Şuanda belediyemizin 1 Milyon 962 Bin 194 Lira tutarında bir yatırımı var. 9 adet hibe araç, 9 adet de satın alınan aracımız var. Devamı da gelecek inşallah. Şuanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yol süpürme aracı bekliyoruz.
 
Sayın Başkan, seçim vaatleriniz nelerdi. Bu vaatleri ne ölçüde gerçekleştirdiniz?
Seçim vaatlerimizden birisi içme suyu ile ilgiliydi. Halkımızın en çok şikayet ettiği konu temiz içme suyu idi. Allah’a hamdolsun onu bitirdik. En son Keban’ın dışına doğru olan Emre camimizin oraya kadar suyumuzu götürdük. Elazığ’daki karaçalı suyu gibi. Yani evlere değil, Keban içindeki çeşmelere getirdik. Keban Nimri tepesindeki Şıklık kaynak suyunu aldık, 7 km bir güzergahtan Keban’ın içine kadar getirdik. Şuanda Kebanlılar o suyu içiyorlar. Bu sözümüzü yerine getirdik.
-Kebanlılara bir sözümüz daha vardı. Bir kültür merkezi yapacağız. Bu konuda yer tahsisi yapılacak. Meteoroloji’nin burada bir yeri var. Orman Bakanlığı’na talepte bulunduk. Sağolsun Orman ve Su İşleri Bakanımız bu arazinin tahsisini kaldırdı. Maliye Bakanlığı oranın tahsisini belediyemize yaptığı zaman inşallah bir işadamımızın desteği ile orada bir kültür merkezi yapacağız.
Araç parkımız hiç yoktu belediyemizin. TEİAŞ Bölge Müdürlüğü’nün bize tahsisini verdiği bin m2 bir alanda araç parkı yaptık.  
TOKİ sözümüz vardı. Bu konuda iki yer vardı. İki yerde de maliyet yüksek çıktı. Şuanda Emniyet lojmanlarının yeri var. O lojmanların yıkım kararı çıktı. Biz Emniyetimizle görüşme safhasındayız. Eğer oranın tahsisini kaldırırlarsa TOKİ hem Keban halkına hem de Emniyete orada lojman yapacak. Emniyetimiz de faydalanacak, Keban halkı da faydalanacak. Şuanda Keban halkının 54 konut talebi var ama eğer orada olursa talepler daha da artacak. 10 Bin metrekarelik bir alan. Çok güzel manzarası olan bir yer. İnşallah Kebanlılar orada oturacaklar. Tahsis olayını kaldırırsak süreç hızlanacak inşallah.
 
Vaadiniz olmayan ama gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir projeniz var mı?
Vaadim değildi ama Babamın bir hayali vardı. Keban’ın seyir  tepesine teleferik düşünüyordu. Biz bununla ilgili proje hazırladık. Bu projemizde seyir tepesine bir yürüyüş yolu yeşillendirmeyle beraber, tepede bir sosyal tesis, tepeden aşağıya teleferikle iniş olacak diye. Bu projemizi Fırat Kalkınma Ajansına verdik. Elazığ Cazibe merkezi iller kapsamına alındığı için bu kapsamda bu projemiz de inşallah hayata geçer. Biz de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnşallah bu projeyi Keban’a kazandırırsak Keban turizm konusunda büyük bir ivme kazanır.
Kadınlarımıza yönelik bir projemiz vardı, SODES kapsamında. Elazığ Valiliği ile işbirliği yaptık. Kurs açtık. 55 bayana biz burada ücret mukabilinde kurs verdik.
 
Az önce kadınlara yönelik kurs açtığınızı söylediniz. Bunun haricinde Belediye olarak sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?
55 Bayana yönelik kursumuz vardı. Bu kurslarımız devam edecek. Ayrıca filografi kursumuz var. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığına proje sunduk. Çivi ile tel üzerine olan bir sanat. Çok güzel bir proje. Kebanlılar inşallah bunları öğrenip Keban’ımıza katkıda bulunacaklar. Biliyorsunuz Keban’a her yıl çok sayıda ziyaretçi geliyor. Bizim insanımız bu işi öğrenip, yaptığı ürünü satarsa hiç kimseye minnet duymazlar. İnsanımızda ben devlet kapısında iş bulayım bilincinin kalkması lazım. Rahmetli babam belediye başkanı iken 1980 darbesi ile görevden alındı. Babam bırakıp geldiğinde esnaftı kendisi. Dükkana baktı ki hiçbir şey kalmamış, sıfırı tüketmiş. Biz hiçbir zaman devlete bel bağlamadık. Devletin kapasını aşındırmadık, ‘devlet bize yardım etsin, destek versin’ demedik. Biz kendi yağımızla kavrulduk. 14 sene boyunca biz Çermik’te bir baraka kiraladık. Tek odalı bir yerdi. Orada oturduk. Annem, babam, kardeşlerim birbirimize destek olduk. Mahallelere gidip bohçacılık diye bilinen hediyelik eşya sattık, çeyizlik eşya sattık. Köylere gidiyorduk. Ben gidiyordum, kardeşlerim gidiyordu. Elazığ’a götürüyorduk. Bu şekilde biz bu yükü üstümüzden kaldırdık. Yani devletimizden hiçbir zaman beklemedik. Devlet bize niye bir iş vermedi demedik. Daha önceki Belediye Başkanı Hadi Bey var. Rahmetli babam vefat ettikten sonra haber göndermişti ‘erkek kardeşime belediyede iş verelim’ diye. Biz dedik ki ‘bizden durumu daha kötü olan insanlar var. Onlara yardımcı olsun.’ Onu bile kabul etmedik. Onun için insanlarımız bu tür sanatları öğrendiği gün, bunu değerlendirebilirler aslında. İnsanlarımıza bu bilinci vermek için elimizden gayreti gösteriyoruz.
 
Doğal güzelliklerden bahsettiniz. Bu güzellikleri turizme kazandırmak için bir çalışma yapıyor musunuz?
Bu konuyla ilgili Fırat Nehri kenarında sahilde yol güzergahında sahili doldurup genişlettik. Orayla ilgili Belediyeler Birliği toplantısı için İstanbul’a gittiğimizde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştüğümüzde böyle bir sıkıntımızın olduğunu söyledim. Allah razı olsun hemen dönüş yapıldı. İki arkadaşımız Keban’a geldi. Yeri gördüler. Şuanda onunla ilgili hem malzeme gelecek hem de proje hazırlanacak. Sahilde mesire yeri, piknik alanı, yürüyüş yolları, balık avlama yeri gibi bir proje hazırlayacaklar inşallah. Bize dönüş olacak nasip olursa. Malzemeyi hazırlanmışlar zaten, malzemeyi gönderecekler inşallah.
Ayrıca Barajda Koruluk alan dediğimiz bir yer var. Orman Bölge Müdürlüğü orada mesire alanı, piknik alanı, seyir tepesi yapacak. İnşallah mağara da açılırsa mağaraya yürüyüş yolları yapılacak. Bunların hepsinin içinde olacağı bir proje hazırlıyoruz. 
 
Keban barajı çok önemli bir yatırım hem ilçemiz hem ilimiz açısından. Keban barajının ilçeye ne gibi katkıları oluyor?
Şimdiye kadar insanlar gelip, geçerken baraja karşı bir fotoğraf çekip gidiyor. İnşallah bizim umudumuz baraja insanların daha rahat şekilde girebilmesi. Dediğimiz alan mesire alanına çevrilirse bence Keban’a çok büyük katkısı olacak. Keban Barajı’nın ülke ekonomisine 6 Milyar dolarlık bir katkısı var. Bizim isteğimiz Keban ilçesinin elektrik tüketiminde belli bir indirimden faydalanırsa çok iyi olur. Bizim bu yönde talebimiz olmadı ancak Keban Belediyesi’ne belli bir bütçe verilse baraj gelirinden, hiçbir sıkıntımız olmaz. Böyle olursa hizmetler çok rahat bir şekilde yerine getirilir. Neticede bu baraj Keban sınırları içiresinde kurulmuş. Yani bu konuda Keban belediyesine belirli bir gelir verilse çok güzel olacak. Biz de bu sayede hükümetimizi, devletimizi sıkıntıya sokmadan hizmetlerimizi daha güzel yerine getiririz.
Bu konuda şunu da söyleyeyim. Belediyemize ait 400 Bin dönüme yakın bir yerimiz baraj altında kalmış. Belediyenin tapulu arazisi. Onunla ilgili biz dava açtık. Dava devam ediyor. Su altında kalan yerimizle ilgili maddi talepte bulunduk. Kamulaştırma yapılmış ama belediyeye hiçbir ücret verilmemiş. Bilirkişi gelip baktı 9 Milyon Lira dedi ama biz onu kabul etmedik. 400 Bin metrekare alan çok daha fazla eder. Mahkeme sonucunu bekleyeceğiz. Ben bu konuda umutluyum. İnşallah güzel bir para gelecek oradan. Bu parayı çok güzel hizmetlerde kullanacağız.
Altyapıda da sıkıntı var. Geldiğimizden beri alt yapıyla ilgili eksikleri gideriyoruz ama genel olarak altyapı değişikliğini SUKAP projesi kapsamında yapacağız. Bu konuda ihalemizi yaptık.   İmar planımız revizyona girdi. İmar planından sonra inşallah hem içme suyunda hem kanalizasyonda İller Bankası desteği ile yenilenecek.

Keban ilçesine doğalgaz getirilmesi konusunda bir çalışmanız oldu mu?
Doğalgaz konusunda yazışmalarımız başladı. İnşallah vekillerimizin de desteğiyle doğalgaz konusunu da halledeceğiz. Arapgir tarafından gelirse daha iyi olur diye düşünüyoruz. Yani ilçemize doğalgaz gelmesi konusunda talebimiz var.
 
Bu konuda bir süre verebilir misiniz?
2019 yılındaki seçimlerden önce doğalgazı hayata geçirmeyi hedefliyoruz.
 
İlçenizin genel olarak sorunları nelerdir?
İçme suyunda sıkıntı var. Barajdan geldiği için halk bu konuda şikayetçi. Bu konuda DSİ genel Müdürlüğünde Su yönetiminde Genel Müdürümüz var. Allah razı olsun Elazığ’a geldiğinde Türkiye genelinde 5 ilçenin arıtma tesislerini iyileştirme, rehabilite edilmesiyle ilgili bir çalışma yapmışlardı. Bize de bir yazı yazmışlardı. Ben Ankara’ya gittiğimde görüştüm kendileriyle. Dedim ki bu 5 ilçenin içerisine Keban da alınsa çok iyi olacak. Çünkü bizim havuzlarda çok büyük sıkıntı var. Kendileri de sağolsun Keban’ı da bu çalışmanın içerisine dahil etti. Kendisi de geldi Keban’a. Havuzların durumunu gördü. Bana dedi ki ‘Başkanım burayı rehabilite değil de biz size yeniden bir arıtma tesisi yapacağız’. Bu konuda projeyi hazırlayacak firma geldi, incelemelerde bulundu. Şuanda proje aşamasında. İnşallah biz Keban’a yeni bir arıtma tesisini kazandıracağız.
Yine DSİ Bölge Müdürlüğümüzün desteği ile Keban’ın girişine küçük bir gölet yapılacak. O gölette de Ata Parkın oraya arıtma tesisi kurulacak. DSİ Bölge Müdürlüğü de içme suyu ile ilgili kendi cazibesiyle oraya çıkaracak. DSİ Bölge Müdürlüğü gölet yapacak. DSİ Su yönetimi Genel müdürlüğümüz de arıtmayı yapacak. İller bankası da Keban içerisindeki tüm içme suyu ve kanalizasyon altyapısını değiştirecek.
 
İlçe halkı belediye hizmetlerinden memnun mu. Bu konuda bir anket çalışmanız oldu mu?
Bunu halkımıza sormamız lazım. Halkımız memnun mu değil mi bilemiyorum. Bir anket çalışmamız da olmadı şuana kadar. Biz göreve geldiğimizde yaptığımız hizmetlerle ilgili bize teşekkür ediyorlar. Özellikle içme suyu konusunda halkımız bize dua ediyor.
 
Sayın Başkan, belediyelerin elektrik ihtiyacının karşılanması konusunda İller Bankası’nın Güneş enerjisi projesi olduğunu biliyoruz. Bu konuda İller Bankası Bölge Müdürü Sayın Ali Tekataş gazetemize açıklamalarda bulunmuştu. Bu konuda da Keban ilçesinde bir yer tahsis edilebileceği belirtildi. Projeyle ilgili gelinen nokta nedir?
İller Bankası Bölge Müdürümüz Ali Tekataş bey, sağolsun bize her konuda destek oluyor. Çok pozitif bir insan. Allah kendisinden razı olsun. Biz bu projeyle ilgili Maliye Bakanlığı’na Milli Emlak’tan yer tahsisi yapıldı. Son aşamada. Maliye Bakanlığı 2 yıllığına orayı tahsis etti bize. Ama şu nokta vardı sözleşmede; İki yıl içinde bu işin yapılması lazım. Yapılmazsa bizden alacaklar. Biz de şuanda TKDK’dan hibenin çıkmasını bekliyoruz. Bu proje Nimri köyümüz dediğimiz yerde Şalt 2’nin yanında yapılacak.
30 dönümlük bir yer. Yer sorunumuz yok. İnşallah hibe de çıkarsa bu projeyi de hayata geçireceğiz.
 
Bayan Belediye Başkanı olarak çok yoğun çalıştığınızı görüyoruz. Kendinize, ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?
Hiç zaman ayıramıyorum. Allah beni affetsin beni bu konuda. Ben her zaman söylüyorum bana haklarını helal etsinler. Aile bana dargın. Ne arayıp ne sorabiliyorum. Eşimi doğru dürüst göremiyorum. İş konusundan dolayı İstanbul’a gidip geliyor. İş konusunda akrabalarıma yer veremedim. Yani bu konuda hakları var. Bende üzgünüz bu konuda. Hakikaten aileme zaman ayıramıyorum.
 
Sayın Atlı, erken bir soru olacak ama önümüzdeki dönem için aday olmayı düşünüyor musunuz?
Allah nasip ederse bu koltuğa oturan kolay kolay bırakamıyor. Biz niyetliyiz. Nasipte varsa olur. Bizim yapacağımız daha çok şeyler var. Bu bir döneme sığmadı. Vaatlerimizin hepsini yerine getirmek istiyoruz. Nasip olursa biz niyetliyiz. Allah ne demişse o olacak.
 
Sayın Başkan, Keban baraj gölü su sporları açısından uygun bir yapıya sahip. Önceki yıllarda su sporları etkinlikleri de düzenlenmişti. Bu etkinlikler devam edecek mi?
İki yıl önce su sporları etkinliği olmuştu ilçemizde. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden arkadaşlar gelmişti Keban’a. Bununla ilgili çalışma başlatacaklar inşallah. Su sporları için parkur alanlarını belirlemek için geldiler. İnşallah bununla ilgili bir sıkıntı olmayacak. Ayrıca ilçemizde festivaller düzenlemiştik. Bu yıl ve geçen yıl festivallerimize ara verdik. Çünkü şehitlerimizden dolayı.
Yeri gelmişken şunu da belirteyim; Belediyemize bağlı spor kulübü büyük başarılara imza atıyor. Sporcularımız uzak doğu sporları ile ilgili  Romanya, Bosna Hersek, Sırbistan’da düzenlenen yarışmalarda 3 altın 3 gümüş 4 bronz madalya kazandı.
 
Sayın Atlı, 15 Temmuz sürecinden bahsetmek isterseniz, neler söylersiniz?
Bu benim en büyük korkumdu. Ben belediye başkanlığını kazandığım süreçten daha önce de ‘Ben belediye başkanı olursam acaba ben de babam gibi bir süreç yaşar mıyım’ diyordum. Bilinçaltıma yerleşmişti bu. Rahmetli babam da darbe ile görevden alınmıştı. Ben de öyle bir süreç yaşarsam diye hep o korkuyu yaşadım. Gerçekten her yaptığım konuşmamda şunu söyledim; Allah bir daha bizleri darbelerle  imtihan etmesin. O Cuma günü ben Elazığ’a gitmiştim. Valiliğin il koordinasyon kurulu toplantısı vardı. Ben o gün çok hastaydım. Eve geldim ama Keban’da misafirlerim vardı. Onları karşıladıktan sonra eve gittim. Evde eşim ve amcam vardı. Daha sonra uyudum. Çok hastaydım. Uyumuşum, telefon geldi. Uyku sersemiydim uyandım, Bizim Gazeteci Pirhasan beni arıyordu; ‘Ne yapıyorsun’ dedi, ‘uyuyorum. Çok hastayım’ dedim. ‘Kalk dedi uyumanın sırası mı. Darbe oluyor’ dedi. Ben neye uğradığımı şaşırdım. O anda kalbim durdu, beynim durdu, sanki hayat durdu. Televizyonu açtım, izliyorum ama sanki her şey durdu. Sesi bile duymuyorum o anda. Sonra il teşkilatımızdan mesaj geldi. ‘Hemen partiye geçin’ diye. 3 gün boyunca hiç eve gitmedik. 3 gün sonrasında Keban belediyesi meydanında her akşam program düzenledik. Allah razı olsun Kebanlılar da bize destek oldular. Geldiler burada sabaha kadar nöbet tuttular. Meclis kararıyla meydanımızın ismini değiştirdik. 15 Temmuz şehitler meydanı olarak değiştirdik. Rabbim bir daha o günleri göstermesin. Şükürler olsun bu süreci atlattık. 18 gün sonra benim aklım başıma geldi. Ben hala seyrettiğimde oturup ağlıyorum. Çok kötü bir süreçti. Şehit olan 247 insanımızdan Allah razı olsun. Dökülen o kanlara biz kurban olalım. İnşallah onlar haklarını bize helal ederler. Gazilerimizden Allah razı olsun. Gerçekten bu ülke onlara çok şey borçlu. Şuanda darbeler hala oluyor. Darbeler üst üste geliyor. Ekonomik yönden bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Vatan hainleri var içimizde. Osmanlıdan bu yana zaten var o düşmanlar. Hiç bitmedi, bitmeyecek. Hak ve batıl kıyamete kadar devam edecek. Rabbim bizi Hakkın yanında etsin inşallah. Bizi batılla mücadele yalnız bırakmasın Rabbim. O mücadelede hep bizim yanımızda olsun, hükümetimizin yanında olsun, Reisimizin yanında olsun. Biz çabuk unutuyoruz her şeyi. Yapılan kötülükleri de çok çabuk unutuyoruz. Onun için bizim bu süreci hiçbir zaman unutmamamız lazım.  Ben buna darbe demiyorum. Ben buna iç savaş diyorum. Allah onlara bırakmasın inşallah. O insanları dinle sömürüp de insanların paralarını alan insanlara, hayatlarını çalan insanlara Rabbim hesabını sorsun.
 
Son olarak hizmetlerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?
Biz camimizin ışıklandırmasını yaptık. Keban’ın girişinde Arapgir yolu üzerinde bir köprümüz var, oranın ışıklandırmasını yaptık. İki mahallemizin yollarını kilitli parke taşı yaptık. 15 Bin m2’lik bir alana kilitli parke yaptık.Sağolsun karayolları bölge Müdürlüğü bize iki mahalle arasına asfalt döktü. Yine kendilerinden destek bekliyoruz. Adliye lojmanları yolumuz var. İnşallah o yolu da asfalt yaparsak çok güzel olacak. Biraz sıkıntılı bir yol. Genişletme çalışmasını biz yaptık. Orman Bakanlığından bize bir dozer hibesi oldu. Bir de bizim bir projemiz daha var. Keban’ın bir köy yolu var. Gökbelen köyüne 24 km yolumuz kısalacak. Yine Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir tekne talebimiz var. Ulaştırma Bakanlığıyla bu konuda geçen gün yine görüştük. Bu tekne hibe edilirse Keban gölünden Pertek’e, Kemaliye’ye, Ağın’a geziler düzenleyeceğiz inşallah. Şuanda Tarım Bakanlığından 10 metrelik bir tekne talebimiz var. İnşallah bu da bitme aşamasında. Önce 10 metrelik teknemiz gelecek. Allah nasip ederse gerisi gelir inşallah. Keban ilçemizin yolları engebeli yolları var. Bu konuda sıkıntılı bir ilçemiz. 60 merdivenimiz var. Bu merdivenlerin hepsini mermerle döşedik. Hem mahalle aralarında hem de ana caddeden yukarıya olan kısımların hepsi mermer yapılacak inşallah.
2014-2015-2016yapılan hizmetlerimizden de bahsetmek istiyorum. 100.000,00 TL’lik Kültür Bakanlığı Hibesi ile 2015 Yılında 7000 m2 Kilitli Parke Taşı Alımı Yapıldı- İlçemiz Fırat Mahallesi ve Kallar Mahallesi Kilitli Parke Taşı döşemesi işi belediyemizde istihdam edilen personel tarafından işçiliği karşılanarak yapılarak tamamlandı. 2016 Yılında İhalesi yapılan 6200 m2 Kilitli Parke taşı ile Değirmenbaşı Mahallesi Postane yolu yapımına başlanacak. İlçemize taşımasını İl Özel İdaresi tarafından ve belediyemiz tarafından yapılacak. Belediyemiz bu işi nakliye ve işçiliği firmaya ihale etmiş olsaydı 100.000,00 TL’ye 4000 m2 iş yapılmış olacaktı.  Biz 100.000,00 TL’ye 13.000 m2 alanı parke taşı ile döşemesini yapacağız.  Karayolları Bölge Müdürlüğümüz tarafından belediyemize yardım yapılan 8000 m2 Parke ile Fırat Mahallesi ve Kallar Mahallesinde parke taşı döşemesi yapıldı. Belediye bütçemiz ile Fırat Mahallesinde 2000 m2 parke taşı döşemesi yapıldı. Belediye bütçemiz ile Keban Kapalı Spor Salonu bahçesi 600 m2 parke taşı döşemesi yapıldı. Fırat Mahallesi Timur Demir Caddesi yolu asfaltlaması Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün desteği ile yapıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğünce500 m2 parke taşı yardımı yapıldı. Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyemize Yol Süpürme Aracı hibesi yapılmış teslimatı 2017 yılında yapıldı. Devlet Su İşleri Bakanlığı tarafından Komatsu Marka Dozer Hibe edilmiş. 2017 yılı başında yapıldı. İlçemizdeki tüm merdivenlerin mermer ile yapımı için mermer alımı yapılmış merdivenler yapımına başladı. Merdivenlerin işçiliği yine belediyemizde istihdam edilen personel tarafından yapıldı. Fırat Köprüsüne, Parklarımıza, Cezaevine Prefabrik Wc alımı yaparak hizmete sunduk. Yusuf Ziya Paşa Camisine, Emre Camisine Prefabrik Wc alımı yaparak hizmete sunduk. Belediyemize 1000m2 alana sahip araç parkı yaptık. Elazığ Teiaş Bölge Müdürlüğü tarafından arazi tahsisi yapıldı ve Araç Parkımız için mal alımı yapıldı ve 2015 yılı içinde başladığımız araç parkı yapımının 2016 yılı başında tamamlandı. Toplam yapılan harcamaya ait kum, çimento, tuğla, demir, sac malzemeleri 170.000,00 TL’dir. Bu iş için işçiliği ihale etmiş olsaydık belediyemize maliyeti malzeme dâhil400.000,00 TL’dir. İşçiliğini yine belediyemizde istihdam edilen personel tarafından yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığınca 50.000 TL Değerinde İtfaiye Yangın Söndürme Ekipmanları ve Elbiseleri Yardımı yapıldı. İETT Genel Müdürlüğü tarafından Garaj Atölyemize yaklaşık 1 Milyon TL değerinde Araç Tamir Malzemeleri (Malzeme Dolapları, Anahtar Takımları, Lokma Takımları, Kriko Takımları, Torna Makinası, Sac Bükme Makinası, Elektronik Malzeme vs.)  Hibe edildi. Kağıthane Belediyesinden 1 Park ve 10 Bank yardımı, Zeytinburnu Belediyesi’nden 10 adet bank yardımı, Fırat Köprüsünün aydınlatılması yapıldı. Adliye-Cezaevi Yolu-Atapark Yolu Ağın Belediyemizden kiralanan Ekskavatör ile genişletilmesi yapıldı. 15 Temmuz 2016, Hain FETO/PDY Terör Örgütüne üye, asker kılığına bürünmüş vatan haini, teröristlerce, Ülkemize Darbe girişiminde bulunulmuştu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın“Meydanlara İnin” Çağrısı üzerine Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Keban İlçemizde de 15 Temmuz 2016’da saat 23:00’da Cumhuriyet Meydanında ilçe halkı toplanmış ve birlik beraberliğini gösterdi. Keban Belediyemizin organizesi ile Hain Darbe girişimi sonrasında 28 Gün boyunca Demokrasi Nöbeti Cumhuriyet Meydanında akşam 20:30’da başlayıp sabah 07:00 a kadar devamlı sürdü. Belediyemizce; 28 gün boyunca Demokrasi Nöbeti için her gün hoparlörlerinden ilan edilerek ilçe halkı bilgilendirdi. Toplu SMS sistemi ile günde 4000 Kişiye Sms gönderilerek Demokrasi Nöbeti davetinde bulunarak bilgilendirme yapıldı. Her akşam 20:30’ da Cumhuriyet Meydanında toplanan 500 kişiye yakın ilçe halkının iaşe giderleri karşılandı. Otobüsler ile ücretsiz olarak saat 20:00’da duraklardan alınan vatandaşlar Demokrasi Nöbetine taşıması yapılarak belli aralıklarla da evlerine taşıması yapıldı. Demokrasi meydanında vatandaşlara belediyemiz tarafından 400 Adet Bayrak dağıtıldı. Sabaha kadar Demokrasi Nöbeti bekleyen gönüllü 50 vatandaşa sabah kahvaltısı ve gece ara yemekler yedirildi. Demokrasi Nöbeti boyunca Cumhuriyet Meydanında Sinevizyon sistemi kurularak, Canlı yayın, Haber, programları izletildi.
07.08.2016 Demokrasi ve Şehitleri Mitingi için 5 Adet minibüs kiralanarak ilçe halkı Elazığ il merkezine taşınarak mitinge katılımları sağlandı. TOKİ’ye başvurumuz neticesince İlçemizde 43 Konut yapacak. 48 Resmi Başvuru yapılarak banka yolu ile başvurular tamamlanmıştır. Belediyemiz meclis Kararı ile TOKİ için belediyemizin arazisi bedelsiz olarak devredilmiştir. Vatandaşımız daha düşük maliyetlerle konutlara sahip olabilsin diye. İşkur’a yapılan proje neticesinde 2015 yılında108 kişinin belli aralıklarla belediyemizde çalışması sağlandı. 2016 Yılında ise 105İşkurTYP Personeli çalışmakta Aşure Etkinliği yapılarak 600 vatandaşımıza aşure ikramı yapıldı. Ramazan Ayında 150 muhtaç vatandaşımıza erzak yardımı yapıldı. Nimri Dağındaki Şıhlık Kaynak Suyunun getirilme ile ilgili belediyemiz bünyesinde istihdam edilen personelimiz çalışmalarıyla iş tamamlanmak üzere. İlçe merkezindeki çeşmelerden kaynak suyumuz akıtılmaya başlandı. Çeşitli kurumlardan aldığımız destek ve yardımlarla kaynak suyunun yolu belediyemizden tek bir kuruş harcamadan açıldı. İller Bankası tarafından 6400 metre uzunluğunda 58.550,89 TL HDPE boru Belediyemize hibe edildi. Elazığ Valiliğine sunmuş olduğumuz sosyal içerikli olan SODES, Geleceğe Yön Ver adlı projemiz kabul edilmiş ve 55 Kursiyere Ahşap, Seramik, Ebru Kursu verilmeye başlanmıştır. Kurs için 291.855,00 TL proje bedeli çıkmıştır. 2016 yılında belediyemiz Sodes Projesini sürdürecektir. Kursumuz devam ediyor. Keban Belediyesi Meclisinin Meclis kararı ile EÜAŞ Keban Hes İşletme Müdürlüğümüze geçiş yolu olan caddenin ismini Keban ilçemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı EÜAŞ Genel Müdürü Halil ALIŞ' in adı verildi. Tarihi Yusuf Ziya Paşa Camimizin Kubbe ve Minare Işıklandırması Belediyemiz tarafından yapıldı. Keban Belediyesi Kültür Sanat Arama Kurtarma Spor Kulübü Sporcuları Gürcistan’da düzenlenen uluslararası MMA dalında 2 altın ve 1 gümüş madalya alarak ilçemizi, belediyemizi ve ülkemizi gururlandırdı.   Romanya Bükreş’te düzenlenen Jijutsu Uluslararası Şampiyonada Jijutsu Milli takımına Keban Belediyesi Kültür Sanat Spor Kulübü adına 4 sporcu ve 1 Antrenör olarak katıldılar ve 3 gümüş, 1 bronz madalya alarak bir defa daha ilçemizi, belediyemizi ve ülkemizi gururlandırdı.  Derneğimize maddi destek sağladık. Çocuk eğlencesi şenliği yapılarak, Fevzi Çakmak İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Baraj İlkokulunda eğitim gören 400 öğrencilerimize giyim kuşam alındı. Keban Belediyemizin en büyük giderlerinden olan Elektrik Tüketimini minimuma indirgemek için Belediye Başkanlığımız ile İller Bankası, TKDK ve Hazine Müsteşarlığı işbirliği ile 1 Megawatt enerji üretimi yapmak üzere İlçemiz Pınarlar Köyü Mevkiinde arazi tahsisi için Hazine Müsteşarlığına talepte bulunulmuştur. 80 Hektar arazi üzerine kurulacak olan Güneş Enerji Sistemi Paneli ile Belediyemizin Su Pompalarının, Sosyal Tesislerinin, Hizmet Binasının ve Belediyemize ait diğer elektrik tüketimlerinin tamamı bu proje ile karşılanacak. Bu proje kabul edilmiş olup ve arazi tahsis edilerek çalışmalara başlanıldı. Üniversiteye hazırlık yapan 150 Öğrencimize Üniversiteye Hazırlık Kitapları Belediyemiz tarafından karşılandı. 110 Öğrencimize Mental Aritmetik Kursu Açarak Eğitim verdik. Kurs sonunda eğitim alan öğrenciler zihinden matematik sorularını çözme yeteneğine sahip oldular.  2015 Yılında TEOG Sınavında hazırlık yapan 54 Öğrencimize TEOG Hazırlık Kitapları Belediyemiz tarafından karşılandı. 2016 Yılında TEOG Sınavına Hazırlık yapan 159 Öğrencimize TEOG Hazırlık Kitapları Belediyemiz tarafından karşılanmıştır. Aşırı Yağış sonucunda yıkılan İlköğretim okulumuzun ihata duvarı piyasa araştırmasında çıkan tutar olan 56.000,00 TL yerine 22.000,00 TL ile çok düşük bir bedel ile yapılmıştır. Milli Piyango İdaresi tarafından 10 adet engelli tekerlekli sandalyesi Belediyemize verilmiştir. Engelli ihtiyaç sahiplerinin belediyemize yapmış olduğu talepler doğrultusunda mahalle muhtarları ve zabıta servisimizce yapılmış olan araştırmalar neticesinde, muhtaç olduğu tespit edilen ihtiyaç sahiplerine engelli tekerlekli sandalyeler teslim edildi. Belediyemizin piyasa, kamu kurumlarına olan borçları yapılandırılmış ödemesi devam etmekte.1990 tarihinden 2014 yılına kadar bulunan Personele olan borçları (Maaş-İkramiye-Kıdem Tazminatı-Key Paraları) tamamen ödenmiştir. Belediyemizin piyasaya, personele borcu kalmamıştır. Keban İlçemize girişinde başlanarak, 100 adet Türk Bayrağımızı, aydınlatma elektrik direklerine asarak Kırmızı-Beyaz Renklerle buluşturduk. İlçe halkı bu çalışmamızı coşkuyla karşıladı. Milli ve Manevi hassasiyeti olan ilçemizi Türk Bayraklarımıza donattık. Türk bayrakları halkımıza manevi bir mutluluk verdi. Ayrıca görsel bir güzellikte sağladık. İlçemizin girişindeki Kıjkıjık Dağına 1990’li yıllarda çizimi yapılan 500 m2 boyutunda uydudan görünebilen Türkiyenin en büyük kaya haritası 2015 ve 2016 yılında Türk Bayrağımızın al rengiyle ilçemizdeki gönüllü gençlerin talebi üzerine belediyemiz tarafından karşılanan boya malzemesi ile boyaması yapılmıştır. İlçemizin temizlik işleri her an devam etmekte olup, çöpler günlük olarak alınmaktadır.
Keban-Elazığ arası minibüsler, Mercedes, Güleryüz, Temsa marka yolcu otobüslerimiz ilçe halkı ve öğrenciler için ulaşım günlük olarak yapılmaktadır. Kanalizasyon ve içme suyu arızları zamanında aksatılmadan yapılmaktadır. İlçemizdeki bahçelerin sulaması belediyemiz kontrolünde yapılmaktadır.
Mezarlıkların yeşillendirilmesi, bakımı ve temizliği yapılmıştır. Taziyesi olan tüm vatandaşlarımıza taziyelerinin 2. Günü Taziye Yemeği ikramı yapıyoruz. Araçların bakım-onarımı zamanında yapılmakta ve Belediyemize ait tüm araçların rektifiyeleri yapılmıştır. İlçemiz İmar Planı, İller Bankası desteğiyle yenilenmiş ve yapılan itirazlar ilgili haritacı firmaya gönderilmiş, Belediye Meclisinde kesin şekliyle kabul edilmiştir. Sanayi sitesinin eksikleri giderilmiştir. Kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi projesinin yapımı için İller Bankası’na başvuruldu, proje yapım çalışmaları devam ediyor. Ülkemizin milli birlik ve beraberliğini, bozmak isteyenlerin yapmış olduğu terör olaylarında şehit düşen asker polis ve vatandaşlarımıza olan hürmet ve saygımızdan dolayı, 29-30-31 Ağustos tarihlerinde yapmayı planladığımız 5. Keban Su ve Alabalık Festivali iptal edilmiştir. 30 Ağustos 2015 Milli Piyango Çekilişi (Eğlence-Konser Programını) iptal etme kararı alarak ileri bir tarihe erteleme kararı alınmıştır. İlçemiz Değirmenbaşı, Kallar ve Fırat Mahallelerine beton yol kaplaması için kum ve çimento temin edilerek beton kaplama işi yapılmıştır. İlçemizde Keban Barajı, Keban Çırçır Alabalık Tesisleri ve Fırat Alabalık Dinlenme Tesislerinin olması nedeniyle ilçemize gelen yerli ve yabancı turistlere temiz bir ortam sunmak için çöp konteynırlarını 15 günde bir yıkanıp dezenfekte edilmektedir. İlçemizin üç tarafı su ile çevrili olduğundan haşerelerin üremeleri daha fazla olmaktadır. Bu nedenle ilaçlama makinesi ile haşere ile mücadele edilmiştir.
İlçemizin muhtelif yerlerine çeşitli bitkiler dikilerek ilçemiz yeşil bir görünüme kavuşturuldu.
İlçemizde bulunan umuma açık tuvaletlerin bakım, onarımı ve boya işleri yapılmıştır.
İlçemizin temizliği düzenli olarak yapılmaktadır. Esnaf denetimi düzenli olarak yapılmaktadır. Belediyemize ait araçların bakım ve onarımları yapıldı.
Belediye Hizmet binasının Kalorifer tesisatı yapılmıştır.  Binanın çatısı belediyede istihdam edilen personel tarafından yapılarak yenilenmiştir. Belediye Hizmet Binamız dış ve iç mekânı belediye personelimiz tarafından işçiliği yapılarak yenilenmiştir. Ramazan ayında etkinlikler düzenlendi. İlçemizdeki yolların bakım ve onarımı yapıldı. Keban’da Fırat Nehri çevresine 300 Çam ağacı dikildi. Keban Belediyesi Organizesiyle aralarında grup gönüllü vatandaş ve Sivil Toplum örgütü ile beraber Seftil Dağında Keban Fırat Nehri çevrisine Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünden temin edilen 300 Çam ağacı dikildi. Türkiye Motosiklet Federasyonu, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Keban Belediyesi, Keban Kaymakamlığı ve Efsane Uçar Motor Spor Kulübü işbirliği düzenlenen İle Elazığ Su ve Motorları Festivali, Türkiye Su Jeti Ve Flyboard Şampiyonası 2. ayak yarışları ve ödül töreni ilçemizde yapılarak belediyemizin ve ilçemizin ülke çapında tanıtımı yapıldı. Belediyemiz beton kalıp kullanılarak, çatlamış, batık, çamurlu haldeki sulama kanallarının,  bakımsızlığını gidermiştir. Halkımız bahçelerini daha verimli şekilde sulama yapabilecek. Su sıkıntısı çekmeyecek.  Sulama mevsiminde geçmiş yıllardaki sorunlar çözüme kavuşmuştur. Sulama kanalının bakım ve onarımları belediyemiz personeli tarafından işçiliği yapılmıştır. Piyasadan sadece kum ve çimento alımı yapılmış, 1000 metre (1 km) sulama kanalları betonlama yapılarak yenilenmiştir. 3 Adet Çocuk parkımızı yeniledik, 7 Adet yolcu duraklarımızı yeniledik. Söylemek istediklerim bu kadar.
Sayın Başkan, vakit ayırdığınız ve ilçenizle ilgili bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:09
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:08
Yatsı 20:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Ankaragücü 33 37
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@