YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE SÜREÇLERİNDE YÖKAK HIZI

Sürecin içerisinde 2017 yılından beri yer alan birisi olarak gelişmeleri yakından takip ediyor ve diğer arkadaşlarım gibi çeşitli görevlerle kalite süreçlerine katkı sağlamaya çalışıyorum.

28-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğinin (ECZAKDER) Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesinin Eczacılık Fakültesinin program bazında akredite değerlendirme sürecinde, ben de YÖKAK İzleme Değerlendiricisi olarak sürece dahil oldum. Böylece faklı bir perspektiften değerlendirmeleri tamamladık.

Ağustos 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında da Amerika Birleşik Devletleri’nde The University of Tennessee at Chattanooga’da farklı dersler verirken, ABET kriterlerine göre ders verme zorunlu nedeniyle, ülkeler arasında akreditasyon bağlamında farklılıkları da takip etme fırsatı buldum. Bu perspektiften bakıldığında, YÖKAK’ın hızlı bir süreç yaşadığını ve yükseköğretim kurumlarına da yaşattığını söyleyebilirim.

YÖKAK, 12 Haziran 2023 günü Kurumsal Akreditasyon Programı, Kurumsal İzleme programı ve Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında görev alan takım başkanları ile önceki yıla ait faaliyetlerin genel bir muhasebesini yapmak üzere bir çevrimiçi toplantı düzenledi. YÖKAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Çufalı Başkanlığında YÖKAK’tan Kurul üyeleri Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu, Prof. Dr. Vatan Karakaya, Öğrenci üye E. Taha Akbaş, Genel Sekreter Mehmet Yılmaz, Akademik Uzmanlar Prof. Dr. İlyas Gökhan, Doç. Dr. Dilek Avşaroğlu Erkan, Doç. Dr. Yavuz Kağan Yasim, Şube Müdürü Ömer Faruk Yıldız, Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ ve Bilgisayar İşletmeni Semih Topçu ile 36 takım başkanı toplantıdaki hazirun içerisinde yer aldı.  

Toplantıda ele alınan konulardan biri, önceki yıla ait değerlendiricilerin doldurdukları anketlerin sonuçları tartışılmasaydı. Anket hacmi 1525 olmasına karşın, toplam 515 cevabın geldiği, bunlardan 319’nun KAP (Kurumsal Akreditasyon Programı), 32’sinin KDDP (Kurumsal Dış Değerlendirme Programı) ve 164 adedinin de İzleme Programına ait olduğu belirtildi.

Akreditasyon süreçlerinin en önemli geri bildirimlerinden birisinin anketler olduğu hususu göz önüne alındığında, değerlendiricilerin anketleri değerlendirme oranlarının çok artırılması gerektiği açıktır.  

Yapılan değerlendirmelerde KİDR (Kurumsal İç Değerlendirme Raporu) puanı ile Geri Bildirim Puanı arasındaki değişim yüzdelerinin yaklaşık %20 civarında olduğu görülmüştür. Bu makas ne kadar birbirine yakın olursa, değerlendirmelerin daha hassas yapıldığını gösterir. Tabi bu noktada takımlardaki değerlendirme farklılıkları ve değerlendiricilerin konulara yaklaşım biçimlerinin etkili olduğu söylenebilir. Anketlerdeki açık uçlu sorulara verilen cevapların da genel bir değerlendirilmesi yapıldı. Daha sonra söz alan bazı takım başkanları mevzuat ile uygulamada oluşabilen farklılıkları örnekleri ile ortaya koydular ve bazı önerilerde bulundular.

 Amerika’da ABET kriterlerine göre program akreditasyonlarında uygulanan tasarrufların çok benzerlerini ülkemizde YÖKAK kapsamındaki değerlendirmelerde de görebiliyoruz. Tabi ülkelerin kültürel farklılıkları, akreditasyon değerlendirmelerinde de etkili olabilmektedir.

YÖKAK ve bazı üniversiteler Mart 2023 ayında Ankara’da bir Akreditasyon Konferansı düzenleyecekti. Depremin etkileri nedeniyle konferansın ertelenmesi yapıldı. Kanımca o konferans tekrar gündeme getirilebilirse, sahada uygulama esnasında yaşanılan birçok sıkıntı, daha detaylı ele alınabilecek ve akreditasyon bağlamında farklı çözüm önerileri geliştirilebilecektir.

YÖKAK’ın üniversitelerde eğitim ve öğretimin kalite bağlamında gelişmesine yönelik çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Bu sürecin içerisinde yer alan birisi olarak bugüne kadar çeşitli değerlendirme kategorilerinde sürdürdüğüm görevlerde, akreditasyon değerlendirilmeleri sayesinde üniversitelerde önemli değişimlerin oluştuğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. YÖKAK, bu çalışma temposunu daha da artırmalı ve PUKÖ döngüsünün özellikle Kontrol Et ve Önlem Al fazlarını daha da yoğunlaştırmalıdır.  

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asaf Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler