Teknoloji Fakülteleri 31/12/2009

TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ ÇELİŞKİLER YUMAĞINA DÖNÜŞÜYOR

Teknik eğitim fakülteleri, mesleki eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile endüstriyel sanatlar eğitim fakültelerine 2010-2011 akademik yılında öğrenci alınmayacak. Bu fakültelerin mevcut öğrencileri okullarını bitirinceye kadar bu fakülteler eğitim ve öğretimlerini sürdürmeye devam edecekler. Teknoloji Fakülteleri adı ile yeni fakülteler kuruldu ve bu fakülteler ile ilgili belirsizlikler sürmeye devam ediyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN geçenlerde Samanyolu televizyonunda “GÜNLÜK” haber programına çıkarak, yükseköğretimle ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Konulardan biri de Teknoloji Fakülteleri idi. Ancak, konuşmalardan bu fakültelerin geleceğe ait planlarının net olmadığı anlaşılıyordu. YÖK Başkanının Teknoloji fakülteleri ile ilgili söylemlerini size aktarmak istiyorum.

“Teknoloji Fakültelerinin kuruluş işlemleri bitti. Bunu Bakanlar Kurulu imzaladı. Bakanlar Kurulundan geçti. Teknik Eğitim, Mesleki Eğitim gibi fakülteleri kapatıp bunların yerine Teknoloji Fakültelerini kurmayı düşünüyoruz. Ama şu anlaşılmasın. Biz mevcut Teknik Eğitim Fakültelerini alıp Teknoloji Fakültelerine haline çevireceğiz gibi bir düşünce söz konusu değil! Bu fakülteler tamamen yeniden yapılandırılacak, hatta bu yapılandırmanın nasıl yapılacağını doğru dürüst kararlaştırmak için YÖK’ten bir grup arkadaşımız Amerika Birleşik Devletlerine gittiler ve bazı teknoloji fakültelerini ziyaret etme ile meşguller. Orada bu uygulamanın nasıl olduğunu öğreniyorlar. Daha önceden Avrupa’da bu türden bir gezi yapmışlardı. Bu geziler sonrasında biz bu fakülteleri nasıl yapılandıracağımız sorularına doğru cevapları bulacağımızı düşünüyoruz.

Bunlar bizim Türk sanayisi için yaptığımız en önemli şeylerden birisidir. YÖK’ün katkılarından bir tanesi olacak. Çünkü bu teknoloji fakültelerinde uygulama mühendisi dediğimiz mühendisleri yetiştireceğiz. Bu mühendislerin bir özelliği, sadece planlama yapan, dizayn yapan, işin yukarıdan üst seviyeden kurtarılmasını sağlayan mühendisler değil de bizzat işin başında, işçilerin başında işçilerle beraber işleri yürütecek, işi bitirecek ve işi üstlenecek olan mühendisler olacak. Türkiye’nin esas buna ihtiyacı var. Öbür dalda bizim çok ihtiyacımız yok. Hatta fazlamız var diye düşünebiliriz. Artık bizim Türkiye’de çok iyi mühendis yetiştiren Üniversitelerimiz ve mühendislik bölümlerimiz var. Ama bizde eksik olan uygulama mühendisliği alanıdır. Ama bu teknoloji fakülteleri eskinin kalıtımı olmayacak. Öğretim üyeleri tamamen yeniden alınacak. Arkadaşlarımızın yaptığı gezide araştırdığı konulardan birisi de o öğretim üyelerinden ne gibi özellikler arayacağız? Eğitimin ne kadarı uygulamalı olacak? Çünkü bugünkü klasik mühendislikten farklı olması gerekir. Farkın da olduğu yer uygulama tarafının olmasıdır. Mesela bu mühendislerimizin bir yıllarını sanayide geçirmelerini istiyoruz. Bu türden bilgilerle gelecek ve o zaman bu okulların yapılandırılması kolay olacak. Belki bu yıl olmaz. Ama 2011’de bu fakülteler başlayabilir. Şimdiden bazı üniversitelerimiz bu fakülteleri kurdular. 4 tane Teknoloji Fakültesi kuruldu. Ama onlar hemen faaliyete geçecek değil. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra, onlara rehberlik babından bilgiler verdikten sonra onlar da bu yapılandırmalarını bitirecekler. Kurmayanlar, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakülteleri öğrencilerini mezun edinceye kadar devam edecekler. Bilahare otomatik olarak kapatılmış olacaklar.”

Diğer taraftan Bakanlar Kurulu Kararına dikkatleriniz çekmek istiyorum. Kararı aşağıda veriyorum.

Karar Sayısı : 2009/15546

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, mesleki eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin kapatılması ve aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak yeni fakülteler kurulması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 28/9/2009 tarihli ve 25377 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/11/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

2/11/2009 TARİHLİ VE 2009/15546 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1 – (1) Ekli listede belirtilen yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan ve aynı listenin (A) sütununda gösterilen fakülteler kapatılmış ve (B) sütununda yer alan fakülteler aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak kurulmuştur.

(2) Bu Karar uyarınca kapatılan fakülteler, mevcut öğrencilerin mezuniyetlerine kadar eğitime devam eder.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın konuşması ile Resmi Gazetede yayımlanan kararlar arasında örtüşmeyen noktalar bulunmaktadır. Bu konuşmadaki bazı hususlara dikkatinizi çekmek istiyorum. 2010 yılı ile birlikte Teknoloji Fakülteleri öğrenci alabilecekleri sanılırken, öğrenci alımının en erken 2011 de olacağına işaret edilmektedir. Diğer önemli bir konu, Teknoloji Fakültelerinde görev alacak öğretim üyelerinin yeniden alınacağı ve bu öğretim üyelerinde bazı özelliklerin aranacağıdır. Gene konuşmalar arasında 4 üniversitenin Teknoloji Fakültesini kurduğundan söz edildi. O zaman Fırat Üniversitesi de en kısa sürede bu fakülteyi kurmalıdır diye düşünülebilir. Sonuç olarak Teknik Eğitim Fakültesi camiası tedirgin bir bekleyiş içindedir. Bir an önce bu tür çalışmaları tamamlanması sabırsızlıkla beklenmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asaf Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Oyunuzu Hangi İttifaktan Yana Kullanacaksınız?
Tüm anketler