Harput 'un Fethi unutuldu mu?

Harput Muhtarı Feyzi Kahraman, festivallerin Harput’ta yapılmasına dair çalışmaların olmasını istedi.

Harput 'un Fethi unutuldu mu?
Geçmişe yönelik bu tür faaliyetlerin yaşandığını belirten Kahraman basın açıklamasında şunları söyledi:
“Binlerce yıllık tarihi ile adeta bir medeniyetler harmanı olmuş Harput maalesef Türkler tarafından fethinin 921’inci yılında mahzun kaldı. 11-13 Ekim 1085 tarihinde Türkler tarafından fethedilen Harput bugüne kadar çeşitli vesilelerle fethinin yıl dönümlerinde bazı etkinliklerle anıldı.

Anadolu’nun Türkler tarafından fethinin adeta giriş kapısı olan Harput fethi ilk defa 1965 yılında turizm bakanı hemşerimiz rahmetli Nurettin Ardıçoğlu’nun gayretleri ile kutlandı. Harput’un fethinin 880’nci yılı törenleri onuncu tümen komutanlığı ile birlikte kutlandı. Daha sonra Elazığ Belediye Başkanı Merhum Prof. Dr. Mustafa Temizer’in gayretleri ile 1985-1986-1987 yıllarında kutlamalar yapıldı ancak bu kutlamaların her Haziranda Anadolu fethinin giriş kapısı unvanı ile tekrarlanmasında milli birlik ve milli şuur açısından çok fayda vardır.”

Harput Muhtarı Feyzi Kahraman özellikle festivallerin yeni bir heyecan getirecek umudunu taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Kolordu Komutanlığı kaleye yerleştireceği sabit toplarla anılan günde top atışları yapabilir. Askeri bando kale önünde konser verebilir. Elazığ Belediyesi kale önünde mehter konseri ve temsili kale fethini canlandırabilir bu konuda belediyenin tiyatro birimi her yıl görev alabilir ayrıca Harput’ta uygun bir yerde sadece yöre el sanatlarının sergilendiği bir el sanatları çarşısı kurulabilir ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü Harput’un fethinin konu edildiği bir kompozisyon yarışması yapabilir. Her yıl tekrarlanacak bu etkinliklerle yükselen nesil Harput’un ve Anadolu’nun fetih macerasını yaşayacak ve vatan topraklarının nasıl kazanıldığı şuuruna varacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2007, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER