Kadir Yavuz'un hayatı ve eserleri kitaplaştı

Murat Yüksel’in kaleminden, deneme ustası Kadir Yavuz’un hayatı ve eserlerini anlatan tanıtım kitabı yayınlandı.

Kadir Yavuz'un hayatı ve eserleri kitaplaştı

Murat Yüksel’in kaleminden, deneme ustası Kadir Yavuz’un hayatı ve eserlerini anlatan tanıtım kitabı yayınlandı.
1954 yılında Elazığ’da doğan Kadir Yavuz 2002 yılında Isparta’ya yerleşti, 16 yıl Isparta’da yaşayan Yavuz, Isparta’da yerel gazetelerde köşe yazmaya başladı. Bu süre içerisinde şiir ve denemelerden oluşan 14 kitabı yayınlanan Kadir Yavuz’un hayatı, eserlerini; aynı zamanda kitaplarının editörlüğünü yapan yazar Murat Yüksel kaleme aldı.
Dememe ustası Kadir Yavuz’un hayatını ve eserlerini kaleme alıp kitaplaştıran usta yazar ve editör Murat Yüksel, yazar Kadir Yavuz için; “Dostum Kadir Yavuz, aklı selim ve kalb-i selim sahibi bir deneme ustasıdır. Türkiye’de çağımızda yetişen en büyük deneme ustalarından biridir.Bunu 200’e yakın kitaba imza atan bir bilim adamı ve edebiyatçı olarak bilerek ve ne dediğimin farkında olarak söylüyorum” dedi.
Şair ve deneme ustası Kadir Yavuz’un hayatı ve eserlerini titizlikle kaleme alan, usta yazar ve editör Murat Yüksel, Kadir Yavuz’un gelecekte daha iyi anlaşılacağını dile getirdi.Yüksel, Kadir Yavuz için şunları söyledi; “Şimdi anlaşılmasa da, bir gün gelecek edebiyat tarihi bu denemeleri takdir edecek, derslerde okutacak, yazarı hakkında tezler hazırlayacaktır.Yunus Emre’nin deyişiyle –Bilmeyen ne bilsin bizi/ Bilenlere selam olsun”
16 yıldır Elazığ’da ayrı kalan usta yazar Kadir Yavuz ise kendisi için hazırlanan kitaptan büyük onur duyduğunu dile getirdi. Kadir Yavuz, “dostum ve ağabeyim usta yazar, Murat Yüksel’e teşekkür ediyorum. Çıkarttığım on dört kitabımın da editörlüğünü yapan Murat Yüksel, edebi dünyamda ki yol arkadaşım olmuştur. Ağabeyim olmuştur. Hayatımı ve eserleri bir arada değerlendirip kitap haline getirmesi ise beni şanslı ve özellikli kılmıştır” dedi.
Şiir ve denemelerinden oluşan 14 kitabı bulunan Kadir Yavuz, 16 yıl sonra doğduğu şehre gelmenin heyecan verici olduğunu söyledi. Kadir Yavuz heyecanını ; “Yıllar sonra memleketim Elazığ’da kültür sanat camiasıyla buluştum. Dostlarımla buluştum. Murat Yüksel’in şahsımı anlatan kitabımı Elazığ’da ki edebiyat çevresine dağıtma mutluluğunu yaşadım. Bu kitap yaşayan bir yazar için elbette şanstır. Sayın Yüksel’e bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum”  cümleleriyle dile getirdi.
Kadir Yavuz on beşinci kitabını yakında çıkartacağını belirtirken kitabın içeriğinin Elazığ olacağını söyledi. Yavuz; “ Nasip olursa yakında 15’inci kitabımı çıkaracağım. İçerik olarak Elazığ, Elazığ hatıralarım, dostlarım burada ki edebi çevreden simalar kitabın ruhunu yansıtacak. Bu kitapla da Elazığla kucaklaşmış olacağım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER