15.04.2020, 20:55 573

KORONA’YA ŞİİRLİ TEPKİ

İnsanlar; ne zaman, nerede ve nasıl bir hayat yaşayacaklarını bilemez, bilemedikleri gibi tahmin bile edemezler. Bilemezler ve bilemedikleri gibi tahminde edemezler zaten tıpkı karşılaştıkları olumlu veya olumsuzlukları bilemedikleri gibi.

            Malum içinde bulunup yaşamını bir şekilde devam etmeye çalışan insanlık; çok ama çok kötü bir olumsuzluk ki bu olumsuzluk günümüzde yaşamakta olduğumuz bir illet,

Yani, zillet sahiplerinin ki malum devlet veya devletlerin bu işin başta kendilerinde çok daha fazla yayılacağını hesap edemedikleri bir şekilde üretip hem kendilerinin hem dünya genelinin, dolayısıyla ülkemizin de etkilendiği olumsuzluk olan Korona Virüs hastalığıyla cebelleşmekte.

Dünya devletleri bir nevi insanlığın sonunu getirmekte olan bir illetle mücadele etmekte, ederken de yaşamın her alanında çok daha büyük bir yıkım yaşamamak adına bir takım tedbirler ve önlemleri de ardı ardına almaktalar.

Bunlardan biri izolasyon dedikleri insanların birbirleriyle yakın mesafede temas halinde olmamak, mümkün olduğunca ihtiyaç dışı dışarı çıkmayıp evde kalma gibi tedbirlere baş vurulmuş ve vatandaşlardan uygulanması talep edilmiş.

 Bu talep kişisel değil toplumsal bir talep ve uyulması önem arz eden olduğundan uymanın kişilerce zaruri görülmesi gereken bir talep.

Bu talebin altında yatan ana sebep sevgi, yaşam sevgisi, insan ve insanlık sevgisidir.

Kişi öncelikle kendini ve en yakınındakileri sevdiği gibi, kendinden öte insanlığı sevme gibi bir zorunluluğunun da bilincinde olması gerek hem inancı, hem kişiliği ve hem de insanlığı gereği.

Bu hastalık; umursamazlık yapılacak, dayılık veya kabadayılık yapılacak kadar hafif ve masum bir hastalık değil. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere gerçek manada ama kişisel ama toplumsal olarak gerekli tedbirler alınmaz, gerekli uyarılar dikkate alınmaz ise sonucu vahim hadiselere sebep olacak bir hastalık.

Bu hastalık; ister kabul görsün ister görmesin bizim düşüncemize göre Kıyametin kopuşu ile Mahşer anının bir provası gibi, bu iki kaçınılmaz gerçeğin bir provasını yaptıran, kiminin kıyametini sağlayan kimilerinin de mahşerine zemin hazırlayan bir illet.

Ha! bundan sonra bu ve benzeri olumsuzluklar yaşanır mı, yaşar mı insanoğlu diye soracak olursanız yaşanır, yaşarızdır cevabımız.

Eğer; sorumsuzluk, şuursuzca duyarsızlık devam ederse, yaşananlardan dersler çıkarılmayarak yaşanmaması gerekenler yaşanır hoyratça kullanılan ve ama bilerek ama bilmeyerek israf edilen suyun susuzluk getireceği ve susuzluk sonrasında yaşanacak kirlilik ve pislik nedeniyle bugün yaşanılan illetin ki Allah Muhafaza diyoruz daha büyüğü ve fazlası yaşanır.

Bugün söz konusu yaşanılan Korona Virüsü denilen illeti dünya milletleri olarak hoyratça kullandığımız su ile bir şekilde atlatmaya çalışıyoruz. Ancak yarın israf boyutu çok ama çok fazla olan sözünü ettiğimiz susuzluk sonucu yaşanacak olunan illetleri özellikle de en çok israf boyutunda bulunan Biz Aziz Türk Milleti olarak bertaraf edemeyecek durumla karşılaşabiliriz.

 O nedenle yarın bugünden daha fazla, daha kötü bir olumsuzluk yaşamamak adına şuurlu olmak, aklıselim davranmak, bugünden öte gelecek için endişe duyacağımız suyu yerli yerinde kullanmamız ve dolayısıyla insan olmamız, insan endeksli yaşamamız gerek.

Bugün yaşadığımız illet olan Korona hakkında çok konuşuldu ama otoriterleri, ama alaylılar, ama basın ve medya mensupları ve de yazar ve şair ruhlu insanlar tarafından. Kimileri konuştu, kimileri yazdı, kimileri de okudu.

Yazdıkları şiirleri, şiirle ettikleri bedduaları, dile getirip gönüllere tercüman olan ağıtlarıyla şairler okudu, ağıtçılar okudu, ses sanatçıları okudu ve bir şekilde korona’  ya tepkilerini yazdıkları şiirleri farklı bir şekilde seslendirip okuyarak dile getirdiler.

İşte; bizde bugün dünyada, dolayısıyla ülkemizde ortalığı kasıp kavuran, binlercesinin ölümüne binlercesinin de olmadık olumsuzluğu yaşamasına sebep olan günümüz illeti, kıyametin ve sonrası mahşerin bir provası olarak adlandırdığımız Korona Hastalığı üzerine şairlerimizin yazmış oldukları Korona’ ya tepki şiirlerini, ruhunuza tercüman olan korona’ lı şiirleri sizlerin bilgisine sunalım istedik.

Allah; dünya insanlarını ve dolayısıyla biz Aziz Türk Milletini’ de her alanda huzursuz kılan bu hastalıktan korusun, bu hastalık vesilesiyle hayatını kaybeden öncelikle doktor ve sağlık çalışanı ile diğer kurum görevlilerine, vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır ihsan etsin, bu hastalığı en düşük seviyede atlatmamız için büyük gayret ve fedakarlıkları tartışılmaz olan başta sağlık çalışanları, Asker ve Polislerimiz ile diğer birim elemanlarından binlerce razı olsun, onlara kuvvet versin, sabırlarını arttırsın diyoruz.

            Kendin için, kendin için olmasa da sevdiklerin için, ülkemiz ve aziz milletimiz için EVDE KAL, EVDE YAŞA,

Sabret, üretici olma yönünde planlar yap ve bol bol dua et ricasıyla selamlar Elazığ, selamlar Türkiye diyoruz…

                                                        AYETLER

*Musa’nın öfkesi yatışınca levhaları aldı. Onlardaki yazılarda, rablerinden korkanlar için hidayet ve rahmet (hükümleri) vardı.A’raf:154

*Musa tayin ettiğimiz vakit ve yerde bulunmak üzere kavminden yetmiş adam seçti. Onları o müthiş deprem yakalayınca Musa dedi ki: "Ey rabbim! Dileseydin onları ve beni daha önce helâk ederdin. İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helâk edecek misin? Bu iş, senin imtihanından başka bir şey değildir; onunla dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletirsin. Sen bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin. A’raf:155

*Bize bu dünyada da ahrette de iyilik yaz! Şüphesiz biz sana yöneldik." Allah buyurdu ki: Azabıma dilediğimi uğratırım; rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır; ayrıca rahmetimi Allah korkusu taşıyanlara, zekâtı verenlere ve ayetlerimize inananlara yazacağım. A’raf:156

                                                 GÜZEL SÖZLER

*Kişi öncelikle kendini ve en yakınındakileri sevdiği gibi, kendinden öte insanlığı sevme gibi bir zorunluluğunun da bilincinde olması gerek hem inancı, hem kişiliği ve hem de insanlığı gereği.

*Korona Virüs denen bu hastalık; ister kabul görsün ister görmesin bizim düşüncemize göre Kıyametin kopuşu ile Mahşer anının bir provası’ gibidir. Bu iki kaçınılmaz gerçeğin provasını yaptıran ve kimilerin kıyametine kimilerinin de mahşerine zemin hazırlayan bir illettir.

*Yarın bugünden daha fazla, daha kötü bir olumsuzluk yaşamamak adına şuurlu olmak, aklıselim davranmak, bugünden öte gelecek için endişe duyacağımız suyu yerli yerinde kullanmamız ve dolayısıyla insan olmamız, insan endeksli yaşamamız gerek. M. Dursun Aksoy

 KORONA VİRÜSÜNE

Şu korona virüse

Aciz kaldı bu dünya.

Buzul gibi erise

Kurtulacaktır dünya.

    Ne zalimsin korona

    Dünya senden arına

    İntizarım sanadır

    Çok mu gitti zoruna?

Tüm dünyayı dolaştın

İnsanlara bulaştın

Bu kadar yüzsüz olma;

Sen haddini çok aştın!

Mahir GÜRBÜZ/Elazığ

   EVDE KAL GAKGOM

Corona bu dünyanın yeni kralı

Ona yan gözle bakma evde kal gakgom

Her olup olmaz için bozup kuralı

Sakın dışarı çıkma evde kal gakgom

     Yalnız bırak mikrobu yolun şaşırsın

     Eline bulaştırır eve taşırsın

     Yüzün gözün bilmeden elle kaşırsın

     Olursun kolay lokma evde kal gakgom

Hürriyet aşığıyız millet olarak

Dik yürürüz ölümü göze alarak

O yaşar senden benden ömür çalarak

Uzak dur eve sokma evde kal gakgom

     Tırnağınla kazıyıp kestin dişinle

     Otur artık evinde uğraş işinle

     Canın sıkıldığında konuş eşinle

     Kavga etmekten korkma evde kal gakkom

Mikrop küçükmüş ama uzunmuş kolu

Mesafeli ol şartı kurtuluş yolu

Devletimiz büyüktür parayı pulu

Fazla kafana takma evde kal gakgom

Selami Tıraşlar/Elazığ

MİNARELER MAHZUN

Her tarafı sardı, garip sessizlik.

Kimseler geçmiyor, yollarım mahzun.

Evlerden çıkmadık, olmadık birlik.

Okunmadı sala, minarem mahzun.

     İlk defa cemaatle kılmadık namaz.

     Birlikte yapılmıyor, dua ile niyaz.

     Cemaat yok, imam vermiyor vaaz.

     Girdi yine vakit, ezanlar mahzun.

Camiye giderdik, yer bulamazdık.

Cem olalım diye, saflar tutardık.

Vakit yaklaştı, çöktü yalnızlık.

Geldi yine cuma, hutbeler mahzun.

     Güneşiyim içim burkuldu kaldı.

     Cümle Müslüman’ı, sessizlik sardı.

     Kuldan değil illet, Haktan musibet.

     Çıkmıyor sesimiz, cemaat mahzun.

Bir illet ki mahrum etti her şeyden.

Düşünmez mi insan bu bela neden.

Rabbimin evine hasret kalan ben.

Gitmiyor Müslüman, Kâbe’m de mahzun.

Gıyasettin Güneş Elazığ /Palu

BÜTÜN PLANLARI BOZDUN KORONA
Ne mikropmuşsun nerden geldin öyle,
Hayattan bezdirdin üzdün Korona..
Ne zaman çıkıp gideceksin söyle,
Sustuk.. Ağzımızı büzdün Korona…
     Vazgeçtik bin bir türlü hayallerden
     Çıkamaz olduk sayende evlerden,
     Bizler hapis hayatı yaşıyorken,
     Kendin diyar diyar gezdin Korona
Perişandık savaş, terör, depremden,
Beter çıktın Domuz, Kuş gribinden
Biz zaten müstahaktık belki dünden
Sen de halimizi sezdin Korona
     Nice canlarımı aldın götürdün
     Maddi manevi bizleri bitirdin..
     Zulmünle canımıza tak dedirttin,
     Şımardın.. azdıkça azdın Korona…
Nice kötüler keyfini yaşıyor,
Nice zalimler ortada duruyor ,
Hep güzel insanlar yoktan ölüyor,
Masumun kabrini kazdın Korona
     Bütün işyerini kapattırdın sen…
     Pencereden, balkondan baktırdın sen…
     Garipleri yandırdın yaktırdın sen,
     Neden ki bu kadar kızdın Korona…
Ölümü hatırlattın unutmuştuk,
Geldin ölüm korkusuyla tutuştuk
Biz de bunları sanki haketmiştik..
Bizleri hizaya dizdin Korona
     Kış’tan çıkıp Bahar’a kavuşmuştuk
     Yaşam aşkıyla oynayıp coşmuştuk..
     Bilsen bizler ne hayaller kurmuştuk,
     Bütün planları bozdun Korona..
Nizam veriyorsun bütün hayata
Pes dedirttin tüm dünyaya adeta…
Sonunda Şiir yazdırdın Sedata
Bu asırda destan yazdın Korona…
Sedat GÜNAY/Manisa-Salihli

YA MÂLİKÜ'L-MÜLK
Rahmetini umarak, yüzümü döndüm sana,
Bir gurura kapıldım, unuttum hiçliğimi,
Kereminle kavuştur, İbrahim’i imâna,
Lütfun giderir ancak, bitirir açlığımı.

     Bombaların altında, can verirken kimsesiz,
     Öksüz, yetim, mağdura veremedim elimi.
     Ne kımıl ne çekirge, nice Aylan’ ın sessiz,
     Çığlığıdır kurutan, taze gonca gülümü.
Saniyeler içinde, tuzla buz oldu saray,
Zelzele büktüğünde, bileğini demirin.
Nur nebi duasıyla, ikiye bölünen Ay;
Boyun büker emrine, mâlikü'l-mülk Amir'in.
     Esir olunca dünya, bir korona virüse,
     Anladım ki bir sinek, galip gelir Nemrut'a.
     Mutmain oldu kalbim, bitti bende vesvese,
     Tutar ahı mazlumun, meydan kalmaz haydut'a.
Yanlışa göz kapayıp, öyle başladık güne,
Süründük sülük gibi, menfaatin peşine,
Dünyalık sergileyip, hükmedenin önüne,
Helâl fetva çıkardık, kuzgunların leşine.
     İnsanlığa ilk defa, sırtını dönen Kâb’ be;
     Yenildik nefsimize, düşüverdik bu hâle.
     Cemaatsiz cumaya, dönüp baksa sahabe,
     Güler mi suratıma, erer miyim visâle.
 M. Faik GÜNGÖR/Elazığ-Karakoçan
                                             

ACIMAZ

Uyarı mı bilmem ceza mı bilmem
Heybeti talandır hana acımaz
Ayakta diri yok ağlarım gülmem
Damarı kurutur kana acımaz

     Tüm dünya tedirgin ölümler seri
     Revire koşanlar dönmüyor geri
     Çabuk kuşatıyor girdiği yeri
     Korona zulümdür cana acımaz

Hal böyle giderse dünyanın sonu
Erimek bilmiyor dağların donu
Huzuru kaybettik ararız onu
Bayrak indiriyor şana acımaz

     Çare arıyoruz yok mudur bilen
     El âlem ağlıyor kalmamış gülen
     Umreye gidenler yok geri gelen
     Dostluğu bilmiyor bana acımaz

Mahmudi yazınca dökülür yaşı
Mezarıma dikin bastığım taşı
Yürekler bekliyor Rahmani aşı
Ünlem al kardeşim sana acımaz

Mahmut Aldemir/Adıyaman-Çelikhan

RAHMETLİ YAKUP BABAM

Halim ve selimdi benim babam

Peygamber ahlaklı, adam gibi adam

    Sevmezdi dedi kodu, hem çok konuşmaz

    O'nun en sevdiği şey abdest ve namaz

Beğenmezdi kendini, gayet mütevazi

Doğruya sevk ederdi daima bizi

    Ne kimseden incindi, ne kimseyi incitti

    Mevsim kış, gün cum'a, dünyadan göçüp gitti

Kim okursa Yakub'un ruhuna bir fatiha

Derd keder görmesin o, bu dünyada bir daha

Ruhuna El-Fatiha

Kazım Kılınç/Elazığ

        BAHAR MÜJDESİ

Bitmez diyorduk bu kış

İşte geldi ilkbahar

Sevgi sevgi, nakış nakış

İşte geldi ilkbahar

     Yeşillendi yazılar

     Kıra çıktı kuzular

     Apayrı bir hazzı var

     İşte geldi ilkbahar. 

Silkindi açtı çiçek

Uyandı börtü böcek 

Rüya değil bir gerçek 

İşte geldi ilkbahar. 

     Bak, döndü göçmen kuşlar 

     Son buldu çetin kışlar 

     Yeni bir hayat başlar 

     İşte geldi ilkbahar. 

R. Mithat YILMAZ/Elazığ

Yorumlar (3)
Gıyasettin Güneş 1 yıl önce
Kalemine sağlık, evet şu israfı bir önlesek, kanaat edip şükredebilsek iyi olacak. Şair dostların yüreğine sağlık.
Mahir GÜRBÜZ 1 yıl önce
Sevgili M.Dursun Aksoy Hocam. Şiirlerimize yer verdığiniz için size ve günışığı gazetesine şükranlarımı arzeder ve Çok,çok teşekkür ederim...
Osman OKÇUOGLU 1 yıl önce
Gün Işığı gazetesinin çok değerli yazarlarından Sn. M
Dursun AKSOYUN Yazısını ve derlediği şiirleri zevkle okudum .Sn.AKSOY'A ve tüm Yazar ve bütün çalışanlarına Elazığ'İMİZA yaptıkları hizmetlerinden dolayı içtenlikle teşekkür eder selam ve sevgilerimi sunarım.
29°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:34
Güneş 05:58
Öğle 12:23
İkindi 15:54
Akşam 18:39
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@