150 MUHTAR ZİYARETİNİN PERDE ARKASI

Yaklaşık 10 gün önce Ak Parti önünde ciddi bir kalabalık olduğunu görünce, meslek merakıyla direksiyonu kalabalığın olduğu yöne kırdım.

Tanıdık birkaç eş dostun da aralarında olduğu kitle, şehrin bazı merkez mahalleleri ile batı yakasındaki ilçelerde görev yapan muhtarlardan oluşmaktaydı.

Sayılarının 150’nin üzerinde olduğunu, bir gün sonrasında yerel ve ulusal yayın organlarında çıkan haberlerden öğrendik.

Çıkan haberlere göre şehrin çeşitli lokasyonlarında görev yapan muhtarlar 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vereceklerini belirtmek için Ak Parti İl Başkanı Sayın Şerafettin Yıldırım’ı ziyaret etmişler.

Gazeteci her zaman bulutlu havadan nem kapar ya!..

Nem kapmadım dersem yalan söylemiş olurum.

Kaldı ki yıllardır siyaseti yakından takip eden ve toplumun reflekslerini iyi bilen biri olarak nem kapmamdan daha normal bir durum da olamazdı.

Dolayısıyla gördüklerimle ile basında çıkan haberleri beyin jimnastiğine tabi tuttum.

Bu tür durumlarda bir siyasetçiye ya da bir siyasi parti liderine destek verme amacı güdülüyorsa yapılacak şey destek verdikleri parti liderinin yereldeki teşkilatlarına gitmek değildir.

Hele bunu yapan muhtarlarsa uygulamanın böyle olmayacağını en iyi onlar bilirler.

Böyle bir niyet varsa ne yapılır; toplu bir halde bir araya gelinir, o yerleşkedeki basın mensuplarının da davet edildiği bir ortamda kendi aralarından seçtikleri birileri, yazılı ya da sözlü olarak bir açıklama yapar ve; 2023 seçimlerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdiğimizi kamuoyuna deklare etmek için 150 muhtar arkadaşımızla bir araya geldik derler.

Ya da toplu halde açıklama yapacakları bir salon veya ortam bulamadıkları için destek verecekleri liderin parti binasında mı toplanacaklar?

İl teşkilatına önceden bilgi verilir, İl Teşkilatı da ziyaretin gerçekleşeceği ortamı hazırlayarak basın kuruluşlarını davet eder.

Toplantı gerçekleşir, önce ziyaretçiler 150 muhtar olarak neden bir araya geldiklerini açıklarlar ardından İl Başkanı yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirir ve katkılarından dolayı muhtarlara teşekkürlerini basın huzurunda iletir.

Sonrasında da ziyareti haberleştirecek olan gazeteciler muhtarlara mikrofon tutarak konuyla ilgili detaylar yakalamaya çalışırlar.

Öyle ya, ziyareti yapan sadece birkaç sıradan vatandaş değil.

Sayın Cumhurbaşkanının bile önemseyip her yıl külliyede ağırlayıp misafir ettiği muhtarlar topluluğu.

Böylesine önemli bir ziyaret ve destek deklarasyonunu ne 150 muhtarın ne de Ak Parti İl Teşkilatının kendin pişir kendin ye mesabesinde ele alıp sıradan bir haber yaptırmaları amaca matuf bir gelişme değil.

Hele hele kritik bir seçimin arifesinde hiç de uygun bir davranış şekli değil.

Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanı seçimin kritikliğinin farkında olduğu için seçimlerin yapılacağı tarihi bile 70 Bin kişilik hacı kafilesine göre ayarlıyorsa, böyle bir kitlenin reflekslerini sıradanlaştırmak akıl işi değildir.

Meslek hastalığı bu olsa gerek; vardır bu işin içinde bir iş diyerek ziyarette bulunan birkaç değerli muhtarımızla görüşme gereği duydum.

Ziyaretin amacı meğerse farklı imiş…

150 kişilik muhtar heyeti aylardan beridir kendi aralarında bir araya gelerek şehrin batı kesiminden de bir adayın gösterilmesi gerekliliğini Ak Parti İl Teşkilatına iletmişler.

Ak Parti İl Teşkilatı da 150 kişilik muhtar heyetinin ziyaret amaçlarını basına, Recep Tayyip Erdoğan’a destek amaçlı olarak yansıtmış.

İl teşkilatının konuyu basın aracılığıyla Recep Tayyip Erdoğan’a destek amaçlı olduğunu yansıtması siyaseten doğru bir hamle olsa da kamuoyundaki yansıması pek de doğru anlaşılmış değil.

Zira Elazığ kamuoyu biliyor ki ziyareti gerçekleştiren bu muhtar ekibi geçmişten günümüze yapılan tüm seçimlerde desteklerini özelde Ak Partiye genelde Cumhur İttifakına vermişlerdi.

Öyleyse bu ziyaretin amacı farklı ve özeldi.

Çok geçmeden ziyaretin amacının ne olduğunu yine heyet içerisinde bulunan değerli muhtarlarımızdan teyit ettik.

Kurulduğu günden bu yana bütün seçimlerde kayıtsız şartsız destek verdikleri Ak Parti ve partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir talepleri var.

Taleplerinde de oldukça haklılar.

Hiç değilse 2023 seçimlerinde kendi bölgelerinden bir isme listelerde yer vermesini istiyorlar Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’dan.

Ziyaretin amacı bu iken kamuoyuna farklı yansıtılması ister istemez Muhtar heyetinde bulunanları üzmüş.

Aslında üzülecek bir durum söz konusu değil. Ta ki İl başkanı Sayın Şerafettin Yıldırım’ın ziyaret ile ilgili detayları Genel Merkezlerine rapor edip etmeyeceğinin anlaşılmasına kadar.

Rapor ederse sıkıntı yok şayet kamuoyuna yaptıkları açıklamayla sınırlı tutarsa sıkıntı büyük.

Onun için Sayın Yıldırım, Sayın Cumhurbaşkanının muhtarları ne kadar önemsediği bilinciyle hareket ederek bu ziyareti detaylarıyla rapor altına alıp 150 farklı mahalle ve köy muhtarlarının taleplerini genel merkezlerine ileterek konunun önemine binaen dikkate alınması gerektiğini salık vermeli.

Sadece İl Başkanı değil, bu konuyu Ak Partinin Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mücahit Yanılmaz da gündemine almalı, gerekirse bu 150 kişilik muhtar heyetiyle kendisi de görüşmeli ve konuyu yazılı dosya halinde detaylarıyla birlikte yukarıya bildirmenin haricinde bu heyetten listeye kimin girmesi gerektiği konusunda da fikir almalı.

Elbette ki böyle bir amaçla bir araya gelen insanların aklında bölgenin temsiliyeti noktasında güvendikleri ve liyakat sahibi olduğuna inandıkları bir isim vardır. 

Kaldı ki zaten bu insanlar kendilerini temsil edebilecek isimlerin kim olduğunu da Ak Parti İl Başkanına aktararak mevcut Belediye Başkanı Sayın İhsan Akmurat ismi üzerinde durduklarını ittifakla beyan etmişler.

Elazığ gibi bir şehirde 150 muhtarın bir amaç uğruna bir araya gelmesi kolay bir olay değil.

Zira kolay olmayan bu birlikteliği başaran bir organizasyonu yok saymak ya da yabana atmak 2023 seçimlerinde Ak Partinin kolay işlerini zora sokabilir.

150 kişilik bu heyetin istedikleri absürt bir talep de değil.

Haklı olarak her seçimde ihmal edilen bölgemizin 2023 seçimlerinde ihmal edilmesini istemiyoruz diyorlar.

Bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı 2023 seçimlerinde tabi ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a destek vereceğiz.

Ancak bu bölgeden bir isme yer verilmez ise Cumhurbaşkanlığında oyumuz yine kendisinin olur ama milletvekilliği seçiminde oyumuz Ak Partiye gitmez, demektir.

Haklılar mı, bihakkın haklılar…

Ak Partili dostlarımız da bu insanların haklı olduklarının farkındalar.

Görüştüğümüz birkaç muhtar dostumuz oldu ama bir muhtarımızın anlattıkları oldukça manidardı:

Ak Partinin girdiği her seçimde kayıtsız şartsız destek verdik.

Bir veya iki dönem hariç bölgesel dengeler gözetilmeden listeler önümüze konulmasına rağmen.

Ancak bu dönem bu bölgemizi temsilen bir isme yer verilmesini istemekten daha doğal bir hakkımız olmasa gerek.

Sayın Cumhurbaşkanımıza taleplerimiz iletilse takdir buyuracaklar ancak il teşkilatımızın da taleplerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmeleri gerekmektedir.

Bu amaçla 150 muhtar arkadaşımızla bir araya gelerek bir ziyaret gerçekleştirdik.

Böylesine önemli ve büyük bir kitlenin yapmış olduğu ziyaretin ses getirmesini beklerken kamuoyuna farklı yansıtılmasına üzüldük.

Ama kararlıyız, Cumhurbaşkanlığı oylamasında oyumuzun rengi bellidir, milletvekilliği oylamasında ise bölgemizin dikkate alınıp alınmamasına göre oylarımıza renk katacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Nafiz Koca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Oyunuzu Hangi İttifaktan Yana Kullanacaksınız?
Tüm anketler