YKS YERLEŞTİRMELERİ ŞAŞIRTMADI

YKS sonuçları açıklandığından beri sayıları onlarca telaffuz edilebilecek yeni üniversite adaylarından ve ailelerinden teşekkür telefonları almanın mutluluğunu yaşıyorum. Ne mi yaptım? Tercih yapmadan önce bana danışanlara rehberlik yaptım. Medyadan tanıyanlar, Youtube üzerinden videolarımız izleyenler, tercih yaparken fikrimi aldılar. Bazıları ile 20-30 dakika telefonda görüştüklerim oldu. Sonuçlar açıklanınca da peş peşe yerleştirme görsellerini benimle paylaştılar. Yeni üniversitelilere bana gösterdikleri güvenden ötürü teşekkür ediyorum.

Özellikle Youtube’dan eski videolarımı seyredenler, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nin Sam Houston State Üniversitesi (SHSU) ile Yazılım Mühendisliği alanında yürüttüğü Uluslararası Ortak Lisans programını (UOLP), Adli Bilişim Mühendisliğini ve Türkçe Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği bölümlerini sordular. Fırat Üniversitesi’nden ayrılalı 3 yıl olmasına karşın, uzun yıllarımı verdiğim ve lisans mezunu olduğum Fırat Üniversitesi’ne hizmet etmeyi kendime borç biliyorum. Sadece Fırat Üniversitesi mi? Elbette ki diğer bazı üniversiteler de bu liste içerisindedir. Yüksek Lisansımı yaptığım İstanbul Teknik Üniversitesi, doktora unvanını aldığım Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi de bu listenin onur bölümünde yer almaktadır.

Fırat Üniversitesindeki Adli Bilişim ve UOLP Yazılım Mühendisliği Bölümleri için neden mi bana müracaat etme gereği duyuyor insanlar? Çünkü bu bölümleri Fırat Üniversitesinde kuran kişiyim. Yani bu iki bölümün oluşması ile ilgili karşı üniversite ile protokolleri hazırlayan, gerekli yerlere protokolü tepside hazır tamamlanmış halde sunan, Üniversitelerarası Kurul’da ve Yükseköğretim Kurulunda savunmasını yapan bir geçmişe sahibim. Dönemin yöneticileri de bu projelerimi destekleyerek hayata geçirilmesini sağladılar. Onlara da önümü açarak bu güzel programların oluşmasını sağladıkları için teşekkür ediyorum.

Fırat Üniversitesinde farkındalık yaratacak projelere imza attım. Fırat Televizyonunu kurdum, İletişim Fakültesinin kurucu dekanlığını yaptım. Birkaç bölümün kurulması gene bana nasip oldu. Hatta o dönemde borç batağında olan Üniversite Döner Sermaye İşletmesini (Fırat Tıp Merkezi) Maliye Bakanlığından büyük maddi destek alınmasını sağlayarak düzlüğe çıkarttım. Bunların hepsi belgelidir.

Bir UOLP (Yazılım Mühendisliği) programı düşünün ki dolar 27-28 TL’ye dayandığı şu günlerde dahi eğer puanını hala yükseltebiliyorsa (438,93022 puan), hatta Fırat Üniversitesinin Sayısal puan türünde girilebilen mühendislik ve teknoloji fakültelerinin tüm puanlarının son giren öğrenci bazında daha yukarlarında kalıyorsa, bu inanılması güç bir başarı değil de nedir?

Tarih 3 Mayıs 2018 idi. Batman Üniversitesinde o dönemlerde rektör sevgili Prof. Dr. Aydın Durmuş’un (Öğrencimdi) düzenlediği IETS 2018 Sempozyumuna (1st International Engineering and Technology Symposium) “Nükleer Enerji” ile ilgili bir konuşma yapmak üzere davet edilmiştim. Konuşmacılar arasında dönemin YÖK Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz de yer alıyordu. Video konferans sistemi üzerinden yaptığı konuşmasında Teknoloji Fakültesindeki Bölümlere yer verdi ve aynen şöyle devam etti. “Adamın biri Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü diye bir şey kurmuş ve YÖK’e de kabul ettirmiş. Böyle türev bölümler açmamak lazım. Bu işleri pekâlâ Bilgisayar Mühendisleri de yapabilir” dediğinde, Rektör Aydın Durmuş bana baktı. Ben de söz alarak Ömer hocaya cevap verdim. “Dünyanın nereye gittiğine bakmanın gerektiğini, gelişmiş ülkeler adli bilişim ile ilgili programlar açtıklarını belirttim. Sözü epeyce uzatacaktım ki Ömer Hoca, ”Tamam yeter” ve “Seninle sonra görüşürüz” dedi. Bu “Sonra görüşüz” iki anlama gelirdi. Birisi “bu konuyu seninle sonra detaylı görüşürüz” anlamına geleceği gibi “Ben YÖK üyesiyim, seninle sonra görüşürüz” ifadesini negatif olarak da yorumlayabilirdim.

YÖK’te Bilişim alanında ISCED ve ISCO Çalışma Gurubunun 17 Ocak 2019 tarihinde yapılan toplantısına 11 öğretim üyesi çağrılmıştı. Ben de bu listede yer alıyordum. Davet yazısı da Prof. Dr. Ömer Açıkgöz hocamızdan gelmişti. Bu davete şaşırmıştım. Çünkü Ömer hoca ile 8 ay önce Batman’da yapılan IETS 2018 toplantısında katılımcılar önünde tartışmıştık. Toplantının amacı tüm üniversitelerdeki bilişim alanındaki bölüm adları ve alanlarının ISCED kodları ile uyumu çalışmalarını yapmaktı. Toplantı öncesinde Ömer Hoca ile karşılaştığımda “Hocam, beni buraya yanlış çağırmadınız değil mi? Sizinle tartışmıştık” dediğimde, beni de özellikle çağırdığını ve bu tür toplantılarda aykırı fikirlere de ihtiyaç olduğunu söylemişti. Bu davranışını takdirle karşıladım. Kendisi “Fırat Üniversitesi, Adli Bilişim Mühendisliği” Bölümünü kapatacağını söylediğinde de “Hocam artık kapatamazsınız. Kontenjanları tamamen doluyor. Rağbet gören bir bölüm” demiştim. Komisyonda hareketli tartışmalar sonrasında Ömer Hoca “Tamam, Adli Bilişim Mühendisliği” sadece Fırat’ta olacak. Bu isimle yeni gelen hiçbir teklif artık YÖK’te kabul edilmeyecek” demişti. Ömer hoca dediğini yaptı ve artık hiçbir Üniversitede “Adli Bilişim Mühendisliği” adıyla lisans programı açılmasına müsaade edilmedi. Üsküdar Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde açılan program ise “Adli Bilimler” olup, tamamen farklıdır. Öğrenci alımına başladığı yıldan beri Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünün hem birinci hem de ikinci öğretim programlarının kontenjanları tamamen dolmaktadır ve mezunları rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği UOLP programı zirveye tırmanmaya devam etmektedir. Her yıl puanı yükselmektedir. Aileler çocuklarını bu programa göndermek için yüklü para ödemektedir. Hem de dolar bazında. Ama bu programdan mezun olanların geleceklerinin nasıl değiştiğini gören öğrenciler ve velileri, eğitim için çocuklarına yaptıkları yatırımı maddi zorluklara rağmen göğüsleyebilmektedirler. Bu programa kayıt yaptıranlar, istenen gereksinimleri sağladıklarında mutlu sona ulaşmakta ve çift diploma sahibi olmaktadırlar.

Fırat Üniversitesi modeli UOLP programı bana ait bir modeldir ve diğer UOLP programlarından birçok farklılıkları içermektedir. Bu tür projeyi hem doktora unvanını aldığım Karadeniz Teknik Üniversitesine hem de Maltepe Üniversitesinde kazandırmak için Amerika Birleşik Devletleri’nde görüşmelerimi sürdürüyorum. Hatta bir programın protokolünü bitirdik bile. Şimdi Türkiye kanadı kaldı. YÖK’ün bu programı onaylaması halinde, bu prestijli bölümler hem Maltepe hem de KTÜ’de peş peşe başlatılmış olabilecek.

Üniversiteler, prestijli ve mezuniyet sonrası iş bulmayı kolaylaştıracak ve uluslararası ortak çalışmalar üzerine kurulu programlar açmak için çabalamalıdır. Cazip programlar açıldığında aileler gerekli fedakarlıkları çocukları için yapmaya dünden zaten hazırlar. Üniversiteye yerleşen tüm gençlerimizi kutluyor, bu yıl yerleşemeyenlerin ise umutlarını yitirmemelerini diliyorum.    

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Asaf Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İstikrar Değişim Hizmet Elazığlılar Siz seçime nasıl gideceksiniz?
Tüm anketler