Sivrice şaha kalkıyor

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ve Sivrice Kaymakamı Cengiz Erdem’in cesur ve özverili hizmetleriyle Sivrice ilçesi büyük değişim yaşıyor.

BÖLGESEL 27.08.2015, 18:01 27.08.2015, 18:01
4579
Sivrice şaha kalkıyor

 Vedat Yetik - Sevda Demir

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ve Sivrice Kaymakamı Cengiz Erdem, düzenledikleri basın toplantısında  görev süresince yaptıkları hizmetleri anlattılar. 
 
30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den Sivrice Belediye Başkanlığı’na seçilen Ebubekir Irmak toplantıda yaptığı konuşmada 17 ay boyunca bir çok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
 
Birimlere verdiği talimatlarla parke çalışmalarından, kanalizasyona, yol genişletme çalışmalarından, çevre düzenlemelerine kadar her alanda çalışma yaptıklarını belirten Irmak,  Sivrice’yi Elazığ’ın en gözde ilçeleri arasına soktuklarını kaydetti.
 
Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Sivrice’de sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da turizmin mümkün olduğunu bu nedenle çalışmalarını yaz ve kış aylarını kapsayacak şekilde yaptıklarını vurguladı. 
 
Seçim sürecinde vaat ettikleri projelerin çoğunu gerçekleştirdiklerini belirten Irmak, Sivrice’yi dünyaya tanıtmak ve güzelleştirmek için belediye olarak çalışmalarına gece gündüz demeden devam ettiklerini söyledi. 
 
Yapılan çalışmaların devam edeceğini ifade eden Başkan Irmak şöyle konuştu: 
 
“İŞ ADAMLARINI DAVET EDECEĞİZ”
“Aday adayı zamanında konuştuğumuz ilçemiz için yapacağımızı söylediğimiz projelerimiz vardı.  Bunların bir kısmını gerçekleştirdik. Bir kısmı da halen proje aşamasında. 4 Nisan 2014’te göreve geldiğimiz gün itibariyle, seçim beyannamemizde demiştik. Hazar gölü bizim olmaz olmazlarımızdan. Hazar Gölü’nü dünyaya tanıtmak için elimizden geldiğince durdurak bilmeden, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Göreve ilk geldiğimizde öncelikli olarak, gölün sazlıklardan arındırılması, kıyı kenarlarının açılması, temizliğinin yapılması ve park alanının yapılması gibi çalışmalar yaptık. Ve gölün 5 noktasına park alanı hazırladık. Bunlardan birinin projesi 1 Milyon keşifli Çevre Bakanlığından onaylandı. Alt yapısını bitirdik. İnşallah bir hafta sonra da açılışını yapacağız. Hazar Gölü’nün şu ana kadar kenarında böyle bir park yoktu. İçinde amfi tiyatrosu olan, botanik parkı olan, yaşam alanları olan ve sosyal donatımı olan bir parkımız oldu. Her yıl burada Hazar Şiir Akşamları yapılırdı. Mekân konusunda ciddi anlamda bir eksikliğimiz vardı. İnşallah ilerleyen dönemlerde kapalı bir mekân yapmayı da düşünüyoruz. 17 Eylül’de Hazar Şiir Akşamları’nın yapılacağı mekânı amfi tiyatroda açılışını yapacağız. Yine gölümüzün sol tarafında park alanı için iki alanda alt yapı çalışmalarını bitirmiş olduk. 2015’in sonu 2016 gibi orada ki projeleri de gerçekleştirip. Ayrıca iki tane de Sürek Köyü’nün olduğu nokta da çalışmalarımız var. Bunları da yakın zamanda halkımızın hizmetine sunacağız. Hazar Gölü bizim için kıymetli olduğu kadar, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan insanlarında nefes aldığı bir göl. Yani gölü herkesin istifade etmesi için açmamız lazım. Göl sadece görsel olarak veya serinlemek için gelinebilecek bir göl değil. İçinde batık şehri olan bir gölümüz. Aynı zamanda çok verileri olan, yine içinde çeşitli balık türlerinin olduğu, kuş türlerinin yaşadığı bir göl. Bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Burada inşallah imarımızın çıkmasıyla yeni turizm alanları oluşturup, gölde yatırım yapmayı sağlayacağız. Buraya iş adamlarımızı davet edeceğiz. Göreve geldiğimiz gün itibariyle kanalizasyon ile ilgili çalışmalarımız oldu. Merkezi hükümetimiz tarafından 6 Milyonluk bir yatırım ile şu an gölümüze bir damla kir akmıyor. Arıtmadan sonrada baraj gölümüze su vermeye başladık. Bu sudan hem çiftçilerimiz faydalanıyor, hem de pislikten arındırmış olduk. Hazar Gölü bizim olmazsa olmazlarımızdan. Gölü hep birlikte koruyup bakacağız. Gölü çokta iyi tanıtacağız.”
 
“KAYAK MERKEZİNDE TATİL KÖYLERİ YAPACAĞIZ”
“Sivrice’de kayak merkezimizde var. Yani ilçemizde sadece yaz turizmi değil. Kış turizmi de çok önemli bizim için. Yani kayak merkezini orada işletmeler açıp, imarlarını yapıp, tatil köyleri yapıp halka sunacağız. İnanç turizmine yönelik olarak Azer Baba var. Buraya giden yollar veya yapılması gereken neyse Turizm Bakanlığı ile görüşüyoruz, yapacağız.”
 
“GÜÇLÜ EKİBİMİZ İLE İYİ YOL KAT ETTİK”
“Geldiğimiz gün itibariyle de kanalizasyon, içme suyu, toplu taşıma gibi sorunları gördük. Çözüm yollarını güçlü ekibimiz ile arayıp birçok alanda iyi yol kat ettik. İçme suyunda ciddi sıkıntılarımız vardı. Saat demirli su verilirdi. Şuan bizde de saat demirli ama işlemiz aksatmıyor. Derin sondaj kuyularıyla ilçenin su sıkıntısı çözmüş olduk. Kaçakla mücadele ettik. Ulaştırmada da sıkıntılarımız vardı. Toplu taşıma araçlarımız hiç yoktu. Bunlardan iki tanesini İstanbul Büyükşehirden aldık. Yine Çevre Bakanlığımızdan bir adet çöp toplama aracı, bir adet hibe vidanjör aldık. Bunlarla ilçeye hizmet ediyoruz. Yine İstanbul Büyükşehirden bir itfaiye aracı bir 4x4 arazi aracı ve kendimize de bir makam aracı aldık. Toplam 13 araç aldık. Bu araçların 2 tanesini hibe 11 tanesini ise hibe yoluyla aldık.”
 
“49 MİLYON BORCUMUZ VARDI”
“Geldiğimiz gün itibariyle bir mali denetim geçerdik. Kamuoyu ile şimdiye kadar kimsenin morali bozulmasın diye çok paylaşmadık. Hem borcumuzu yüzde 50 aşağıda söylemiştik. Maalesef arkadaşlar 49 Milyon borç gördük. Ama 49 Milyonunda ucu halen açık. Bunun aşağı yukarı 23-24 bini kamu borcu olup kalanı ise işçi alacağı. Bir kısmının ödemesini yaptık, bir kısmını da imkânlarımız el verdikçe, gölün yakınında ki işletme ve ünitelerden gelirimizi artıracak yapılar bulup ödeyeceğiz.”
 
“KÜLTÜREL ALANLARDA ÇALIŞMALAR YAPTIK”
“İlçemizde Sosyal ve kültürel alanlarda etkinlikler yaptık. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yamaç paraşütü ve bisiklet yarışlarımız oldu. Bu anlamda ilçenin tanımına önemli etkisinin olduğunu düşünüyorum.  Hazar Şiir Akşamları’nın 23.’sü bu yıl Sivrice’de yapılacak. Onun devamını da takip edeceğiz. Geçen yıl Avcılar ve Trap Atışları Birliği tarafından atışlar yapıldı. Balkan Triatlon yarışlarının bu yıl 3.’sü yapılacak. Eskiden mahallelerimizle yarışırken artık dünyayla yarışıyoruz. 68 ülkeden yarışmacı gelmişti.”
 
“400 KİŞİLİK CEZAEVİ PROJESİ İLÇEMİZDE OLACAK”
“İlçemizin park ve bahçeler ile parke döşeme çalışmalarımız var. Parka döşeme çalışmalarımız bitmek üzere. Döşenmeyen mahallelerimiz de var. İnşallah bu bölgelerde de güzel projeler çıkartmış olacağız. Merkezi hükümetimiz tarafından PTT Kampı dediğimiz bölgede su sporları yapılacak. Yine merkezi hükümetimiz tarafından yapılacak 400 kişilik cezaevi projesi ilçemizde olacak. Mart ayında yapımına başlanacak.
 
“ELAZIĞ’IN KALKINMASINDA SİVRİCE ÇOK ÖNEMLİ”
“Ekonomik olarak sıkıntıda olan öğrencilerimiz vardı. Geçen yıl 500 öğrenci kardeşimize giyecek yardımında bulunduk. Turizm Bakanlığına teleferik projemiz vardı. Muhtemelen 2016 yatırım programında olan bir projeydi. İnşallah 2016 da takipçisi olacağız. Çünkü ilçemiz için çok etkin olacak bir proje. Hazar Gölü’ndeki batık şehrin tanıtımı ile teleferik Azer Baba bütün bunları bütün olarak değerlendirdiğimiz için teleferikte olmazsa olmazlarımızdan. İller bankasından aldığımız 17 Bin metrelik boruyu 8 Binini ilçemize döşedik. Kalanını da bu yıl içerisinde inşallah tamamlamış olacağız. İlçemizin güney bölgesinde belediyemize ek hizmet binası açıyoruz. Bakanlıklar ile yapılan görüşmeler sonucu Dünya Sağlık Örgütü’nün pilot bölge olarak seçilen bölgemizde Halk Sağlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Şizofreni hastaların tedavi edildiği 200 kişilik yerin yenisinin yapılması için çalışmalarımız var. Bu anlamada biz 24 saat durmadan çalışarak, halkımızla güzel projeler paylaşıp, ilçeyi hak ettiği noktaya nasıl getiririzi düşünüyoruz. Elazığ’ın kalkınmasında Sivrice çok önemli. Biz buradaki turizm potansiyelimizi çok iyi kullanmalıyız.”
Devamı Sayfa 7’de
 
“SİVRİCE GELİŞMELERDEN NASİBİNİ ALAMADI”
Sivrice Kaymakamı Cengiz Erdem ise yaptığı konuşmada, Sivrice’nin kültürel, turistik ve coğrafi güzelliklere sahip olduğunu ancak bütün bunlara rağmen olması gereken yerde alamadığını söyledi.
Turizmden gelişmelerden Sivrice’nin nasibini alamadığını ve gün geçtikçe nüfus kaybettiğini vurgulayan Erdem, vatandaşların bölgenin güzelliklerini göremediğini ilçeyi tanıyamadığını bu nedenle yeterli yatırımın gelemediğini söyledi.
Yıllar önce kamu kamplarının kapatılırken özelleştirmede pek başarılı olunamadığını ve bunun sebebinin de bölgede ki ve gölün imar planı sorunu olduğunu dile getiren Erdem, “Vatandaşlarımız bu gölden bu ulaşım imkanlarından faydalanamamış.  Hazar Gölümüzü, kayak merkezimizi, batık şehrimizi paraya çevirmeyi ilçemiz öğrenememiş. Yeterli yatırım alamamışız. Tabi Sivrice kamu kurum ve kuruluşlarının kamplarının yapıldığı dönemlerde çok güzel günler yaşamış. Fakat daha sonraki ekonomi anlayışındaki değişikliklerle devlet yavaş yavaş bu alandan elini çekmeye başlamış. Doğru olan da bu aslında. Devletin turizm tesisi işletmesi günümüz ekonomi anlayışında çok mantıklı değil. Yalnız biz bu kamu kamplarını kapatırken veya pasifize ederken özel sektörü bu alanlara çekebilecek faaliyet içerisine girememişiz. Bunun da en önemli nedeni günün bütününü kapsayan bir imar plan uygulamasının bugüne kadar yapılamamış olması. İnşallah 1/25.000 haritası gölün etrafının sayın valimiz tarafından onaylandı. Kültür Turizm Bakanlığımıza gönderildi. Muhtemelen bu ay içerisinde onaylanır. İl Özel idaremiz gölün hâlihazır haritasını çıkartıyor. Bu haritalar da tamamlanınca gölün etrafını bir bütüncül yaklaşımla imar planı hazırlanacak. Bu imar planında hangi bölgelerde turizm yatırımı yapılacağı, hangi bölgelere otel planlandığı, gölün neresine günübirlik restoran, kafeterya, eğlence merkezi, tatil evleri, ibadethaneler yapılacağı bu imar planında belirlenecek. Gölün belli bölgeleri mera ve orman sahası. Bu alanlarda da ağaçlandırma çalışmaları başladı. Mera olan kısımlarda da mera ıslah çalışmalarına başlanacak. Maalesef gölün etrafı kurumuş otlar var. İnşallah bu görüntüler de zaman içerisinde belli yıllar sonra düzeleceğini umut ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
“YATIRIMCILAR GELECEK”
Hazar Gölü’nün imar planın çizildikten sonra bölgeye yatırımcıların rağbet göstereceklerini ifade eden Cengiz Erdem şunları söyledi: “Sivrice ilçesi Elazığ Havalimanı’na 20 km. mesafede olan bir ilçe. İçerisinde tren istasyonu geçen Diyarbakır, Elazığ ve Malatya’ya duble yolla ulaşım imkanı olan, gölü olan, coğrafi olarak çok potansiyeli yüksek bir ilçe. Ben inanıyorum ki imar planı bittikten sonra gerçekten yatırımcılar buraya ciddi rağbet gösterecekler. İnsanlarımız tekrar yazlık olarak görülecek yerlere yatırım yapacaklar.  Çünkü geçmişte böyle olmuş. Gelecekte de daha güzel olacağına inanıyorum.  Gölün temizliği ile alakalı olarak şunu söyleyebiliriz. Gölümüz 2 yıl önce yüzülebilir standartların altındaydı. Gezin tarafında Gezin arıtma çalışıyor şuanda. Sivrice tarafında da Sivrice arıtma tesisi çalışıyor. Bu yaz gerçekten gölün temizliği ile beraber çok ciddi bir hareket vardı. Gölde günlük 4-5 bin araçla vatandaşlarımız gelerek piknik yaptılar. Bu gerçekten bizim açımızdan mutluluk verici bir şey. İnşallah yaptığımız ve yapacağımız projelerimizle vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz.”
Yaklaşık bir yıllık görev süresinde ki çalışmaları hakkında da bilgiler veren Kaymakam Irmak “Çok önemli problemleri vardı ilçenin. Hükümet konağımız ilçeye yakışır bir hükümet konağı değildi. Sağ olsun değerli valilerimiz, milletvekillerimizin sayesinde çok güzel bir hükümet konağı projesi inşallah bir ay içerisinde ihale edilecek. 1,5 yıl içerisinde de inşa edeceğiz. Benden önceki kaymakam arkadaşımızın bir havuz projesi vardı. Biz bu havuz projesini uygulamak da bize kısmet oldu. Hazar gölünün yüzer havuz olsun yüzer iskele sistemleri olsun gerçekten yeterli değil. En az 5-6 noktaya daha bu tarz projelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. İlçemizde spor yapılacak bir alan yoktu. Kaymakamlığımız tarafından 10 yıl önce yaptırılmış bir halı saha vardı. Zemini bozulmuş, telleri yırtılmış bir haldeydi. Sağ olsun sayın valimizin desteği ile halı sahamızı yeniledik. Şuanda gerçekten hoş bir görüntü oldu.  Şuanda iki tane daha spor sahası ilçemize kazandıracağız. Bu amaçla ihalesi il gençlik spor müdürlüğünce yapıldı. İlgili firma bu hafta içerisinde inşaatına başlayacak. Bu spor sahalarından birini ilçe merkezine yapacağız. Diğerini de yazlıkların bulunduğu Güney köyümüze yapacağız.” dedi.
 
“SİVRİCE GELİŞMELERDEN NASİBİNİ ALAMADI”
Sivrice Kaymakamı Cengiz Erdem ise yaptığı konuşmada, Sivrice’nin kültürel, turistik ve coğrafi güzelliklere sahip olduğunu ancak bütün bunlara rağmen olması gereken yerde alamadığını söyledi.
Turizmden gelişmelerden Sivrice’nin nasibini alamadığını ve gün geçtikçe nüfus kaybettiğini vurgulayan Erdem, vatandaşların bölgenin güzelliklerini göremediğini ilçeyi tanıyamadığını bu nedenle yeterli yatırımın gelemediğini söyledi.
Yıllar önce kamu kamplarının kapatılırken özelleştirmede pek başarılı olunamadığını ve bunun sebebinin de bölgede ki ve gölün imar planı sorunu olduğunu dile getiren Erdem, “Vatandaşlarımız bu gölden bu ulaşım imkanlarından faydalanamamış.  Hazar Gölümüzü, kayak merkezimizi, batık şehrimizi paraya çevirmeyi ilçemiz öğrenememiş. Yeterli yatırım alamamışız. Tabi Sivrice kamu kurum ve kuruluşlarının kamplarının yapıldığı dönemlerde çok güzel günler yaşamış. Fakat daha sonraki ekonomi anlayışındaki değişikliklerle devlet yavaş yavaş bu alandan elini çekmeye başlamış. Doğru olan da bu aslında. Devletin turizm tesisi işletmesi günümüz ekonomi anlayışında çok mantıklı değil. Yalnız biz bu kamu kamplarını kapatırken veya pasifize ederken özel sektörü bu alanlara çekebilecek faaliyet içerisine girememişiz. Bunun da en önemli nedeni günün bütününü kapsayan bir imar plan uygulamasının bugüne kadar yapılamamış olması. İnşallah 1/25.000 haritası gölün etrafının sayın valimiz tarafından onaylandı. Kültür Turizm Bakanlığımıza gönderildi. Muhtemelen bu ay içerisinde onaylanır. İl Özel idaremiz gölün hâlihazır haritasını çıkartıyor. Bu haritalar da tamamlanınca gölün etrafını bir bütüncül yaklaşımla imar planı hazırlanacak. Bu imar planında hangi bölgelerde turizm yatırımı yapılacağı, hangi bölgelere otel planlandığı, gölün neresine günübirlik restoran, kafeterya, eğlence merkezi, tatil evleri, ibadethaneler yapılacağı bu imar planında belirlenecek. Gölün belli bölgeleri mera ve orman sahası. Bu alanlarda da ağaçlandırma çalışmaları başladı. Mera olan kısımlarda da mera ıslah çalışmalarına başlanacak. Maalesef gölün etrafı kurumuş otlar var. İnşallah bu görüntüler de zaman içerisinde belli yıllar sonra düzeleceğini umut ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
“YATIRIMCILAR GELECEK”
Hazar Gölü’nün imar planın çizildikten sonra bölgeye yatırımcıların rağbet göstereceklerini ifade eden Cengiz Erdem şunları söyledi: “Sivrice ilçesi Elazığ Havalimanı’na 20 km. mesafede olan bir ilçe. İçerisinde tren istasyonu geçen Diyarbakır, Elazığ ve Malatya’ya duble yolla ulaşım imkanı olan, gölü olan, coğrafi olarak çok potansiyeli yüksek bir ilçe. Ben inanıyorum ki imar planı bittikten sonra gerçekten yatırımcılar buraya ciddi rağbet gösterecekler. İnsanlarımız tekrar yazlık olarak görülecek yerlere yatırım yapacaklar.  Çünkü geçmişte böyle olmuş. Gelecekte de daha güzel olacağına inanıyorum.  Gölün temizliği ile alakalı olarak şunu söyleyebiliriz. Gölümüz 2 yıl önce yüzülebilir standartların altındaydı. Gezin tarafında Gezin arıtma çalışıyor şuanda. Sivrice tarafında da Sivrice arıtma tesisi çalışıyor. Bu yaz gerçekten gölün temizliği ile beraber çok ciddi bir hareket vardı. Gölde günlük 4-5 bin araçla vatandaşlarımız gelerek piknik yaptılar. Bu gerçekten bizim açımızdan mutluluk verici bir şey. İnşallah yaptığımız ve yapacağımız projelerimizle vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz.”
Yaklaşık bir yıllık görev süresinde ki çalışmaları hakkında da bilgiler veren Kaymakam Irmak “Çok önemli problemleri vardı ilçenin. Hükümet konağımız ilçeye yakışır bir hükümet konağı değildi. Sağ olsun değerli valilerimiz, milletvekillerimizin sayesinde çok güzel bir hükümet konağı projesi inşallah bir ay içerisinde ihale edilecek. 1,5 yıl içerisinde de inşa edeceğiz. Benden önceki kaymakam arkadaşımızın bir havuz projesi vardı. Biz bu havuz projesini uygulamak da bize kısmet oldu. Hazar gölünün yüzer havuz olsun yüzer iskele sistemleri olsun gerçekten yeterli değil. En az 5-6 noktaya daha bu tarz projelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. İlçemizde spor yapılacak bir alan yoktu. Kaymakamlığımız tarafından 10 yıl önce yaptırılmış bir halı saha vardı. Zemini bozulmuş, telleri yırtılmış bir haldeydi. Sağ olsun sayın valimizin desteği ile halı sahamızı yeniledik. Şuanda gerçekten hoş bir görüntü oldu.  Şuanda iki tane daha spor sahası ilçemize kazandıracağız. Bu amaçla ihalesi il gençlik spor müdürlüğünce yapıldı. İlgili firma bu hafta içerisinde inşaatına başlayacak. Bu spor sahalarından birini ilçe merkezine yapacağız. Diğerini de yazlıkların bulunduğu Güney köyümüze yapacağız.” dedi.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@