DÖRDÜNCÜ MÜFETTİŞLİK BİNASI VE GASTRONOMİ MÜZESİ

Geçen haftaki yazımızda Mekteb-i İdadi-i Hamidiye-i Mülkiye-i Şahane başlıklı yazımızda son Osmanlı dönemine ait elimizde kalan iki tarihi binamızdan bahsetmiştik.

Bunlardan Hükûmet Konağı’nın Kent Müzesi olarak değerlendirileceğini, Askerî yerleşke içinde kalan ikinci tarihi eserimiz olan Mekteb-i İdadi-i Hamidiye-i Mülkiye-i Şahane binasın da aslına uygun olarak yapılacak olan düzenlemeler sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilerek 2016 tarihinden beri kapalı olan Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin buraya taşınması veya Askeri Müze yapılarak halkımızın hizmetine sunulması gerektiğini belirtmiştik.

Bu yazımızı geçen salı günkü nüshasında “Tarihi Bina Müze Yapılsın” manşetiyle haber olarak değerlendiren Günışığı gazetemizin imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni sayın M. Nafiz Koca’ya ve haberi hazırlayan Sayın Özgür Yıldırım ve diğer gazete çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Bu yazımızdan ve gazetemizin haberinden yerelde ve ulusal bazda olumlu tepkiler aldık.

Cumhuriyetten hemen sonra Elazığ’da çok ciddi bayındırlık faaliyetleri ve hizmetleri başlatılmış ve Elazığ’a birçok yatırımlar yapılmıştır.

Bu yatırımların başında sağlık, eğitim, ticaret ve üretim gelmektedir. Bu faaliyetlerin yapıldığı erken Cumhuriyet dönemine ait binalardan birkaç tanesi ancak günümüze kadar gelebildi. Diğerlerini hep rant uğruna yıktık, yok ettik.

Bunların başında 1928 yılında yapılan Cumhuriyet Hanı ve Kapalı Çarşı, 1934 yılında yapılan Halkevi ve Tren Garı, 1937 yılında faaliyete geçen Atatürk İlkokulu ve Zahire ve Ticaret Borsası (Buğday Hanı/Şirket Hanı), bu haftaki yazımızın konusu olacak olan 1938 yılında hizmete giren Dördüncü Müfettişlik Binası’dır.

Elazığ’da 6 Ocak 1936’da Dördüncü Umumî Müfettişlik kurulmuş ve müfettiş olarak 10 Ocak 1936’da Hüseyin Abdullah Alpdoğan tayin edilmiştir. Aynı yıl yapımına başlanan Dördüncü Müfettişlik Binası 1938 yılında bitirilerek hizmete açılmıştır.

Günümüze ulaşan Cumhuriyet sonrası önemli taş binalarımızdan biri olan bu bina ile ilgili bilgileri binanın girişinde bulunan “PTT Başmüdürlüğü Hizmet Binası Tarihçesi” tanıtım levhasından öğreniyoruz:

Bu bina Elazığ’ın Akpınar Mahallesi’nde 1938 yılında üç katlı dış cephesi taraklı mozaik serpme sıvalı olup ön cephe giriş kapısının her iki tarafından dörder adet olmak üzere toplam sekiz adet kesme taş sütun vardır. Giriş kapısı üçlü silme ile çevrilmiştir.

Bina 1938 tarihinden 1948 yılına kadar 4. Genel Müfettişlik Binası olarak, 1948 yılında Dördüncü Genel Müfettişliğin tasfiye edilmesinden sonra bu tarihten 1968 yılına kadar 10. Piyade Tümen Komutanlığının ve Aynı tümenin Topçu Alayı’nın karargâh binası olarak kullanılmıştır. Ayrıca 1955-1962 yılları arasında zemin katına Askerî Hastanesi de yerleştirilmiştir.

10. Piyade Tümen Komutanlığının 1968 yılında Tatvan’a intikalini müteakip 18 Temmuz 1969 yılında Malatya’dan Elazığ’a intikal ettirilen 8. Ordu Komutanlığı’nın karargâhı bu binaya yerleştirilmiştir.

Millî Savunma Bakanlığı’ndan satın alınarak 20.03.1990 tarihinde PTT Genel Müdürlüğü adına tapuda tescil ettirilen bina, 8. Ordu Komutanlığı’nın 07 Eylül 1992 tarihinde yeni yapılan karargâh binasına taşınmasında sonra PTT Başmüdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmaktadır.

Bu bilgilere şunu da ilave etmemiz gerekiyor. 8. Ordu Komutanlığı binasının geçmişte Elazığ Belediyesine yeni kolordu binasının yapılması ve iç mefruşatının döşenmesi karşılığında devri teklif edilmiş, ancak dönemin Belediye Başkanı merhum Prof. Dr. Mustafa Temizer, yeni kolordu binasının yapımı ve iç mefruşatının döşenmesi maliyetinin çok fazla olmasından dolayı bu teklifi kabul etmemiş, daha sonraki Belediye Başkanı merhum Hamza Yanılmaz bu tarihi binayı PTT’den satın ya da tahsisini almak için mücadele etmişse de muvaffak olamadığına dair bilgiler kamuoyunda sıklıkla dillendirilmektedir.

Bu bina, güney-kuzey doğrultusunda geniş “U” plan şemasında konumlandırılmıştır. İki katıyla, anıtsal ölçekli ve görünümlü simetrik düzenlenmiş uzun taş sütunlarıyla, uzun koridorlara açılan mekanlarıyla, bodrum ve çatı katıyla, kulesiyle, şeref holüyle, zemin ve birinci katta manzaraya açılan balkonlarıyla, yetişmiş ağaçlarla bezeli 20 dönümden fazla alanıyla ve özellikle mükemmel bir görüş mesafesi sağlayan şehir merkezinde olması konumuyla büyük bir imkân olarak karşımızda duruyor.

Bu tarihi ve otantik binanın “Müzeler Şehri Elazığ” projesi kapsamında değerlendirilerek tematik bir müze olarak halka açılması için tüm şartlar oluşmuş durumda.

Aldığımız bazı duyumlara göre PTT Başmüdürlüğü farklı bir binada hizmet vermek amacıyla yeni bir binaya taşınma gibi bir planlama içinde. Boşaltılacak olan bu binanın gerekli tadilat, tamirat ve restorasyon çalışmalarının ardından müze olarak hizmete sunulması amacıyla bir kuruma devredilmesi ya da tahsis edilmesi, şehrimizin turizmi ve tanıtımına önemli katkılar sunacaktır.

Bu bina şehir merkezinde ve konumu itibarıyla uygun olması dolayısıyla, kamuoyunda eksikliği sıklıkla dillendirilen ve hissedilen yöresel yemek ve Gastronomi Müzesi için ideal bir mekân durumunda.

Özellikle son yıllarda yükselen seyahat trendlerinden biri de gastronomi turizmi olduğu düşünülürse önemli bir kültürel mirasa sahip olan Elazığ, gastronomi alanında da yadsınamaz bir zenginliğe sahip. Gastronomi turizmi kapsamında ilimize gelecek olan yerli ve yabancı turistler, ilimiz ve bölgemizin kültürel özelliklerini öğrenme ve deneyimlenme isteklerini bu gastronomi müzesiyle gidermeye çalışacaklardır.  

Yemeğin kültürel geçmişine tanıklık edeceğimiz tarihsel bir yolculuğa çıkmaya aday olan bu bina, Gastronomi Müzesi olarak hizmete tahsis edildiği takdirde bu binada hem popüler yemekler hem de her saat hazır olacak şekilde yöresel yemeklerimizin tanıtımı, ikramı ve satışının da yapılacağı bir müze haline getirilebilir.

Ayrıca geçmişten günümüze kadar mutfak kültürümüzü yansıtan, mutfakta ve kilerde kullandığımız kap kacak, alet edevat gibi tüm malzemelerin sergilendiği bir bölümle birlikte; 20 dönümden fazla alanı, 800 civarında yetişmiş çam ağaçları ile oksijen deposu konumunda olan ve yakın çevrenin nefes almasını sağlayan alanıyla birlikte bina, gastronomi müzesi için biçilmiş kaftan.

Ulaşım ve otopark sorunu bulunmayan bu bina için şehir yöneticileri ve siyasilerimizin harekete geçmesi ve bu binayı Gastronomi Müzesi’ne dönüştürülmesi noktasında gerekli adımları atacaklarına inanıyoruz.

 

 

  

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Süleyman Yapıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günışığı Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günışığı Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günışığı Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günışığı Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.