Sanatla Siyasetin Dansı

Merhaba Sevgili okuyucular.

Bugün size son dönemin gündeminde yer alan ünlü bir aktrisimizin Cannes Film festivalinde en iyi kadın oyuncu seçilmesi ve ardından ödül töreninde yaptığı konuşmayla alevlenen “ülkemizi dışarda şikayet etti” konusuna değinmek istiyorum.

Konuya dair kendi görüşlerimi iletmeden önce sanatçının siyasetle ilişkisine dair birkaç söz söylemekte fayda var.

Akademisyen Begüm KÖSEMEN sanatçıyla siyasetin ilişkisini ele aldığı bir makalesinde şöyle der: “Sanat modern çağda ortaya çıkmış değerler sistemidir.

Aristokrasi döneminde sanatın görevi mutlakiyetin meşrulaştırılması iken, Aydınlanma çağında insanlara burjuva kültürü aşılama aracı olmuştur.

Modern dönemde yani ulus-devlete dayalı siyasi iktidar tarzının yaygınlaşmaya başladığı dönemde ise sanatla siyaset hep iç içe olmuştur.

Ancak sanatın Devletin sanat kurumlarıyla icra ve kontrol ediliyor olması, Fransız Devrimi’yle beraber eleştirilmeye başlanmış ve bir yeni tartışma konusunu gündeme taşımıştır: Sanat için sanat. 

Sanatın mutlak biçimde bağımsız olduğunu, ne ahlâka ne de siyasete hizmet ya da itaat edemeyeceğini, araç ya da amaç olamayacağını, sadece kendine hizmet edebileceğini beyan eder.

Sanat için sanat anlayışıyla beraber sanatın özerkliği meselesi daha fazla vurgulanmaya başlanmıştır. 19. yüzyıl sanat siyaset ilişkisi aslında bu eksende gelişmiştir”.

Sanat batı kültüründe bu dönemden sonra artık paraya dayalı çıkar hesaplarının damgasını vurduğu bencil bir dünyaya, kitle toplumunun ve kitlesel yoksulluğun dünyasına, her türlü sahih hayat tarzını tehdit eden sürekli yıkımın dünyasına, çirkin ve kalabalık metropollerin dünyasına karşı bir söylemdir.

Dünyada sanat-siyaset ilişkisi bu şekilde gelişe dursun bizde sanat-siyaset ilişkisi çok daha başka dinamikler üzerine kuruludur.

Bizde sanat özellikle son dönemde (aynı sendikalarda olduğu gibi) ya siyasi erkten faydalanmak için avam bir tabirle  “yancı” yada siyasi erke “mutlak muhalif” bir portre çizmiştir. Yıllarca sanatçılar kendilerine benzemeyen siyasileri ya eleştirmiş yada muhalif siyasetin sözcüsü olmuştur.

Sanatın siyasetle ilişkisi bu anlamda batıdaki mevcut ilişkiden daha banaldir. Durum böyle olunca siyasi erkin hoşuna gitmeyen bir söz söyleyen sanatçı anında düşman ilan edilebilir.

Ya da muhalif bir sanatçı tezinde haksız dahi olsa siyasetçileri acımasızca eleştirebilir.

Demem o ki, sanat-siyaset ilişkisinin entelektüel seviyesinin olmadığı bir düzende iki taraftan birini haklı diğerini haksız seçmek çok da doğru bir yaklaşım olmaz.

Benim gözümde siyasetçilere şirin görünerek devlet televizyonunda program kapmaya çalışan “yancı” sanatçıyla, hükümete karşı olmak adına her şeye burun kıvırıp kulp takan takdir duygusunu yitirmiş sanatçı da aynı entelektüel seviyesizliğin ürünüdür.

Çok önemli bir ödülü alırken ülkesindeki siyasilere gönderme yapmak adına açıklama yapan kadın sanatçı ile,  onu magazin programında yerden yere vuran erkek sanatçının ortak tek bir derdi vardır.

Biri mevcut hükümete, diğeri muhalefete yaranarak “ben de sizdenim” mesajı vermek adına konuşmuşlardır. Ve ne yazık ki sanatçı diye bildiğimiz birçok insan sanat-siyaset ilişkisinde tam da bu bahsettiğim konumdadır.

Bir tarafta olmak davası. Bu nedenle kimse ne kadın sanatçıyı söyledikleri yüzünden ne de onu eleştirenleri hamasi söylemleri yüzünden takdir veya tenkit etmesin, ikisine de değmez derim, vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nevin Çelik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler