Harput Konağı törenle açıldı

Elazığ’ın kültürel yapısına uygun olarak inşa edilen Harput Konağı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Harput Konağı törenle açıldı
Elazığ Valiliği tarafından Harput Kalesi karşısında inşa edilen Harput Konağı dün gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Konağın açılış törenine İl Özel İdare Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Enver Erdem, Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, Elazığ Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, İl Sağlık Müdürü Kanuni Keklik, Sivrice Kaymakamı Suat Yıldız, bazı belde belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

İhale yoluyla konağın işletmeciliğini alan iş adamı Orhan Akyel, açılışta yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel zenginliği ile ülkede önemli bir yere sahip olan Elazığ'da böyle bir mekanı hizmete sunmanın kendileri için onur kaynağı olduğunu söyledi. Elazığ'ın gelişip kalkınmasına katkı sağlayacak en önemli sektörlerden birinin hizmet sektörü olduğunu ifade eden Akyel, Harput Konağı'nın, Harput mimarisine uygun yapısı, şark köşeleri, restaurantı, kafesi, seyir terasları ile Elazığ'ın yüz akı mekanlarından biri olacağını kaydetti.
İlimizde yaşanan işsizlik sorununun çözümünün ancak hizmet sektörüne yapılacak yatırımlarla sağlanabileceğine dikkat çeken Akyel, "Bu bağlamda, bugün sizlerle birlikte hizmete açacağımız bu güzel tesiste 40 personel istihdam edilecek, dolaylı olarak da bu tesisten 500 kişi faydalanmış olacaktır. Tesisimizin toplam kapasitesi 1000 kişidir. Harput Konağı'nı, kültürel yapımıza uygun bir şekilde düzenledik.

Kültürümüzün içerisinde önemli bir yer tutan şark köşesini de iki odamızda düzenledik. Konağın yapımında emeğin geçenlere teşekkür ediyor, ilimize ve değerli halkımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Akyel'in konuşmasının ardından İl Özel İdare Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Erdem, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin, Elazığ Emniyet Müdürü Tekin ve Sivrice Kaymakamı Yıldız tarafından tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış töreninde davetlilere, Elazığ Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisinin yanı sıra Harput musikisinden eserler sunuldu.
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2007, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER